respublika.lt
 

Palaimintojo Mykolo Giedraičio šviesojenuotraukos

2019 rugpjūčio mėn. 18 d. 18:09:37
Jolanta Matkevičienė

Kai ateina 77-eri, žmonės sako, kad sulaukė „šventojo“ gimtadienio. Vanda Giedrytė - tautodailininkė, žinoma margučių margintoja, literatė. Ir šiaip - geras žmogus, kurio nuopelnus Molėtų rajono savivaldybė pastebėjo jau seniai, suteikdama jai Molėtų garbės pilietės vardą. Šiandien, matyt, ypač džiaugiasi, nes sulaukė ne tik 77-erių, bet ir tolimojo giminaičio Mykolo Giedraičio paskelbimo palaimintuoju.

×
nuotr. 4 nuotr.
Vanda Giedrytė su mama, 1975 metais. (Nuotr. iš asmeninio V.Giedrytės albumo)

 

V.Giedrytė gimė Smėlinkos kaime, netoli Giedraičių, Molėtų rajone. Ten baigė vidurinę mokyklą, paskui Kauno politechnikos instituto Vilniaus filialą, kurį laiką dirbo inžiniere, bet, pablogėjus sveikatai, turėjo to darbo atsisakyti... Savo gyvenimą ji sudėjo į „Smėlynų baladę“, kuri atgulė į Lietuvos nacionalinio muziejaus išleistą knygą „Margučiai, karpiniai, tapyba“ (2007), skiriamą pažinčiai su tautodailininke bei jos margučių, karpinių ir tapybos rinkinių pristatymui. Joje V.Giedrytė pasakoja, jog vaikystėje susirgo meningitu ir tėveliams buvo pasakyta ruoštis blogiausiam. „Pakilau iš patalo be ligoninės, be gydytojų pagalbos, padedama savo artimųjų Meilės ir Dievo malonės. Vėliau mama pasakojo, kad sielvarto palaužta ji gulėsi kryžiumi Giedraičių bažnyčioje prieš Didįjį altorių ir maldavo Aukščiausiojo palikti mane gyvą. Paliko, nors ir su nepataisomomis komplikacijomis“, - prisipažino Vanda. Tiesą sakant, visi ją vadino ir tebevadina Vandute... Gal todėl, kad josios gyvenimui, regis, būtų reikėję daigiau užuojautos, nei meilės, o ji pati visiems skyrė didesnę dalį meilės, nuoširdumo ir dėkingumo, nei būtų galėjęs skirti sveikas žmogus. Kūryba ir Dievo malonė bei gerų žmonių buvimas šalia, jai leido būti savimi.

Po mamos mirties 1977 metais V.Giedrytei pabudo dar vaikystėje pažintas, ilgai miegojęs, pomėgis - skutinėti velykinius margučius. Iš pradžių liejosi pavasariniai motyvai su žiedeliais ir paukšteliais, adatą keitė skutimosi peiliukai, kol pamažu pradėjo rastis ornamentai. Ir taip dirbo dieną - naktį, su mažomis atokvėpio valandėlėmis, kol 1988 metais buvo priimta į Lietuvos tautodailininkų sąjungą, o 1993 metais buvo apdovanota respublikinės Pauliaus Galaunės vardo premijos laureatės diplomu. Tais pačiais metais padovanojo keturis savo margučius Lietuvoje viešinčiam popiežiui Jonui Pauliui II ir buvo maloniai nustebinta šventiniu popiežiaus sveikinimu šv.Kalėdų proga, padėka už margučius ir palaiminimu.

Per tuos metus ji daug rašė, kaupėsi, dėjo į sąsiuvinius, o paskui išleido knygas: „Margas margas tas pasaulis“ (1992), „Vainikas meilės ir kančios“ (2000), „Odė Giedraičių žemei“ (2000), „Laiškai be atsako“ (2003), „Lopšinė motinoms“ (2004), „Gerumo spindulių pavėsy“ (2005), „Mano vardas Sūnus“ (2008), „Mylėti kunigą, arba Ave, vita“ (2012). Pradėjusi nuo poezijos vaikams, išaugo iki brandžios lyrikės, kuriančios ir krikščioniškosios tematikos eiles ir net romano... Kompozitoriai - Algimantas Raudonikis, Benjaminas Gorbulskis, Mikalojus Novikas, Vygandas Telksnys, pamėgę jos poetinį žodį, sukūrė dainas. Kūryba jai padėjo ne tik užsimiršti, bet ir išgyventi, nors, kaip pati sako, ji labiau mėgusi visiems dovanoti savo meno dirbinius, nei juos parduoti...

Antrą kartą V.Giedrytė pasibeldė į Vatikaną 1999 metais, kai popiežiui Jonui Pauliui II nusiuntė Jo Šventenybei dedikuotą savo knygelę „Giesmė palaimintajam Mykolui“. Po kiek laiko vėl gavo padėkos laišką iš Vatikano. Jame buvo parašyta: „ Gerbiamoji ponia, Jo Šventenybės Jono Pauliaus II vardu dėkoju už dovanotą autorinį poezijos egzempliorių, atsiųstą kartu su laišku. Dieve, atlygink! Dėkingas už parodytą širdingumą Šventasis Tėvas savo maldose prašo Dievo kasdien reikalingos Jums ir Jūsų artimiesiems malonės ir palaiminimo.“

Pasidžiaugdama tokiu laišku, savo kraštiečiams Molėtų rajono laikraščio „Vilnis“ skaitytojams
V.Giedrytė 2000-ųjų pradžioje sakė labai norinti, jog Mykolas būtų oficialiai pripažintas palaimintuoju ar net šventuoju. Pasak jos, toks ir buvęs knygelės tikslas. Šį kūrinį ji rašiusi metus.

