Anksčiau rinkdavo pinigus užuolaidoms, dabar dar ir dezinfekcijainuotraukos (3)

2020 spalio mėn. 18 d. 15:33:37 Perskaitė 1056

Nors įstatymai garantuoja nemokamą mokslą, realiai moksleivių tėveliams tenka mokėti už daugybę dalykų. Tik jeigu ugdymo priemonių pirkimas ar lėšų kaupimas bendroms išvykoms jau tapo įprastu ir daugelio pateisinamu, įvairios kitokios pinigų rinkimo iniciatyvos kelia nepasitenkinimą.


Prieš kurį laiką socialiniame tinkle „Facebook" buvo paviešintas įrašas apie Kauno P.Mašioto mokykloje iš vaikų renkamus pinigus. Ten tėveliams siūloma „ramybė iki Naujųjų metų už 150 Eur".

„Vakaro žinių" skaitytojai pasakoja, kad tas pats vyksta daugelyje mokyklų. Tik sumos ir pinigų atnešimas auklėtojoms skiriasi.

Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja, atliekanti vedėjo funkcijas, Ona Gucevičienė, informavo, kad preliminaria informacija, lėšos Kauno P.Mašioto mokykloje buvo pradėtos rinkti tėvų iniciatyva, mokyklos vadovybei apie tai nežinant.

„Bet kokiu atveju Kauno miesto savivaldybė tvirtai laikosi principinio požiūrio ir taiko vieningą praktiką, pati aprūpina mokyklas būtinomis priemonėmis, todėl jokios rinkliavos ugdymo įstaigose nėra galimos ir nebus toleruojamos. Gavę šią informaciją, perspėjome mokyklos vadovus, kad tokios iniciatyvos būtų nedelsiant nutrauktos. Sieksime užtikrinti, kad panašūs atvejai nepasikartotų ir atitinkamai prašome mokinių tėvelių kaskart apie tai pranešti, kad būtų išvengta galimų nesusipratimų ateityje", - pažadėjo O.Gucevičienė.

Ji taip pat patikslino, kad dar per pirmąją koronaviruso bangą šalyje Kauno savivaldybė miesto mokykloms parūpino dezinfekcinio skysčio rankoms bei paviršiams, vienkartinių pirštinių ir apsauginių kaukių.

„Prieš prasidedant naujiems mokslo metams, buvo atlikta ugdymo įstaigų apklausa ir patikslintas apsaugos priemonių poreikis. Vien mokykloms, darželiams ir neformaliojo ugdymo įstaigoms pagal pateiktą poreikį bus išdalinta apie 200 tūkst. vnt. apsauginių kaukių. Jų pagal pateiktus skaičiavimus turėtų pakakti iki metų pabaigos. Kaukių kaina - 11 277 Eur. Dezinfekcinio rankų skysčio ugdymo įstaigoms bus išdalinta 12,5 tūkstančio litrų. Jo kaina - 28 283 Eur", - skaičius pateikė savivaldybės atstovė.

Sostinės savivaldybė taip pat patvirtino, kad rinkliavos mokyklose ir darželiuose yra neteisėtos ir netoleruotinos. Tačiau yra vienas „bet".

„Jos gali būti organizuojamos tik laisvai apsisprendus patiems tėvams ir vaikams ir tik už papildomas paslaugas, kurių nefinansuoja valstybė ar savivaldybė. Jos negali daryti įtakos nei tvarkai įstaigoje, nei grupių ar klasių komplektavimui", - teigė sostinės valdžios atstovai.

Ilgą laiką kai kuriose Vilniaus švietimo įstaigose buvo susiklosčiusi ydinga praktika tėvų įnašais padengti tiek aplinkos išlaikymo ar atnaujinimo poreikius, tiek poreikį papildomai finansuoti ugdymo paslaugas. Tai, pasak savivaldybės atstovų, nebetoleruojama. O dėl apsaugos priemonių ir dezinfekcinių skysčių, pripažįstama, kad kai kurios mokyklos jas papildomai perka pačios.

Situaciją komentuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija:

Buvo suplanuotas biudžetas, bet daug žmonių pageidavo balsuoti namie, buvo saviizoliacijoje, todėl rinkimų apylinkėms buvo skirta daugiau pinigų. Mūsų rinkimų apygardos apylinkėms, priklausomai nuo jų dydžio, iš viso buvo skirta apie 25 tūkst. eurų. Apylinkės gavo pakankamai pinigų, bet su rinkimų apygardomis yra sudėtingesnė situacija. Mes dirbome daugiau, nei galėjome užsirašyti darbo valandų. Nes netilptume į biudžetą. Finansiškai dėl to nukentėjome labiau, nes apygardos komisijos nario valanda yra brangesnė nei apylinkės komisijos nario. Žmonės uždirbo labai skirtingai. Jei ėjo į visus posėdžius, gavo per mėnesį 88 eurus, o atskaičius mokesčius - apie 50 eurų. Dirbi ne tik tas valandas posėdyje, bet gaišti laiką, kai važiuoji į posėdį. Aš pati, taupydama, negalėdavau sau užsirašyti daugiau nei 2 valandų, nors visą dieną dirbdavau. Apytikriai vienam mėnesiui gaudavome apie tris tūkstančius eurų, todėl labai reikėjo galvoti, kaip juos paskirstyti, Nors žmonės dirbo darbo grupėse, prisidėjo prie leidinių leidimo.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net