respublika.lt

Astravo AE startas: ką žinome apie monstrą?

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 rugpjūčio 06 12:00:51, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 16 nuotr.
Arūno Cironkos koliažas.

Lietuvos aukšto rango politikai skambina pavojaus varpais: veikiausiai jau penktadienį darbą pradės esą nesaugi Astravo AE. Tačiau tos pačios Lietuvos ekspertai ir žemesnio rango politikai sako, kad pavojus - gerokai išpūstas. Žinoma, galimoms nelaimėms reikia ruoštis, bet nejaugi galvojama, kad Baltarusija tyčia planuoja pražudyti visų pirma savo žmones?



Kelia paniką

Astravo AE fizinis paleidimas, turimais duomenimis, gali įvykti penktadienį. Apie tai vakar žurnalistus informavo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Dainius Gaižauskas.

„Galiu užtikrinti, kad Lietuva turi maksimaliai naujausią informaciją, nes žinome, kaip vyksta procesai Baltarusijoje. Šiuo metu turimais duomenimis, penktadienį atominė elektrinė turi būti paleista, padarytas fizinis paleidimas. Ar jis įvyks, nežinau. Pagal ekspertų vertinimus, šitas procesas didelės rizikos arba grėsmės nekelia, tačiau vėlyvesnis procesas, energetinis procesas, kada gali būti pradėta prekiauti elektra, kelia didelę grėsmę nacionaliniam saugumui. Bet kokiu atveju, pati pradžia mums kelia susirūpinimą, kadangi neatlikti jokie „strestestai“. Padaryti ne visi bandymai, kurie yra susiję su saugumu“, - tikino D.Gaižauskas.

Jo teigimu, Rusija daro spaudimą skubinti paleisti Astravo AE.

„Galiu pasakyti, kad Baltarusija Astravo AE paleidimui galbūt šiam momentui nepritartų, tačiau spaudimas yra iš Rusijos, iš „Rosatom“ pusės“, - sakė politikas.

Prezidento vyriausiasis patarėjas Darius Kuliešius po Seimo NSGK posėdžio teigė, kad savivaldybės vėluoja tinkamai pasirengti Astravo AE paleidimui.

„Dėl to tinkamumo, tai subjektyvus vertinimas ir sunku atsakyti atvirai į šį klausimą. Mūsų keliamas tikslas - kad pasiruošimas būtų kuo geresnis. Mano nuomone, yra vėluojama pasirengti tinkamai. Tuo tikslu irgi buvo keliamas klausimas NSGK. Yra atliekami ir planų vertinimai, ir yra konkretūs įsipareigojimai finansuoti trūkstamų priemonių įsigijimą. Ta linkme, nors ir vėluojant, yra dirbama“, - žurnalistams sakė D.Kuliešius.

Lietuvos politikai ir toliau laikosi nuomonės, kad tiek Lietuva, tiek Latvija, Estija ir net Lenkija neturėtų pirkti elektros iš esą nesaugios AE.

Išlaikė testus

Žinomas energetikos ekspertas prof. Vidmantas Jankauskas iškart paneigė mūsų politikų postringavimus, esą Astravo AE yra nesaugi.

„Labai sunku „pritempti“, kad ji yra nesaugi. Reaktoriai, kurie statomi Baltarusijoje, yra „3+ kartos“. Jie yra populiariausi pasaulyje. Kinija tokius statosi, Rusija tokius yra pastačiusi Turkijoje, Irane, planuoja Egipte, sutarusi su Vengrija, Suomija. Reaktoriai patobulinti vertinant Fukušimos avarijos pasekmes ir turi sprendimų, kurių neturėjo ankstesnės elektrinės. Jei manęs klaustų, ką rinkčiausi, ar tą, kurią Lietuvai siūlė japonai, ar tą, kuri statoma Astrave, rinkčiausi pastarąją“, - „Vakaro žinioms“ sakė V.Jankauskas.

Jis taip pat paneigė mūsų politikų skleidžiamą informaciją, esą Astravo AE nebuvo testuojama.

„Mūsiškiai ne kartą sakė, kad „strestestai“ nebuvo padaryti. Tačiau galiu užtikrinti, kad nėra taip. ES 2014 m. priėmė sprendimą, kad ES atominėms elektrinėms privalomi „strestestai“. Kadangi Baltarusija nėra ES dalis, sutiko tuos testus atlikti savanoriškai: buvo įvertinta, kas būtų, jei būtų kažkokios audros, jei nukristų lėktuvas, netgi įvertinta, kaip elektrinė atlaikytų cunamį, nors jo galimybė visai neįtikėtina. Europos ekspertai patikrino ataskaitą ir nusprendė, kad viskas atlikta tinkamai, išskyrus kelias smulkmenas. Didžiausia pastaba buvo, kad ne visiškai įvertinta, kas būtų, jei įvyktų žemės drebėjimas. Tačiau mūsiškiai nutyli, kad mes savo naują elektrinę taip pat planavome statyti ten, kur yra žemės drebėjimo grėsmė - juk Visagino padėtis dėl žemės drebėjimo galimybės yra tokia pati, kaip Astrave“, - priminė ekspertas.

Tik politikavimas

Pasak V.Jankausko, mūsų politikai kelia šurmulį tik todėl, kad artėja Seimo rinkimai.

