respublika.lt
 
VZ LOGO 3

Diplomato dukra, puoselėjusi lietuvybę už Atlantonuotraukos (1)

2019 liepos mėn. 21 d. 12:38:15
Istorikė Joana Viga Čiplytė

Liepos pabaigoje JAV lietuvių visuomenės veikėjai Beatričei Natkevičiūtei-Pautienienei sukanka 80 metų. Nors JAV ir Lietuvą skiria Atlanto vandenynas, tačiau Ohajo valstiją, Klivlandą su Vilniumi jungia internetinis ryšys.

×
nuotr. 3 nuotr.
Beatričė Natkevičiūtė. JAV, 1957 m. Prienų kraštotyros muziejaus ir B. Pautienienės asmeninio albumo nuotr.

 

Rašyti apie Beatričę parūpo neatsitiktinai. Ji - vienintelė žymaus Lietuvos diplomato, teisės daktaro Vlado Natkevičiaus dukra, kurios gyvenimas ir likimas nebuvo garsintas Lietuvos spaudoje. Ruošiant spaudai knygą apie V.Natkevičių, susikaupė pluoštelis žinių ir apie dukros šeimos gyvenimą bei likimą.

Beatričės tėvai Vladas ir Gražina Natkevičiai santuoką įregistravo 1935 m. vasario 24 d. Kauno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje. Ta proga Lietuvos pasiuntinybės įgaliotasis ministras Petras Klimas ir jo žmona Bronė Mėginaitė-Klimienė parengė šventinį kvietimą lietuvių ir prancūzų kalbomis apie sutuoktuves 1935 m. vasario 24 d. Kaune. Jaunųjų liudytojais buvo diplomatai Juozas Urbšys ir Stasys Girdvainis. Santuoką palaimino kun. Pijus Bielskus. (Šv.Antano Paduviečio parapijos santuokų registracijos pirmos knygos 22 puslapyje yra įrašas apie išduotą santuokos registracijos dokumentą su jaunavedžių, liudytojų ir kunigo parašais.)

Ar tada dvidešimt vienerių metų Gražina Brundzaitė-Natkevičienė galėjo nujausti, kad sulaukusi trisdešimties taps našle ir viena augins dukrą?

Vladas ir Gražina susipažino Paryžiuje. Gražina studijavo komercijos mokslus, o Vladas - dirbo Lietuvos pasiuntinybėje sekretoriaus pareigose. Abu - Marijampolės krašto vaikai, jų tėvai buvo pažįstami. Kitaip ir negalėjo būti, nes Gražinos tėvelis, gydytojas Juozas Brundza, buvo žinomas žmogus Marijampolėje, Prienuose, Birštone ir gerbiamas už atidumą ir paslaugumą savo pacientams.

Beatričė gimė po tėvų santuokos prabėgus ketveriems metams - 1939 metų liepos 31 dieną. Nuo tų metų diplomatas dr. V. Natkevičius URM ministro įsakymu buvo paskirtas eiti ypatingai atsakingas pareigas Maskvoje. Tad šeimai teko krauti lagaminus ir skubiai išvykti iš Paryžiaus į Sovietų Sąjungos sostinę. Čia G.Natkevičienė ruošėsi motinystei, tačiau gimdyti Maskvoje, kur V.Natkevičius 1939-1940 metais dirbo Lietuvos pasiuntinybėje nepaprastojo ir įgaliotojo ministro pareigose, neturėjo net tokios minties. Tad 1939 metų liepos pradžioje atsisveikinusi su vyru, ji išvyko į Kauną, į tėvų namus. Gimdymas buvo sėkmingas. Pirmagimės mergaitės atėjimu džiaugėsi jauna šeima. Tų metų rugpjūčio mėnesį Vladas, gavęs iš URM leidimą atvykti į Lietuvą, skubiai išsiruošė į kelionę. Išvakarėse užbėgo į prestižinę Maskvos juvelyrinę parduotuvę nupirkti dovaną žmonai Gražinai. Ką nupirko, nežinojo net jį sekę agentai, stebėję parduotuvę iš gatvės. Vis dėlto agentas užfiksavo, kad Vladas išėjo su švarko kišenėje pūpsančia dėžute...

Lietuvoje pasveikinęs žmoną ir dukrelę, Vladas skubiai grįžo į Maskvą. Ten, ūgtelėjus dukrytei, traukiniu atvyko Gražina su dukrele ir aukle. Ji vėliau pasakos, kad Maskvoje ją ir mažąją Beatričę, išvažiavusias į parką poilsio, taip pat ,,saugojo“ agentas. Pakalbintas rusų kalba (auklė mokėjo rusiškai), vyriškis tylėjo.

Artėjant dukrelės pusei metukų sukakčiai, Naujų metų išvakarėse tėvai nutarė kelti iškilmingas krikštynas. Pasirinko iškilmių vietą - Gražinos tėvelių namus Prienuose. Krikšto motinėle buvo pakviesta prezidento Antano Smetonos sūnaus Juliaus žmona Eugenija Birutė Smetonienė, o krikšto tėveliu - ištikimas Vlado bičiulis žurnalistas Valentinas Gustainis. Krikštynų iškilmės vyko J.Brundzos namuose. Dukrelę krikštijo kun. Valaitis. Naujagimei suteikė Beatričės Laimutės Jūratės vardus. Tai buvo 1939 metų gruodžio 30 d.

