Vilniaus meras gali tik tujas pjautinuotraukos (17)

2019 balandžio mėn. 21 d. 11:50:39 Perskaitė 4212

Net jei nežinote skulptoriaus Romo Vilčiausko, jo darbai - Užupio angelas, Undinėlė ir kiti - puikiai žinomi kiekvienam. Tarp ankstyvųjų skulptoriaus darbų - ir atminimo lenta Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai, kurią prieš dešimt dienų kūju sudaužė vandalas. Suklijuota memorialinė lenta ketvirtadienį vėl buvo pakabinta ant Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sienos - atstatytas status quo. Kol, pasak Vilniaus miesto savivaldybės atstovų, bus išspręstas šio žmogaus įamžinimo klausimas. Buvęs užupietis R.Vilčiauskas, gyvenantis atokioje sodyboje Molėtų rajone, netoli Jaurų kaimelio, iš tolo stebi Vilniaus gyvenimą. Ir sako abejojantis, ar prie šios miesto valdžios, spjaunančios į Vytį ir kitas piliečių iniciatyvas, būtų galėjęs atsirasti ir Užupio angelas.

 

- Ar su jumis, atminimo lentos Generolui Vėtrai autoriumi, kas nors buvo susisiekęs aptarti jos atkūrimą?

- Niekas iš valdžios net nebandė su manimi kalbėti. Skambino anais laikais architektu dirbęs Vytautas Zaranka. Sakė, kad Vilniaus meras ketina atstatyti sudaužytą memorialinę lentą. Aš beveik ir pamiršęs buvau, kad tą bareljefą padariau. Kai gavau tą užsakymą, buvau antro kurso Dailės akademijos studentas. Jei atvirai, nelabai ir buvau įsigilinęs į temą, į Generolo Vėtros, kaip istorinės figūros, veiklos niuansus. Kita vertus, žvelgiu labai filosofiškai į viską - aplink daug prieštaringų dalykų ir viskas priklauso nuo to, iš kurios pusės žiūrėsi. Žmogų galima ir didvyriu pavadinti, galima ir visišku niekdariu padaryti. Nežinau, kas tą istorinę tiesą gali teigti ir ką gali teigti - ir kas pasakys, kad tai vienintelė tiesa.

- O patį veiksmą, viešai demonstruotą, matėte? Kai kūju daužė pagarbos žmogui objektą?

- Apie žmogų, kuris tik kūju gali argumentuoti, galiu paprastai pasakyti - galvijas. Nuo tokių dalykų jau netoli, kad prieitume iki įvykių, kokie atsitiko Naujojoje Zelandijoje (neapykantos šaudynės mečetėse - red. past.). Netoli ir iki požiūrio, kad galima imti ir žudyti kitaip mąstančius, kitaip besimeldžiančius.

- Atminimo lenta suklijuota ir vėl pakabinta, kol bus nuspręsta, kaip įamžinti (arba ne) šio žmogaus atminimą. Ar darytumėte tą bareljefą kažkaip kitaip, jei paprašytų?

- Niekas neprašė, o pats nesisiūlau. O kad kitaip, brandžiau, tikrai galima padaryti. Tik ar pasiryžusi tam Vilniaus valdžia. Nes meras Remigijus Šimašius, išskyrus tujų pjaustymą, nieko nedaro. Na, ką jis daugiau sugeba? Man, pavyzdžiui, jis yra nulis.

- Daug žmonių dėl Lukiškių aikštės pyksta...

- Kur tai matyta - statysime bunkerius. Ar mes kurmiai esame, kad kurmiarausius pasistatysime centrinėje miesto aikštėje. Reikia paminklo, kuris kviestų tautą. Į šviesą, o ne į kažkokius požemius. Buvo žmonių iniciatyva statyti Vytį. Bet ne - sukramtė tą iniciatyvą ir išspjovė.

- Vilniui ne tik Vyčio nereikia. Neseniai meras su savo liberalia taryba atsisakė svarstyti ir paminklo pirmajam Lietuvos prezidentui A.Smetonai idėją, nors išeivija būtų finansavusi. Ką manote apie tai? Apskritai apie paminklus mieste?


