respublika.lt

Trys gyvenimai ir šimtas vaidmenųnuotraukos (0)

2019 vasario mėn. 27 d. 07:54:11
Rita Žadeikytė, „Šiaulių krašto" žurnalistė

Su Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriumi Eduardu Sauliumi Pauliukoniu sutarėme nekalbėti apie tikslias datas ir skaičius - velnias jų tiek prisimins, kiek būta per gyvenimą! Bet visiškai išvengti matematikos ir datų - nepavyko. Vasario 27-ąją E.S.Pauliukoniui sukanka lygiai 70 metų. Jis likimo yra apdovanotas trimis gyvenimais ir šimtu vaidmenų. Visa kita jo gyvenime į matematiką netelpa.

×
nuotr. 6 nuotr.
Šiaulių dramos teatro aktorius Eduardas Saulius Pauliukonis. Giedriaus Baranausko nuotr.

 

Tėvo portretas

Vienų vadinamas Sauliumi, kitų - Eduardu, o žmonos Inos išskirtinai tik - Pauliukoniu, aktorius juokiasi prisiminęs, ką galvojo apie vyresnius savo kolegas būdamas 30-ies. Kaip kilnojo antakius, stebėdavosi, kaip gali, pavyzdžiui, kokių 56-erių „senukas“ dar pajėgti vaidinti ir apskritai gyventi?

Šypsosi glostydamas barzdą, kad dabar pats dažnai pagalvoja, ar atsikels rytą sveikas? Skaudės ranką ar koją? Ar galės lipti į sceną? Ar galės atsisėsti prie vairo? O kartais, kai skausmas ne juokais apkabina jo kūną, ima galvoti, o gal rytoj iš viso nepasikels?

„Bet su amžiumi ateina labai geras jausmas - požiūris su „kreizu“ į viską, kas pasaulyje vykdoma labai rimtais veidais!“ - juokiasi aktorius.

Inteligento prigimtį išduodanti šypsena nugali nelinksmas mintis ir viskas iš tiesų būna gerai.

50-metį aktorius atšventė labai iškilmingai, 60-metį minėjo kiek kukliau, o 70-mečio jis labiausiai laukia dėl vienos ypatingos dovanos. Iš Elzės Marijos, savo dvylikametės pagrandukės. Ji tapo tėvo portretą. Nevaikiškai ir jau nebe mėgėjiškai. Ji rimtai mokėsi tapybos pas portreto maestro Bonaventūrą Šaltį, dabar - pas tapytoją Beną Alejūną. Pauliukonio portretų jau yra ne vienas, jie kurti žinomų dailininkų, bet tokio - nėra ir, žino, niekada nebebus.

Negalėjo būti kitaip

Žinomas Lietuvoje dėl savo impozantiškos išvaizdos, vaidmenų teatre, kino filmuose, reklamose aktorius prieš jubiliejų sulaukia nemažai dėmesio. Jam skirta radijo laida, gimtadienio repertuare - jo mėgstamas spektaklis ir vaidmuo teatro scenoje. „Su amžiumi atsirado daug humoro, o santykiuose su žmonėmis - labai gražaus tikrumo ir nuoširdumo“, - vardijo vertybinius atskaitos taškus E.S.Pauliukonis.

Visai kitomis akimis pradėjo žiūrėti į daugelį žmonių, kolegų, jaučia jaukų ir jautrų jų dėmesį. „Toks įspūdis, kad aš ne visus pažįstamus žmones, net ir kolegas, su kuriais dirbame ne vieną dešimtmetį, iš tiesų pažinojau. Jie dabar atsivėrė. Aš juos iš esmės pažinau ir bijau, kad nepamirščiau jiems už viską padėkoti“, - sakė aktorius.

Aktorius su žmona juokiasi, kad jam kuo toliau, tuo mažiau grimo bereikia, jau ir kostiumeriai juokiasi, kad jam viskas tinka, nes ne kostiumas jį daro aktoriumi, o jis yra personažas, kuriam buvo ir yra duota būti scenoje. Visa aktoriaus biografija kalba apie tai, kad jis niekuo kitu ir negalėjo tapti - tik aktoriumi. Taip atsitiko dėl daugelio priežasčių.

Pirmoji ir svarbiausioji - genai. Bet ne tėvo - ilgiausiai per visą Vilniaus universiteto istoriją dirbusio Ekonomikos fakulteto dekanu Juozo Pauliukonio, o mamos - aktorės Marijos Červinskaitės-Pauliukonienės.