1940 metų rudenį uždarius Lietuvos pasiuntinybę Maskvoje, dr. V.Natkevičius su šeima grįžo į Kauną. Grįžimas buvo pilnas nevilties, nes pasienyje Gražina ir Vladas buvo NKVD sulaikyti. Auklė liko viena su Beatriče ant rankų. Tai buvo skausmo kupinos akimirkos, nes kankino nežinia, ar tėvai matys savo dukrelę... Po kelių dienų V. ir G.Natkevičiai saugiai sugrįžo į Kauną.

Gražina augino dukrelę laikinojoje sostinėje, o Vladas, gyvendamas Vilniuje, universitete, kur jam buvo suteiktas docento laipsnis, dėstė teisės mokslų pagrindus. Galima spėti, kad Vilniaus universiteto rektorius Mykolas Biržiška, pakvietęs dr. Natkevičių į universitetą, išgelbėjo jo šeimą nuo tremties į Sibirą. 1944 metų vasarą Natkevičių šeima pasitraukė į Vakarus, o vėliau į Austriją, gyveno Tirolio žemės Schrunco mieste. 1945 metų gegužės 25 d. V. Natkevičius, patyręs insultą, mirė. Vladui buvo 52-eji metai. Palaidotas šio miesto kapinėse.

Liko našlė Gražina Natkevičienė su šešerių metukų dukra Beatriče. Pasilikti Austrijoje buvo nesaugu, todėl pagalbos ranką ištiesė Beatričės krikšto mama Eugenija Birutė Smetonienė, gyvenusi JAV, Klivlande. Ji pasirūpino kvietimu - leidimu vykti į JAV.

G.Natkevičienė Amerikoje naujos šeimos nesukūrė, buvo namų globėja, viena augino dukrą, švelniai vadindama trumpu vardu Beti.

B.Natkevičiūtė mokėsi pradinėje mokykloje, Klivlando mergaičių gimnazijoje ir trejus metus studijavo komercijos mokslus koledže Ohajo valstijoje. Vėliau ji aktyviai dalyvavo JAV lietuvių visuomeninėje veikloje: buvo Amerikos lietuvių tarybos Klivlando skyriaus vicepirmininke, iždo sekretore, Jungtinio baltiečių komiteto Klivlando skyriaus nare, kelių antikomunistinių organizacijų veikėja. Renginiuose sutikusi dr. Kazimiero Pautienio sūnų Algimantą, sukūrė šeimą.

1982 m. gruodžio 31 d. Čikagos laikraštis ,,Draugas“ rašė: ,,Gruodžio 14 d., antradienį Šv.Jurgio šventovėje Moterystės sakramentą priėmė inž. Algis Pautienis su Beatriče Natkevičiūte. Povestuvinėn kelionėn išskrido į Havajus. Abu jaunavedžiai - aktyvūs Amerikos lietuvių tarybos Klivlando skyriaus nariai. Algis jau keleri metai skyriui pirmininkauja“.

Beatričė ir Algimantas Pautieniai nusipirko Klivlande savo namus, kuriuose abudu gyveno. 2002 metais juos pasiekė liūdna žinia - mirė Gražina Natkevičienė, o 2011 metais - Beatričė neteko vyro A.Pautienio.

Su Beatriče Pautieniene susirašinėjame, bendraujame internetu padedant jos globėjui ir bičiuliui, Amerikos lietuvių spaudos ir radijo draugijos ,,Viltis“ pirmininkui, ,,Dirvos“ laikraščio leidėjui, žurnalistui Algirdui A. Matulioniui.

B.Pautienienė 1993 metais buvo su mama Gražina atvykusios į Marijampolę, susitiko su draugais, Prienuose aplankė tėvo ir senelio Juozo Brundzos kapavietę.

Paklausta, ar nebuvo kilusi mintis iš Austrijos Schrunco miesto kapinių į Lietuvą perkelti tėvelio palaikus, B.Pautienienė atsakė, kad apie tai nebuvo kalbėta. O gal, gerbdama nuo Marijampolės kilusio diplomato Vlado Natkevičiaus atminimą, palaikų perkėlimu galėtų pasirūpinti Marijampolės miesto valdžia?

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PAVOJUS: dulkių debesis, pakibęs virš rytinės Viduržemio jūros dalies, uždengė Kipro teritoriją ir kelia pavojų salos gyventojų sveikatai.
  • SPROGIMAS: keturi žmonės žuvo, o dar trys buvo sužeisti antradienį per sprogimą chemijos įmonėje Guangsi džuangų autonominiame rajone Kinijos pietuose.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar į Seimą išrinktiems politikams turėtų būti leista apsispręsti dėl iki išrinkimo turėto mandato?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +11 C

 +10 +13 C

 

+10 +12 C

+14 +16 C

+17 +19 C

 

 +13 +14 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

 

USD - 1.1031 PLN - 4.2931
RUB - 70.8543 CHF - 1.0983
GBP - 0.8798 NOK - 10.0463