„Jie žino, kad daug kas nenori Lietuvos pašonėje tokio giganto, todėl kelia šurmulį. Tačiau keisčiausia, kad didžiausią šurmulį kelia konservatoriai, kurie, būdami valdžioje, nieko nedarė, kai baltarusiai dar tik planavo statybas - galėjo bent jau išsiderėti, kad AE iškiltų toliau nuo Lietuvos sienos“, - stebėjosi V.Jankauskas.

Baltarusiai stebisi


V.Jankauskas praėjusiais metais dalyvavo ES finansuojamame energetiniame projekte Baltarusijoje.

„Tad teko daug su baltarusiais kalbėtis. Jie sako nesuprantantys Lietuvos baimių - jodo tablečių dalinimo pasienio gyventojams, pratybų, kurių metu buvo mokomasi, kaip elgtis, jei Astravo AE ištiktų avarija. Baltarusiai sako, kad jie turėtų būti labiau išsigandę, nes vyrauja vakariniai vėjai, o Minskas yra vos už 140 km į vakarus nuo Astravo. Tos pratybos, tablečių dalinimas tėra bandymas pasirodyti. Per pratybas buvo evakuojami žmonės iš Švenčionių rajono į Zarasus ir Kalvariją. Juokinga. Jei jau būtų avarija, tai jau nelabai svarbu, ar tu būsi Švenčionyse, ar Zarasuose. Juokingiausia, kai sako, kad rusai Astrave stato elektrinę norėdami įbauginti lietuvius. Tai kad baltarusiams reikėtų labiau bijoti, jei jie galvotų, kad tai - sprogstantis daiktas“, - reziumavo V.Jankauskas.

Gyventojai nebijo

Eksperto minėtos pratybos vyko pernai spalį. Jų metų aidėjo sirenos, gyventojai gavo pranešimus į mobiliuosius telefonus apie vykstančias pratybas, informaciją, kaip elgtis nutikus avarijai, skelbė LRT, Švenčionių ir Vilniaus rajonuose mokytasi evakuoti žmones iš radiacija užterštų teritorijų, dalytos jodo tabletės, vykdyta radiacinė žvalgyba iš oro ir antžeminė žvalgyba.

Labanoro (Švenčionių r.) seniūnas Vincas Jusys „Vakaro žinioms“ sakė, kad pratybos buvo naudingos, nes ir vietinė valdžia buvo supažindinta, kaip reikėtų elgtis avarijos Astravo AE atveju. Tačiau kartu jis pripažįsta, kad grėsmė nėra reali.

„Mes dabar daliname kiekvienam žmogui po 4 jodo tabletes, galiojančias iki 2024 m., pasišnekame su žmonėmis. Dauguma žmonių yra pagyvenę, tačiau jokių baimių dėl AE nejaučia. Radiaciją labai gerai sugeria pušys, o mes pušynuose gyvename, todėl didelio pavojaus nebus. O jei kiltų didžiulė avarija, tai mes kaip tik gautume mažiausią radiacijos dozę, nes radioaktyvūs debesys pirmiausiai pakyla į viršų ir plaukia, tad teritorijos, esančios arčiausiai, mažiausią dozę gauna“, - sakė V.Jusys.

 

Faktai

Baltarusija 2400 megavatų MW galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Jėgainę sudarys du 1200 megavatų galios VVER-1200 „3+ kartos“ reaktoriai. Planuojama, kad antras reaktorius pradės dirbti 2028 m. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka anksčiau yra sakęs, kad tikėtina elektrinės kaina - apie 7 mlrd. JAV dolerių.

Astravo AE „gimtadieniu“ galima laikyti 2008 m. gruodžio 20 d., būtent tada kaimynės valstybės valdžia priėmė sprendimą dėl statybų.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) ne kartą akcentavo, kad aikštelė statybai pasirinkta dar prieš pradedant tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimą pagal Espo konvenciją.

„ Lietuvos ekspertų vertinimu, jei Astravo AE įvyktų didesnio masto avarija, neigiamą radiologinį poveikį patirtų Lietuvos sostinė Vilnius ir trečdalis visos Lietuvos gyventojų“, - rašyta Lietuvos URM išplatintame dokumente.

Skundą, kad Konvencija pažeista atliekant Astravo AE poveikio aplinkai vertinimą, Lietuva pateikė dar 2011 m., negavusi Baltarusijos atsakymų į pateiktus esminius klausimus.

2013 m. Įgyvendinimo komitetas konstatavo, kad Baltarusija, plėtodama AE projektą, pažeidė Konvencijos nuostatas ir pateikė rekomendacijas pažeidimams ištaisyti. Šias rekomendacijas 2014 m. patvirtino Konvencijos šalių 6-asis susitikimas. Įgyvendinimo komitetui buvo pavesta išsamiai įvertinti Baltarusijos veiksmus įgyvendinant šias rekomendacijas

Lietuvos URM konstatuoja, esą nuo 1616 metų Astravo regione buvo užfiksuota apie 40 žemės drebėjimų, kurių magnitudė siekdavo 5 balus pagal Richterio skalę. 1987 metais vos 10 kilometrų nuo Astravo aikštelės įvyko net du žemės drebėjimai, kurių stiprumas siekė 2,5 balo pagal Richterio skalę.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s