Mama Lietuvos teatruose vaidino nuo 1933-iųjų, vadovavo dramos rateliams Vilniuje, buvo Jaunimo teatro trupės vedėja. Ne tik darbinė, bet ir asmeninė draugystė mamą siejo su aktoriais Elena Dauguvietyte-Kudabiene, Antanu ir Genovaite Gabrėnais, Kęstučiu Geniu, Leonardu Zelčiumi ir daugeliu kitų senosios kartos Lietuvos teatro žvaigždžių ir tai negalėjo praeiti be pėdsako Eduardo biografijoje.

Su legendine režisiere Aurelija Ragauskaite likimas Eduardą Saulių suvedė daug kartų ir visus juos buvo lemtingas. A.Ragauskaitė dirbo Jaunimo teatro vyriausiąja režisiere. Būtent A.Ragauskaitė, kai Eduardui Sauliui buvo vos 16 metų, priėmė jį dirbti į Jaunimo teatrą etatiniu aktoriumi. Vėliau, kai dėl sveikatos jo negalėjo paimti į kariuomenę, į Vilniaus lėlių teatro trupę taip pat priėmė A.Ragauskaitė, tada šiame teatre dirbusi vyriausiąja režisiere. Tik į Šiaulių dramos teatrą E.S.Pauliukonis atvažiavo metais anksčiau, nei A.Ragauskaitė buvo paskirta dirbti Šiaulių teatro vyriausiąja režisiere.

„Kai mama dirbo pas A.Ragauskaitę trupės vedėja ir vedė keletą saviveiklinių trupių - visada mane, paauglį, bandė įtraukti į vaidinimus. O aš labai priešinausi! Man buvo neįdomu. Man tada labiau rūpėjo gatvė!“ - prisimena paauglystės metus aktorius.

Mimai


Eduardas Saulius priešinosi teatrui iki tol, kol likimas jį atvedė į Pantomimos trupę, pas latvių menininką, pantomimos pradininką Lietuvoje - Modrį Tenisoną. „Pantomima buvo visai kas kita! Modris Tenisonas į teatrą atvedė judesį, kaip labai stiprios išraiškos žanrą ir būtent dėl judesio mūsų interesai labai sutapo. Tada aš ir įklimpau į teatrą! Žiauriai įklimpau! Tada jau velniop - mokyklos, velniop - gatvė. Tik - teatras!“ - prisiminė aktorius.

1965 metais jis baigė Pantomimos studiją prie Vilniaus Jaunimo teatro, o jau 1966 metais pradėjo dirbti etatiniu Vilniaus Jaunimo teatro aktoriumi.

Eduardas iki šiol prisimena, kaip Modris mokėdavo sudominti, uždegti pantomima. Pantomimos teatro aktoriams - mimams - M.Tenisonas rengdavo daug įvairių susitikimų su kitų meno sričių profesionalais - džiazo muzikantais, dailininkais. Mimai turėjo ne vieną spektaklį su džiazo muzikantu Vladimiru Tarasovu, būdavo susitikimų net ir su hipnozės meistrais ar matematikais.

Režisierius Jonas Jurašas, pamatęs pantomimos galimybes, pasikvietė pantomimos trupę į Kauno dramos teatrą. Ir būtent Kaune baigėsi Modrio Tenisono trupės gyvavimas. Tai įvyko po Romo Kalantos susideginimo, kai ir M.Tenisonas, ir E.S.Pauliukonis, ir kiti tapo šio politinio įvykio liudytojais - skubėjo gesinti degančio gyvo fakelo.

Diplomas

E.S.Pauliukonio biografijoje yra vienas keistas dalykas. Jam duota būti scenoje, jis profesionaliai vaidina, turi aktoriaus išvaizdą, kuriai neretai net grimo nereikia, ir tobulą aktoriaus balsą, todėl yra aktorius iš Dievo malonės, bet... be diplomo.

Sukuria mokinių teatro trupę anuometiniuose Šiauliuose, bet jai vadovauti negali. Neturi diplomo. „Keičiasi įstatymai ir - lauk smūgio, nes tavęs visada paprašys dokumento. Bemokslis! Tai kišo koją, kartais net labai stipriai. Juk aš ir vidurinį mokslą baigiau tik atvažiavęs į Šiaulių teatrą. Juk aktoriumi dirbau nuo 16-os, man nebuvo kada.“

Kai aktoriui negalėjo pakelti algos vien dėl to, kad neturi aukštojo mokslo diplomo, jis įstojo į Vilniaus konservatorijos Klaipėdos fakulteto estradinių renginių režisūros specialybę. „Pasimokiau trejus metus ir paaiškėjo, kad nereikia jokio diplomo. Vėl išėjau...“ - pasakojo.

