Kylanti operos žvaigždė - matematikos mokslų daktarė

2013 rugpjūčio 04 09:00:34 Perskaitė 4621

Susitikus su operos dainininke Julija Karaliūnaite (31 m.), pokalbis nuo muzikos savaime pasisuka prie matematikos - kad ir kaip netikėtai skambėtų, pernai operoje debiutavusi ir sėkmingai karjeros siekianti dainininkė - dar ir matematikos mokslų daktarė, dėstanti aukštąją matematiką Gedimino technikos universiteto ir Vilniaus kolegijos studentams.

Svajojo tapti mokslininke


Pernai J.Karaliūnaitė debiutavo Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre Ksenijos vaidmeniu Modesto Musorgskio operoje „Borisas Godunovas“. Vėliau teatre ji sukūrė Idos vaidmenį Johano Štrauso (Johann Strauss) operetėje „Šikšnosparnis“ bei Ortlindės vaidmenį Richardo Vagnerio (Richard Wagner) operoje „Valkirija“. Dabar J.Karaliūnaitė rengia naują vaidmenį Onutės Narbutaitės operoje „Kornetas“, kurios premjera numatyta 2014 metų vasarį.

„Muzikos pasaulyje nelabai akcentuoju, kad esu baigusi ir matematiką, nes egzistuoja stereotipas, kad tada viską apmąstysi, dainuosi šaltai, o muzikoje reikia stipriai jausti. Bet esu jautri, emocinga ir muzikali, o matematika man padėjo tuo, kad labai greitai galiu išmokti kūrinį: mokantis matematikos, lavėjo abstraktus mąstymas, atmintis, nes reikėjo daug ką išmokti atmintinai“, - dainininkė sako, kad matematika jai stipriai padeda dainuojant.

Dar vaikystėje Julija susižavėjo namie stovinčiu antikvariniu pianinu, juo vis magėjo pagroti. Tai pastebėjusi mama mergaitę nuvedė į Balio Dvariono dešimtmetę muzikos mokyklą. Nors ir kaip patiko skambinti fortepijonu, apie tolesnį muzikės kelią mergina negalvojo, tuo labiau kad tiksliesiems mokslams gabus bičiulis sudomino matematika.

„Dvyliktoje klasėje man pasidarė labai įdomu mokytis matematiką ir stojau į šią specialybę Vilniaus universitete. Pirmas kursas buvo itin sunkus, nes įstojo olimpiadininkai ir aš. (Šypsosi.) Bet nuo antro kurso visą laiką vien mokiausi, - labai norėjau perkąsti matematikos mokslą, ir man pavyko. Matyt, kažkokia duotybė yra, ne veltui taip gyvenimas sudėliojo, kad įstojau į matematiką, kad ji užkabino, pasidarė labai įdomu gilintis į šią sritį ir rimtai pradėjau galvoti apie mokslinį darbą. Dabar esu matematikos mokslų daktarė - daktaro disertaciją apsigyniau prieš kelerius metus“, - džiaugiasi J.Karaliūnaitė. Šiuo metu jauna moteris dirba lektore Gedimino technikos universitete ir docente Vilniaus kolegijoje. Kolegos ir studentai palaiko Julijos siekį dainuoti, ypač jų palaikymą jautė dalyvaudama televizijos projekte „Triumfo arka“.

Širdis Lietuvoje

J.Karaliūnaitės dainavimo kelias prasidėjo Vilniaus universiteto chore „Virgo“. Choro vadovė Rasa Gelgotienė įžvelgė jos gabumą dainuoti ir paragino studijuoti vokalą. Patarimo paklausiusi Julija 2012 metais sėkmingai baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (prof. Irenos Milkevičiūtės klasė) ir įgijo bakalauro diplomą.

„Esu labai dėkinga sutiktiems mokytojams, visų pirma operos primadonai prof. Irenai Milkevičiūtei, kurios vokalo paslapčių mokytis buvo mano svajonė. Taip pat dainininkei Juditai Leitaitei, didžiai artistei, kuri mokė kamerinio dainavimo ir kurios kiekviena pamoka buvo ypatinga, pakylėta, kaip koks koncertas. Už įkvėpimą ir tikėjimą dėkinga dainininkui Algirdui Janutui, kurio meistriškumo kursuose dalyvavau, tai be galo intelektualus ir jautrus dėstytojas. Aktoriui ir režisieriui Sakalui Uždaviniui - už sceninį chuliganizmą, vaizduotę ir pamokas, kaip naudotis abstraktumu; choro „Virgo“ vadovei Rasai Gelgotienei - už tai, kad pastebėjo mane ir su manimi dirbo, kitaip gal nebūčiau atradusi šio savo talento. Vertingo kūrybinio įkvėpimo gavau iš „Triumfo arkoje“ sutikto prodiuserio Ričardo Rickevičiaus - didelio profesionalo ir be galo kūrybingo žmogaus. Šiuo metu konsultuojuosi pas Lietuvos operos ir baleto teatro solistą Liudą Norvaišą, kurio puiki dainavimo mokykla, manau, su jo pagalba greitai dar stipriau uždainuoti“, - neabejoja rimtai dainavimą vertinanti J.Karaliūnaitė.