Tais pačiais metais tuometinė A.Jaroševičiaus mokykla Giedraičiuose minėjo savo gyvavimo 80-metį, o ta proga buvusi jos mokinė V.Giedrytė išleido ir šiai sukakčiai skirtą poezijos rinkinį „Odė Giedraičių žemei“. Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, 2017 metais, minėdama savąjį 80-metį, pristatė leidinį „Lobiai be burtų“. Leidinyje buvo spausdinami ir V.Giedrytės eilėraščiai vaikams su Molėtų menų mokyklos Dailės skyriaus moksleivių iliustracijomis, bei taip paminėta jos 75-oji gyvenimo sukaktis. Susipažinusi su šia knygele, Vanda neslėpė didelio džiaugsmo ir iškart parašė padėkos žinutę su įvertinimu.

Recenzuodama kitų autorių knygas ir rašydama dienoraštį,
V.Giedrytė 1987 metais, galvodama ir apie savo gyvenimą bei sveikatą, mintijo: „Gyvena žmonės, taupo pinigus (o kiti - tiesiog renka pinigus), kaupia turtą, su niekuo nepasidalina, niekam nepadės, trokštančio nepagirdys, alkano nepavalgydins, vis sau, sau ir sau... O mirtis negailestinga (bet teisinga) sėlina iš paskos ir vieną kartą - laikrodis sustoja. Ir nei turtas, nei pinigai iš nebūties jau nieko nebesugrąžins, tik lieka šalta tuštuma ir nejauki tyla, ir jokio šiltesnio prisiminimo apie tokį žmogų, vilkiškai nugyvenusį - ir amžiams išėjusį į savo šaltą nebūties guolį. O gyvena šalia koks, atrodo, visiškai nepastebimas žmogeliukas - limuzinais nepasigirs, krištolu nesužėrės, bet sklinda nuo jo - lyg nuo kokios nematomos saulės - tokia jauki, tokia gaivi šviesa, kuri ir už krištolą skaidresnė, ir už auksą brangesnė. Gyvena toks žmogutis ir dalina save kitiems po truputį, dalina dosniai savo širdies šilumą ir gerumą ir nutolsta toks žmogus nuo mūsų, palikęs ne pinigų krūvą ir amžiną užmiršimą, o gerą, saulėtą pėdsaką ilgam palikęs arba ir amžinai. Čia būtent prisiminiau Ipolito Užkurnio eilėraštį apie kaip tik tokį gyvenimą, apie išdalintą save kitiems ligi paskutinio širdies virptelėjimo. Ir taip norisi būtent šitaip nugyventi savo gyvenimą, gyventi taip, kad nuo tavo buvimo šioje Žemėje, nors kiek būtų šviesiau kitiems. Tai - didžiausias turtas, tai didžiausia laimė.“

Regis, toks buvo ir pačios Vandos Giedrytės gyvenimo kredo. O argi tai neprimena ir Palaimintojo Mykolo Giedraičio pašaukimo?.. Ir ar nebuvo teisi V.Giedrytė, rašydama Giesmę palaimintajam Mykolui dar 1998 metais: „Mūs tėvynaini,/ mielas kraštieti,/ Giedraičių aini,/ leisk pažadėti: /kol širdys plaka,/ kol saulė švyti,/ Tau mūsų Meilė/žydės, kaip žydi.“

Antrosios kartos krikščionis Mykolas Giedraitis, kurio beatifikacijos byla buvo pradėta 1634 metais, ir tik mūsų dienomis atnaujinta: 2018 metų lapkričio 7 dieną. Apaštalų Sostas paskelbė dekretą, pripažindamas Dievo tarno Mykolo Giedraičio herojiškas dorybes ir patvirtindamas jo kultą, gyvavusį nuo neatmenamų laikų, paskelbė jį Palaimintuoju.

2019 metų birželio 22-ąją Videniškių Šv. Lauryno bažnyčioje vyko didžiulės iškilmės - Padėkos šv.Mišios už Garbingojo Mykolo Giedraičio paskelbimą palaimintuoju, kurias aukojo Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Latvijos vyskupai. Iškilmėse dalyvavo gausybė žmonių. O iškilmių koordinatoriaus ir šeimininko pareigybėmis teko dalintis Molėtų dekanui, monsinjorui kun. Kęstučiui Kazlauskui - dar vienam Molėtų garbės piliečiui.

Vandos Giedrytės godojimai išsipildė.

Ir nors mudvi gyvai taip ir nebuvome susitikusios, bet balsas telefone buvo jaunatviškas ir guvus. Neveltui ji save įvardino: „turiu jaunatviškai padūkusią širdį“...

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PERGALĖ: geriausias Lietuvos smiginio žaidėjas Darius Labanauskas PDC pasaulio smiginio čempionate 3:0 nugalėjo anglą Matthew Edgarą.
  • KELIAI: šeštadienio pavakarę vakarinėje šalies dalyje pagrindinių kelių dangos daugiausia buvo šlapios dėl silpno lietaus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar esate prietaringas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar prekybos centrai turėtų dirbti per Kalėdas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +4 C

+1 +2 C

 

+1 +2 C

+3 +4 C

+4 +7 C

 

+5 +6 C

1-6 m/s

0-5 m/s

 

 0-3 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1174 PLN - 4.2726
RUB - 69.9930 CHF - 1.0982
GBP - 0.8351 NOK - 10.0630