Jam aktoriaus diplomo reikėjo ne kaip popieriaus. Labiausiai jis išgyveno dėl to, kad neturėjo teatrinės mokyklos, kurios reikia dramos aktoriui. Tai buvo pats sudėtingiausias dalykas.

Likimas kėsinosi pasukti jo gyvenimo trajektoriją iš Šiaulių. Kai į Šiaulių dramos teatrą atvažiavo dirbti Irenos Vaišytės kurso aktoriai, teatro pedagogė Eduardui Sauliui pasiūlė važiuoti į Vilnių, į Konservatoriją, mokytis ir drauge dėstyti judesį aktorinio studentams. Bet ir tada jis pasakė „ne“.

„Būčiau išvažiavęs - jos nebūčiau sutikęs!“ - palydi meilės ir šypsenos kupinu žvilgsniu žmoną Iną, einančią jam atnešti vandens su citrina.

Trys gyvenimai...

Pas Pauliukonius ant senovinės rąstinės sienos staktos kaip dekoracija prikalti treji pelėkautai.

„Čia Pauliukoniui gaudyti. Tris kartus pavyko trims moterims“, - kvatojasi Ina Pauliukonienė.

Pirmasis Eduardo gyvenimas prasidėjo, kai jis dar tarnavo kariuomenėje. Hana - teatro žmogus. Ji nemažai metų yra dirbusi Šiaulių dramos teatre trupės vedėja, vėliau išvyko dirbti į Kauno valstybinį akademinį dramos teatrą pas Gytį Padegimą. Pirmojo gyvenimo dovana Eduardui Sauliui - dukra Agnė. O jos dovanos tėvui - anūkai.

„Gali būti, kad aš iš pirmojo savo gyvenimo sulauksiu ir proanūkių!“ - džiaugiasi aktorius.

Antrasis Eduardo Sauliaus gyvenimas - Audronė ir sūnus Dovydas.

Trečiasis gyvenimas, kuris tęsiasi jau 15 metų - Ina. Iš šio gyvenimo atėjo Inos dukra Rugilė ir jųdviejų - Elzė Marija. Ši dovana - Elzė Marija - tokia stipri, kad tėvai vos spėja suvokti, sugaudyti jos gabumus muzikai, dailei, kalboms.

... ir trys miestai

Eduardas vardija tris miestus, kurie jo gyvenime buvo patys svarbiausi - tai Vilnius, Kaunas ir Šiauliai.

Jaunystėje Vilniaus miesto skonis, kvapas ir vaizdas buvo pati gyvenimo viršūnė, tik vėliau, jau būnant žymiai brandesniam, E.S.Pauliukoniui Vilnius pasidarė svetimas ir sunkiai atpažįstamas.

Kaunas buvo tas miestas, kuriame jis augo kaip aktorius ir kaip žmogus. Jo laikų Laisvės alėjoje laisvės buvo begaliniai daug. Prisimena absoliučią asmens laisvę, kai į „Tulpę“ jis išdrįsdavo ateiti baltomis drobinėmis kelnėmis ir jūreiviška „telniaške“.

„Dabar, aišku, tai kvailai atrodo, bet tada buvo oho kokia laisvės išraiška“, - juokiasi aktorius.

Šiauliai E.Pauliukonį iš pradžių buvo trumpam išgąsdinę savo uždarumu. Bet tai buvo laikina. Dabar aktorius gali tvirtai pasakyti, kad Šiaulių teatras - tai išskirtinė atmosfera ir išskirtinės galimybės. Juk pirmąją aktorinę mokyklą didelė dalis Lietuvos teatro žvaigždžių perėjo būtent Šiauliuose.

„Būtent Šiaulių teatras išaugino tokią masę genialių aktorių ir režisierių, būtent čia gimė puikūs žmogiški santykiai tarp buvusių ir esamų aktorių“, - neabejoja.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar Valstybės dieną kartu su visais giedate himną?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau lankėtės Lietuvos pajūryje?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+16 +18 C

+17 +18 C

 

+14 +15 C

 +24 +26 C

+19 +22 C

 

+17 +19 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

2-6 m/s

Nuorodos