„Vakaro žinios" rašė, kad teismas nutarė iškeldinti partizaną, Laisvės premijos laureatą Albiną Kentrą ir jo įkurtą „Miško brolių" draugiją iš daug metų atstatinėjamo pastato, kuriame A.Kentra ketina įkurti muziejų. Nesuvokiamą teismo sprendimą bando taisyti Finansų ministerija. Ji skelbia, kad kompromisą visgi galima rasti ir iškeldinti nieko neprireiks. Tačiau ir pastato draugijai nepaliks.
A.Kentros advokatas Saulius Dambrauskas minėtą teismo sprendimą vadina didžiausiu Lietuvos teisingumo nuopuoliu. Jis įsitikinęs, kad A.Kentros situacija yra puikiai žinoma visiems šalies politikams. Dar pernai, prieš A.Kentrai Seime įteikiant Laisvės premiją, S.Dambrauskas kiekvienam Seimo nariui ir aukščiausiems šalies vadovams parašė laiškus, kuriuose dar kartą priminė, kad A.Kentra jau dvidešimt metų priverstas teistis su valstybe dėl „Miškų brolių" draugijos pastato. „Tai yra gėdinga situacija. Aš siūliau sprendimus, bet niekas nenori klausytis. Valstybė net nerodo, kad jai rūpėtų jos istorijos archyvas, kuris turėtų būti Lietuvos kultūros vertybė. Manau, moralinė valstybės pareiga yra išspręsti šį klausimą, o ne metų metus tampyti po teismus 92 m. žmogų, visą savo gyvenimą paaukojusį Lietuvai", - sako advokatas.
Dabar „Miško brolių" draugijai teikiant apeliaciją Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimui dėl iškeldinimo iš patalpų, finansų ministrė Gintarė Skaistė suskubo patikinti, kad surastas sprendimas, kaip būtų galima nepažeisti teisėtų sprendimų ir draugijai tęsti savo veiklą.
„Draugijai pasiūlėme sprendimą - patalpas patikėjimo teise perduoti valstybės įstaigai, vykdančiai veiklas, artimas muziejaus, atminties išsaugojimo veikloms, kuri muziejaus veiklai vykdyti savo ruožtu panaudos teise maksimaliam terminui patalpas perduotų „Miško brolių" draugijai.
Jei šis veiklos modelis bus priimtinas, ieškosime finansinių išteklių aplinkos, gerovės sutvarkymui ir muziejaus įkūrimui valstybės biudžeto lėšomis. Šis sprendimas leistų gerbiamam Albinui Kentrai likti patalpose, o „Miško brolių" draugija, bendradarbiaudama su patalpas perėmusia įstaiga, galėtų įprasminti laisvės kovotojų ir partizanų veiklą, sukurdama ekspozicijas ir viešąsias erdves visuomenei. Suprantame „Miško brolių" misiją visuomenėje saugant istorinę Lietuvos atmintį bei gerbiamo A.Kentros indėlį", - pažymėjo finansų ministrė G.Skaistė.
Finansų ministerija kažkodėl teigia, kad negali kalbėti apie nuosavybės įteisinimą draugijai, nes toks sprendimas nebūtų teisėtas. Nors dar 1992 m. šias patalpas be elektros, vandentiekio ir šildymo sistemos „Miško brolių" draugijai perdavė Gedimino Vagnoriaus vadovaujama Vyriausybė. G.Vagnorius ir pati Vyriausybė ankstesniuose teismuose yra liudiję, kad perduodami pastatą suprato, jog perduoda jo nuosavybės teisę. Tačiau 2012 m. Andriaus Kubiliaus Vyriausybė patalpas perdavė Turto bankui, o šis 2017 m. draugijos pareikalavo išsikelti.
A.Kentros advokatas S.Dambrauskas sako, kad jeigu valstybė persigalvojo ir nori susigrąžinti draugijai perduotą pastatą, gali susigrąžinti tik tiek, kiek suteikė. „Manau, tokiu atveju teisinga būtų valstybei susigrąžinti tai, ką ji perdavė - tuos griuvėsius, apie 20 proc. dabartinio pastato. Tiek, kiek ir buvo perduota draugijai, pripažįstant, kad teisėtas statytojas ir yra pati draugija. Taip buvo galima klausimą išspręsti, aš netgi buvau parengęs ir pateikęs tai numatančius Vyriausybės nutarimo pakeitimo projektus.
Dabar ministerijos rodoma iniciatyva yra sveikintina, tačiau daugiau teisingumo į situaciją tai neįneš. Žinoma, norėsime pradėti derybas, tačiau reikia suprasti, kad dabar siūlomas variantas - politinis sprendimas. Pasikeitus politinei valdžiai ir sprendimas gali pasikeisti, o sudaryta panaudos sutartis gali būti nesunkiai nutraukta. Net ir maksimalus panaudos terminas yra dešimt metų.
Žinoma, jog taikus susitarimas galimas bet kurioje teismo stadijoje. Tačiau ministerijos dabar siūlomame variante trūksta teisinių garantijų. Susitarimą turėtų tvirtinti teismas taikos sutartimi, o Vyriausybė įsipareigotų pastatą perduoti panaudai. Taikos sutartis negali būti pažeidžiama nė vienos pusės.
Man, kaip teisininkui, labiausiai skaudu, kad teisingumo vykdymo funkciją, kurią turėtų vykdyti teismai, tarsi perėmė Vyriausybė, bandydama teisingai išspręsti klausimą. Tai diskredituoja pačius teismus. Dėl to apmaudu, kad mūsų skundžiamas sprendimas gali likti galioti", - „Vakaro žinioms" sakė advokatas S.Dambrauskas.
Anot finansų ministrės, įstaiga, kuriai būtų galima perduoti „Miško brolių" patalpas, galėtų būti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, jei pats A.Kentra sutiktų su tokiu pasiūlymu, - jis galės pasirinkti, kokia valstybės įstaiga jam atrodo tinkamiausia.