respublika.lt

Dėl internetinio balsavimo - daugiau klausimų nei atsakymų

(0)
Publikuota: 2021 kovo 31 14:01:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė sako, kad pilotinis balsavimas internetu, geriausiu atveju, galėtų vykti 2024 m. Dainiaus Labučio nuotr.

Taip ilgai visuomenei bruktas elektroninio balsavimo klausimas pastaruoju metu liko už politinės darbotvarkės ribų. Buvusiai valdžiai priėmus tokį balsavimą leidžiančius teisės aktus, iki realių rinkimų internete - dar toli. Kol kas Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė sako, kad dėl šių valdžios iniciatyvų komisijai kyla daugiau klausimų, nei yra atsakymų.

 

Kaip „Vakaro žinioms" sakė VRK pirmininkė L.Matjošaitytė, didelis dėmesys diskusijoje apie elektroninį balsavimą turėtų būti skirtas saugumo užtikrinimui: „Iš aplinkinių valstybių vienintelė Estija taiko elektroninį balsavimą visuotiniuose rinkimuose. Demokratinės Vakarų valstybės kažkodėl nesiryžta visuotiniuose rinkimuose taikyti tokio balsavimo metodo. Matyt, dėl suprantamų ir aiškių priežasčių - tai saugumo klausimai. Matant, kad vyksta įvairios duomenų vagystės ir kiti incidentai, manau, artimiausiu metu įtikinti rinkėjus, kad toks balsavimas yra saugus, bus sudėtinga."

VRK pirmininkė sutinka, kad ne visi rinkėjai turės pakankamai įgūdžių dalyvauti elektroniniame balsavime. „Turėtų vykti diskusijos su visuomene ir ekspertais apie tai, kokios sistemos yra patikimos ir kaip viskas turėtų vykti. Reikia suprasti, koks yra visuomenės lūkestis. Galbūt rinkėjams reikėtų mokymų, kaip pasinaudoti ta galimybe. Ir gali būti, kad tai būtų sudėtinga garbaus amžiaus rinkėjams.

Pirmiausia reikėtų pradėti nuo polotinio projekto. Galbūt užsienio rinkėjams sudaryti galimybę išbandyti elektroninį balsavimą, prieš sprendžiant, ar jį taikyti visuotiniame balsavime."

Kaip teigia L.Matjošaitytė, Vyriausioji rinkimų komisija praėjusių metų pabaigoje kreipėsi į Seimą su prašymu grįžti prie diskusijos apie elektroninį balsavimą: „Prašėme keisti esamą teisinį reglamentavimą. Nes pernai birželį priimtos įstatymo pataisos yra nepakankamos. Remiantis jomis, negalima kokybiškai įgyvendinti elektroninio balsavimo sprendimo."

Panašu, kad dėl organizavimo kol kas kyla daug klausimų, į kuriuos atsakymų nėra. „Pavyzdžiui, įstatyme nėra numatyta, kada prasideda balsavimas elektroniniu būdu. Įstatymo leidėjas to nereglamentavo. Taip pat nėra numatyta, kiek kartų rinkėjas gali balsuoti, ar rinkėjas gali pakeisti savo valią. Estijoje, pavyzdžiui, aiškiai reglamentuota, kad galioja paskutinis rinkėjo balsas.

Taip pat neturime reglamentavimo, kas būtų laikoma esminiais pažeidimais, dėl kurių elektroniniu būdu atiduoti balsai negalėtų būti vertinami kaip teisėti. Tai svarbu, keliant klausimus dėl rezultatų anuliavimo, naikinimo ir pan. Taip pat neaišku, kas būtų naujos sistemos valdytojas", - sako L.Matjošaitytė.

Pirmininkė sako, kad šioje Seimo sesijoje apibrėžus visą reglamentavimą, pirmasis pilotinis balsavimas internetu, geriausiu atveju, galėtų vykti su kitais Seimo rinkimais - 2024 m.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s