- Labai elementariai galiu pasakyti - dvasios ubagai. Šiandien tokį žmonių iniciatyva atsiradusį Užupio angelą be šansų būtų pastatyti, kaip be šansų buvo ir Vyčio idėja. Tada, kai mes Užupyje kūrėme viešąsias erdves, miestui vadovavo Rolandas Paksas, vėliau Artūras Zuokas. Tiesa, kliūtys iš kitos pusės buvo. Tais laikais tokia šutvė buvo susėdusi Dailininkų sąjungoje - kiek ten patyčių buvo. Esi diplomuotas skulptorius, bet pereiti per visas jų patyčias reikėjo, kiek nervų sugadino. Sukūręs Užupio angelą, Vilkaviškio Švč.Mergelės Marijos apsilankymo katedros šventoriuje pietą ir kitus darbus, surengęs parodas Paryžiuje, Osle, padaviau dokumentus norėdamas įstoti į Dailininkų sąjungą. Ir ką? Skulptūros sekcija vienbalsiai manęs nepriėmė.

- Kodėl?

- Na, išsišokėlis. Vienas darbas po kito atsiranda - pernelyg gerai klostosi. Tai profesionalus pavydas. Taigi esu savotiškas disidentas.

- Bet su kolegomis pabendraujate?

- Kad niekada artimų sąsajų neturėjau.

- Esate vienišius?


- Galėčiau pasakyti - tikrai taip. Vieninteliai mano buvę draugai visi anapilin išėję, tai ir Stasys Kuzma, ir Romualdas Kvintas. Su kuriais pasišnekėdavome, nes pavydo nebuvo. Mes buvome lyg tie banginiai, praplaukiame vienas pro kitą, žinome vienas kito vertę - ir tai buvo nuostabu. Vienas kito nekliudėme niekuomet, tik sveikinome su kiekvienu padarytu darbu.

- Vilniaus nepasiilgstate? Ar dažnai atvažiuojate?

- Va, buvau į savo parodą neseniai atvažiavęs (retrospektyvinė paroda „Angelai, undinės ir žmonės“ Užupio meno inkubatoriuje - red. past.). Man paprasčiausiai 2-3 valandų užteko, kad imčiau ir bėgčiau labai spėriai atgal į namus. Aš jau atpratęs nuo miesto gyvenimo, nuo to šurmulio. Aplink mane - gervės, paukštukai, stirnos, bebrai - esu čia laimingas.

- Aplinka, įkvepianti kūrybai. Gal ką gražaus vėl darote?

- Su užsakymais labai vargana, vos galą su galu suduriu. Bet dirbu - yra idėjų, krūvos eskizų pridaryta, bet kol kas užsakymų neturiu.

- Politika nesidomite? Visokie rinkimai artėja. Ar esate ir nuo viso to nutolęs?


- Aš ir rinkimuose į Molėtų savivaldybę turėjau savo poziciją. Ir prezidento rinkimuose - tik už Arvydą Juozaitį. Tiesiog pažūros sutampa.

- Ar atvažiavęs į Vilnių, pasidairote po viešąsias erdves?

- Dažniausiai per feisbuką pasižiūriu. Visokių kontroversiškų objektų yra. Antakalnyje, rodos, kur buvo Sapiegų dvaras, beždžionių visokių pristatyta, parke kažkur link Viršuliškių sisiojantis ar kitus reikalus atliekantis dar kažkoks pašlemėkas atsirado. Kažkaip mes vertybių netenkame. Galima viskas, bet dėl to „viskas“ autorius turėtų jausti atsakomybę. Garbę prieš visatą. Dvasinė atsakomybė turėtų būti. Turėtume pakylėti žmones, o ne velniai žino ką išdarinėti. Gauna tų europinių lėšų - ir ką? Nuvažiuoja į sąvartyną, vamzdžių pasirenka ir suvirina. Nėra net ką komentuoti. Turiu aš savo požiūrį, bet kas iš to, kad čia lodysies. Tai iš esmės nieko nekeičia. Ligšiol stovi tas „vamzdis“ krantinėje. Ir tas „kepalas“ kažkoks netoli Seimo. Antinio, atrodo. (Roberto Antinio jaunesniojo darbas „Puskalnis“ - red. past.) Atseit, menas. Čia kaip „12 kėdžių“ herojus Ostapas Benderis sakė - „vy ne ponimajete iskustva“. Tikrai nesuprantu.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net