respublika.lt

Didžiausia dovana - viltis gyventi (5)

2021 liepos 21 13:00:34
Sigita Inčiūrienė

Kaunietei Vaivai - 24-eri, neseniai ji baigė pirmąjį Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) magistro studijų kursą, o nuo pavasario dirba Vytauto Didžiojo Karo muziejuje, yra muziejininkė - gidė ir edukatorė. Jos vedamų ekskursijų dalyviai nustebtų sužinoję, kad jų puikioji gidė jau 5-eri metai gyvena su transplantuotu inkstu.

×
nuotr. 1 nuotr.
Muziejaus gidė Vaiva yra be galo dėkinga už dovanotą inkstą - be jo nebūtų galėjusi nei studijuoti, nei dirbti. Asmeninio albumo nuotr.

 


„Esu be galo laiminga. Jei ne donoro inkstas, šiandien gyvenčiau kitaip, nebūčiau nei studijavusi, nei dirbusi", - su dėkingumu kalba Vaiva.

Jai tebuvo 8-eri, kai sužinojo, kad jos inkstų veikla pradeda prastėti. Prisimena: peršalusi ilgai sirgo, laikėsi nedidelė temperatūra. Jos mama ėmė ieškoti priežasties, nors gydytojai ramino: vaikams taip būna, savaime praeis. Mama, nesitikėdama nieko bloga, medikų prašė padaryti išsamesnius tyrimus. Atlikus inksto biopsiją, Vaivai nustatytas lėtinis inkstų nepakankamumas. Gydytojai nusprendė padaryti ir genetinį tyrimą.

„Kad išsiaiškintų, kas atsitiko inkstukams, mano ir mano tėvų duomenis išsiuntė į Ameriką. Ten buvo nustatyta, kad inkstų nepakankamumą lėmė mano turimas Pax2 genas. Paaiškėjo, kad nei tėtis, nei mama man jo neperdavė", - prisimena Vaiva. Taip prasidėjo 10 metų trukęs kelias link transplantacijos.

Vaivai augant inkstų būklė prastėjo. Vis dėlto ji prisimena, kad jautėsi gerai, nekamavo ir baimė dėl ateities. Vienintelis nepatogumas, kad kas tris mėnesius reikėjo važinėti į Kauno klinikas darytis kraujo tyrimus.

8 mėnesiai dializių

Kai Vaiva buvo 18-os, paaiškėjo, kad jos inkstai greitai bus nepajėgūs dirbti, kraują teks valyti dirbtinai. Ligoninėje jai suformavo fistulę. Dializės metu iš fistulės paimtas kraujas pumpuojamas per dializatorių, po to vėl grąžinamas į kraujotaką. Suformuoti tinkamą fistulę per pirmąją operaciją nepavyko, prireikė antros. Praėjus dviem savaitėms po 19-ojo gimtadienio, prasidėjo dializės. Vaiva tuo metu mokėsi 12-oje klasėje.

„Iš pradžių bijojau, bet sesutės buvo labai profesionalios, greit su jomis pradėjau bendrauti kaip su draugėmis. Į procedūras turėjau važiuoti tris kartus per savaitę, dializės procedūra trukdavo 4 valandas. Baigdavosi pamokos, ir važiuodavau į kliniką", - pasakoja kaunietė.

Dializavimo laikotarpį ji prisimena su ašaromis. Iš ligoninės grįždavo pavargusi apie 21 val. Vakarais buvo sunku mokytis, bet laukė abitūros egzaminai. Vaiva labai norėjo įstoti į VDU Skandinavijos šalių kalbos ir kultūros studijas - svajojo studijuoti švedų kalbą.

Dializės truko 8 mėnesius. Iš pradžių viskas buvo neblogai, bet šeštą mėnesį prasidėjo komplikacijos - dėl dializės metu sukeliamo aukšto spaudimo suprastėjo merginos regėjimas.

„Atsimenu, buvo lietuvių kalbos pamoka, ruošiausi egzaminui ir pajutau, jog pradėjau prasčiau matyti. Klinikose nustatė, kad atsisluoksniavo akių tinklainė. Gydytojai sako, kad tokia komplikacija pasitaiko labai retai", - pasakoja Vaiva.

Vaiva sako, kad žmonės, kuriuos dializuodavo kartu su ja, tapo jos antrąja šeima, o labiausiai jai padėjo patys artimiausi žmonės: „Mane palaikė mano šeima ir draugas Irmantas, dabartinis mano sužadėtinis. Gyvenau ir laukiau transplantacijos. Žinojau, kad turiu sulaukti. Nebuvo taip, kad ištisai galvočiau, kaip man blogai ir kaip su bėda gyventi, tiesiog ėjau į priekį. Pozityviai nuteikė mano gydytoja, nefrologė Sondra Kybartienė-Mačiulaitė - kartojo, kad viskas bus gerai, juk esu labai jauna."

Lemtingas trečias kartas

Tinkamas donoro inkstas atsirado praėjus trims mėnesiams nuo dializių pradžios, bet tuo metu Vaiva sirguliavo, operuoti nebuvo galima. Apie antrąjį tinkamą inkstą jai pranešė prieš paskutinį abitūros egzaminą - deja, ir tąkart operacijos teko atsisakyti. Netrukus, besibaigiant liepai, atsirado trečiasis inkstas. Vaiva sako, kad operacijos labai bijojusi.

