Bartninkuose išsipildė sena svajonėnuotraukos (1)

2020 spalio 30 19:00:06 Perskaitė 1465

Bartninkų kaime (Vilkaviškio r.), prie Bartninkų Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios pastatų, ir vėlyvą rudenį triūsia statybininkai. Čia vyksta griuvėsių išsaugojimo (konservavimo) ir avarijos grėsmės pašalinimo darbai. Romantika apipinta griūvanti bažnyčia ne vienerius metus traukia turistus, jos erdvėse vykdavo naktiniai koncertai, festivaliai, buvo rodomi kino filmai. Pastaruosius kelerius metus dėl avarinės būklės lankytojams tarp šių mūrų tapo nesaugu. Bet niekas nenori jų šalintis.

 

Kaip pasakojo Kultūros paveldo departamento (KPD) Marijampolės skyriaus vedėja Violeta Kasperavičiūtė, Bartninkų bažnyčios restauravimas buvęs vienas didžiausių jos iššūkių. „Pastato būklė avarinė, visi ją lanko, visi veržiasi, bet būti čia labai nesaugu. Klebonas viską prižiūrėjo ir neretai jautėsi apmaudžiai, likęs vienas prie griūvančių mūrų. Tik iš kur gauti pinigų griuvėsių konservavimui? Visokių idėjų turėjome. Mecenatystė pas mus nėra paplitusi, galvojome šiuose kraštuose gimusių verslininkų ieškoti, aukcioną rengti, bet susidūrėme su kita problema - kaip tai padaryti. Liko vienintelis kelias - prašyti paramos iš KPD. Šis objektas svarbus visai Lietuvai, saugomas valstybės", - aiškino V.Kasperavičiūtė.

Bažnyčios konservavimo projekto išlaidas padengė pats Bartninkų parapijos klebonas Alvydas Dvareckas. O kai projektas jau buvo padarytas, liko rašyti prašymą finansavimui. Konservavimo darbų vertė - 107 tūkst. eurų. 20 procentų prisidėjo Vilkaviškio r. savivaldybė, 10 procentų - Bartninkų parapija.

Anot V.Kasperavičiūtės, vertinant, kad visos Lietuvos kultūros paveldo išsaugojimui per metus skiriama apie 4 mln. eurų, KPD indėlis yra labai didelis. Apmūrytos langų arkos, iki buvusio lygio pakeltos visos sienos, sutvarkyti įtrūkimai, atkurti bokštai, uždengti stogeliai. Viskas, kaip buvo iki karo. Viename bokštų bus atkurti mediniai laiptai ir įrengta apžvalgos aikštelė. O svarbiausia - atsivers naujos galimybės kultūros renginiams. Sakralinių koncertų nebereikės rengti prie griuvėsių, jie galės vykti bažnyčios erdvėje. Kultūros renginių organizatoriai savo vizijose regi ir parodas. „Kai viskas bus padaryta, Sūduvoje susijungs visas kultūrinės programos žiedas - Basanavičiaus gimtinė, Basanavičiaus krikštas, Paežerių dvaras..." - kultūrinėmis perspektyvomis džiaugėsi KPD atstovė.

Išsipildžiusi svajonė ne mažiau džiugina ir Bartninkų parapijos kleboną A.Dvarecką. „Netruks bus šešiolika metų, kai pradėjome galvoti apie Bartninkų bažnyčios griuvėsių konservavimą. Po kiekvienos žiemos, tvarkydamas griuvėsių aplinką, surenku krūvas nuo mūrų nusiritusių akmenų. Skaudu, kad griūva, ir neramu, kad gali ką nors sužeisti. O norinčių pasisemti praeities auros nesuvaikysi", - sakė A.Dvareckas. Anot kunigo, bažnyčios griuvėsių konservavimas vyksta rimtai, jie turėtų išlikti ilgam. „Nežinau, kada darbai bus baigti. Buvo kalbama, kad šiais metais, bet gali nusitęsti į pavasarį. Visi tos pabaigos labai laukia, kas lanko bažnyčią, kiek gali prisideda", - sakė klebonas A.Dvareckas.

Istorija:

- Bartninkų bažnyčia iškilo vietoj maždaug 1660 m. pastatytos koplyčios. 1790-1721 m. viena ryškiausių LDK istorijoje asmenybių Antanas Tyzenhauzas paskyrė 3 valakus žemės ir pinigų mūrinės bažnyčios statybai. Kone 10 metų bažnyčia stovėjo be lubų, stogo ir tik 1790 m. statybos buvo baigtos. Tuo pasirūpino tuometinis Bartninkų dvaro sodybos administratorius kunigaikštis Vincentas Puzinas. Antrojo pasaulinio karo metais bažnyčia buvo labai apgriauta. Bažnyčiai atstatyti tuometinė valdžia leidimo nedavė.

- Bartninkų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia - tai unikalus paminklas dr. Jono Basanavičiaus atminimui. 1851 m. vienas svarbiausių Lietuvos nepriklausomybės siekėjų, pirmasis laikraščio „Aušra" redaktorius, mokslininkas, gydytojas J.Basanavičius šioje bažnyčioje buvo pakrikštytas.

- Visų vykstančių į atkurtą J.Basanavičiaus tėviškę Ožkabalių kaime ir prie jos pasodintą Tautos ąžuolyną garbės reikalas stabtelėti prie Bartninkų bažnyčios griuvėsių.

 

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net