Operos dainininkė turi svajonių vaidmenį - sako besijaučianti kaip iš akies traukta Tatjana iš Piotro Čaikovskio operos „Eugenijus Oneginas“, taip pat mano galinti puikiai įkūnyti Antonino Dvoržako operos „Undinė“ heroję.

„Ateityje norėtųsi kurti dramatiškesnius vaidmenis, tokius kaip Manon Žiulio Masnė (Jules Massenet) operoje „Manon“, Traviatą, Toską to paties pavadinimo Džiuzepės Verdžio (Giuseppe Verdi) operose. Šiandien noriu gyventi ir dainuoti Lietuvoje, matau čia daug galimybių, daug puikių asmenybių ir kolektyvų, turiu daug idėjų ir planų (pavyzdžiui, turiu muzikinio klipo idėją, ruošiu kelis vaidmenis, koncertines programas), tik spėk viską įgyvendinti. Tačiau kelių į užsienį sau neuždarau, noriu dainuoti prestižinėse salėse, su aukštos klasės muzikantais, stipriuose pastatymuose. Šiemet dalyvavau Gustavo Malerio (Gustav Mahler) 8-ojoje simfonijoje Vokietijoje Frankfurto operos teatre. Jausmas fantastiškas: aštuoni solistai, du didžiuliai chorai, vaikų choras, dirigavo estų dirigentas Pavas Jarvis - beveik pusantros valandos trukmės galingo garso ir gražios muzikos lavina. Klausytojai išėjo apimti ekstazės, žinoma, prieš tai buvo daug darbo su preciziškais vokiečiais. Ateinančiais metais derinami keli koncertai užsienyje, tačiau vis tiek mano širdis yra Lietuvoje“, - prisipažįsta operos dainininkė.

Tarp muzikos ir matematikos

Vis dėlto prie ko labiau linksta J.Karaliūnaitės širdis - prie dainavimo ar prie matematikos?

„Žinoma, - tai dainavimas. Esu profesionali operos dainininkė, kuri dar užsiima ir matematika. Kol kas mano gyvenime tai dera. Labai patinka matematika, dėstyti, jaučiu tame kūrybinę laisvę - juk pati rengiu paskaitas, pati sprendžiu, kiek ko reikia ir kaip tai pateikti. Tai darbas su jaunais žmonėmis, dinamiškas, linksmas, aš atlieku griežtos dėstytojos vaidmenį, nors nelabai sekasi būti griežtai. Žavi, kai studentai pirmą kartą ateina pas tave į paskaitą ir stebisi: jūs - mūsų matematikos dėstytoja, o kiek jums metų? Nors kartais kyla minčių dar ką nors padaryti mokslo labui, šiuo metu visi planai, visa kūrybinė energija, visos idėjos atiduotos dainavimui. Labai patinka dainuoti, jaučiu net fizinį malonumą, pačiai šiurpuliai eina dainuojant. O kartais patiriu čia ir dabar pojūtį, tarsi sustoja laikas. Jaučiu, kad ir klausytojai tai išgyvena, tokios akimirkos - didžiausia palaima. Per repeticijas, aišku, visko pasitaiko: ir neigiamų, ir teigiamų emocijų, ir nepasitenkinimo savimi, ir džiaugsmo, kai pavyksta. Muzika - tai mano saviraiška, įdomūs ryškūs žmonės, kūryba, mokymasis būti vis kitokiai, kelionės, nuolatinė šventė“, - apibendrina mokslininkė ir dainininkė.

Paatostogauti ištaikiusi J.Karaliūnaitė prisipažįsta, kad jai patinka ir laisvas grafikas: išskyrus repeticijas teatre, muzikavimą ir paskaitas ji gali susidėlioti kaip patogiau. „Tad visur spėju - ir į repeticijas, ir į paskaitas. Galiu vieną savaitę paromis ruoštis paskaitoms, mokytis partijas, o kitą savaitę atsikvėpti, skirti laiko sau“, - džiaugiasi dažniau dainininke prisistatanti J.Karaliūnaitė.

Trumpai


Sopranas Julija Karaliūnaitė gimė Vilniuje.

Dar studijų metais Julija pradėjo koncertuoti, dalyvauti festivaliuose, bendradarbiauti su kitais muzikantais ir menininkais. Julija yra respublikinių dainavimo konkursų laureatė, nacionalinio televizijos kanalo rengto tarptautinio auksinio balso konkurso „Triumfo arka III“ dalyvė.

Dainininkė dainuoja įvairiuose šiuolaikinių kompozitorių operose, „NOA“ festivaliuose. Yra dainavusi vieno ryškiausių jaunosios kartos kompozitorių Gedimino Gelgoto muzikinėse misterijose.

Julija savo didžiąja įkvėpėja laiko Mariją Kalas (Maria Callas): „Ji įkūnijo visą operos esmę - didžiulė jėga, emocinis krūvis - ji diriguodavo visam orkestrui“.

Pomėgis - sportuoti. Kiekvieną dieną tam skiria bent pusvalandį: „Sportas - mano energijos, jėgos, pasitikėjimo savimi ir grožio šaltinis. Bėgiodama išsivalau mintis, viskas man pasidaro daug aiškiau, kyla daug gerų idėjų. Dar labai svarbu pabūti gamtoje, sugerti jos energiją, spalvas, garsus, kvapus“.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net