„Kai pranešė, kad atsirado inkstas, susigraudinau. Buvo be galo baisu, galvojau, ar pasiseks operacija, ar ilgai teks gydytis. Mano gydytoja ramino, sakė, kad operacija negali nepasisekti - nors mano kraujo grupė viena iš retesnių, bet genai tinkami, viskas bus gerai", - prisimena Vaiva.

Dar iki operacijos ji susipažino su moterimi, kuriai transplantuotas kitas to paties donoro inkstas. Abi buvo paguldytos į tą pačią palatą. Dar ilgai po operacijos bendravo, nors buvo skirtingo amžiaus - tokios patirtys suartina visam gyvenimui.

Verta įveikti baimę

Vaivą operavo vieną gražią liepos pavakarę. Kitą rytą į palatą atėjusi mama atsigavusiai dukrai pranešė džiugią naujieną - ji priimta į universitetą, į pageidaujamą studijų programą.

Donoro inkstas ne iš karto pradėjo funkcionuoti, teko palaukti, kaip Vaiva sako, kol jis „užsives". Vėliau jai gydytojai paaiškino, kad jai transplantuotas pirmojo Lietuvoje neplakančios širdies donoro inkstas.

Naujasis Vaivos inkstukas pradėjo normaliai dirbti antrąją savaitę po operacijos. Po 3,5 ligoninėje praleistų savaičių ji jau buvo namie, o dar po dviejų savaičių prasidėjo studijos VDU.

Paklausta, ką reiškia gyventi su transplantuotu inkstu, Vaiva atsako ne iš karto: „Tai yra be galo didelė dovana. Esu ypač dėkinga šeimai, kuri apsisprendė dėl organų donorystės, taip pat savo gydytojams ir šeimai."

Vaiva neslepia - kartais nerimauja, kad inkstas atsisakys, kiekvieną kartą su baime važiuoja darytis kraujo tyrimus. Ji sako suprantanti ir baimę tų, kurie mėnesiais ar net metais kenčia sudėtingas dializės procedūras, bet bijo registruotis į laukiančiųjų inkstų persodinimo operacijos sąrašą.

„Suprantu, kodėl žmonės bijo. Prieš registruojantis tenka pereiti nelengvą kelią, atlikti daug tyrimų, bet kai esi užsiregistravęs, pradedi gyveni viltimi, kad visa tai baigsis, atsiras donoras, ir viskas bus gerai. „Žiauriai" verta įveikti tą baimę ir gyventi toliau", - tvirtina Vaiva.

Ragina kalbėtis apie donorystę

Jauna moteris sako niekada nepraleidžianti progos kalbėtis apie organų donorystę, pasakoja savo istoriją ir visus skatina apie tai kalbėtis su artimaisiais.

Tiesa, dažnai sutikti žmonės nustemba sužinoję, jog Vaiva gyvena su donoro inkstu. „Man sako, kad esu nepanaši į ligonę. Daugelis yra įsitikinę, kad žmogus su persodintu organu turi atrodyti kaip sunkus ligonis", - šypsosi Vaiva.

Dabar ji džiaugiasi laisvu gyvenimu. Saujos vaistų, kuriuos reikėjo gerti saujomis, liko praeityje, dabar per dieną ji teturi išgerti tris tabletes. Vaivai nereikia laikytis jokių dietų ar kuo nors save riboti: „Galiu valgyti ką noriu. Be to, esu gidė, visą dieną turiu daug vaikščioti, kalbėti, o jaučiuosi puikiai."

Dabar Vaiva sako turinti kelias dideles svajones - sėkmingai pabaigti magistro studijas, įstoti į doktorantūrą ir sukurti šeimą.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PADARINIAI: pietinėje Belgijos dalyje – prancūzakalbėje Valonijoje – prasidėjo šiukšlių krizė - po smarkių potvynių, kilusių liepos 14-16 dienomis, regione perpildyti visi sąvartynai, ir statybinių šiukšlių kalnai ėmė dygti nenaudojamoje automobilių magistralėje A601.

  • KOVA: antradienį Graikijos ugniagesiai kovoja su dideliu miško gaisru šiauriniame Atėnų priemiestyje, jo dūmai juntami šalies sostinėje - ugnis šėlsta Dioniso municipaliteto miško masyve, netoli Galinio kaimelio, rajone tarp Stamatos ir Rodopolio gyvenviečių.
  • STIPRUS: pirmadienį Indonezijoje, prie Sulavesio salos pakrantės, įvyko 6,2 balo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, tačiau perspėjimų dėl cunamio grėsmės nebuvo.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • TRANSPORTAS: Europoje antrą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo naujų elektra varomų transporto priemonių pardavimai, penktadienį nurodė Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).
  • ATIDARYMAS: Grikapalyje penktadienį buvo atidaryta didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW - platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35-40 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia kaliniams, priklausomiems nuo narkotikų, vietoj pagalbos dalinti švirkštus ir adatas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +22 C

+16 +22 C

 

+15 +21 C

+21 +29 C

+19 +28 C

 

+18 +20 C

0-9 m/s

0-10 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos