Atėjo laikas gamtos vasarainuotraukos

2019 gegužės 18 12:46:11 Perskaitė 748

Mes taip ilgai laukėme pavasario… visada jo laukiame, o jis tik sušmėžavo, sublizgėjo, nušlamėjo ir jau atsisveikina. Atėjo metas gamtos vasarai.

 

Kaip suprasti, kad ji prasideda, ypač žinant, jog kalendoriuje dar gegužė ir „tikram pavasariui“ liko dešimt dienų. Vasaros ženklai gamtoje labai ryškūs, todėl labai atidžiai jų žvalgytis nereikia. Jeigu jums reikia kažko labai svaraus, pasižvalgykite po savo sodą, pažvelkit į kiemo, skvero, parko medžius, mišką. Tai, kad jie baigė žydėti, yra anaiptol ne pats svarbiausias ženklas. Kur kas akivaizdžiau pavasario pabaigą liudija ištįsę nauji ūgliai ir skylėti lapai. Jūs tikriausiai suklusote: o kuo čia dėti „skylėti lapai“? Dabar vis sunkiau rasti naują, jau plačiu lapalakščiu (taigi, pilnai susiformavusį) medžio lapą, kurio kas nors nebūtų paragavęs. Iš tikro, paskui medžių lapų sprogimą vyko vabzdžių ritimasis, o šie skubėjo dėti kiaušinėlius. Ant kai kurių labai anksti lapus išskleidusių medžių (kad ir ievų) dabar galima rasti daug drugių vikšrų. Šviežia lapų „mėsa“ jiems geriau, nei sukietėjusi vasaros lapo „skarda“. Drugių gyvenimas neilgas, todėl jie negali prarasti nė menkiausios patogios akimirkos. Maža to - jie yra pačioje mitybinės grandinės apačioje. Vikšrais maitinasi ne tik kiti vabzdžiai, bet ir daugelis paukščių. Jų namuose - veisimosi metas, skyla ar auga jaunikliai, taigi - maisto reikia daug. Be to, sugrįžo iš tolimų žiemaviečių gegutės, kurių racione drugių vikšrai sudaro ženklią dalį. Ir tai - tik mažas pavyzdys, liudijantis apie vasaros pradžios ženklus.

Žvėrys keičia savo kailius. Prieš keletą dienų sutikau pievoje grambuolius medžiojančią lapę. Jos kailis buvo dar žieminis, storas ir šiltas - neabejotinai tai buvo patelė, nes jos šeriasi ir pavasarinį (o gal labiau - vasarinį) kailį užaugina tik jaunikliams paaugus. Tiesiog akyse mainosi stirnų spalva - jei žiūrėsi į pievoje žoliaujančią stirną, matysi seno kailio lopus, o tarp jų, giliai, prie pat kūno (nes visai trumpas) prigludęs ryškiai žalas kailiukas. Su juo stirnos labai gražios...

Vasaros pradžia stirnoms lemia dar vieną išbandymą, kurį mes, žmonės, vadintume džiugiu: gimsta stirniukai. Tačiau stirnoms atsiranda naujas rūpestis - tai laviravimas tarp pavojų. Jų - daug. Jeigu jauniklis gimė atviroje vietoje, jį gali surasti krankliai - nuo tų motina stirna dar gali apsaugoti, tačiau jeigu mažylį suras lapė, lūšis ar vilkas... Žinoma, tai būtų lyg ir natūralu, gamtiška. Bet mes labai gailime stirniuko, kurį nutvėrė vilkas. Bet nepuolame į saviplaką, kai šienaujant kiekvienos vasaros pradžioje greitaeigė technika pareikalauja bent keleto tūkstančių stirniukų gyvybių. Šito pateisinti negali niekas! Nes tai - naikinimas, tiesiog - nusikaltimas net ne gamtai, o žmogiškumui. Gyvybės, ypač tokios nesavarankiškos, ciniškas atėmimas gali turėti tik vieną įvertinimą: tai labai blogas mūsų visuomenės ženklas, liudijantis apie atsakomybės jausmo praradimą.

Vasaros vaikai visi mieli. Kartais suradus kokį be šalia esančių tėvų mums atrodo, kad jis - našlaitis, kad jį būtinai reikia tempti namo, duoti dešrelių (jeigu manome, kad tai plėšrus padaras), girdyti pienu, guldyti minkštuos pataluos. Jiems to nereikia. Jiems reikia likti namuose, ten jais tikrai yra kam pasirūpinti. Nelieskime jų, nes jie vasaros, gamtos vaikai!

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net