Vyriausybė nusprendė atidėti klausimą dėl 2,5 mln. eurų skyrimo lituanistikos puoselėjimui užsienyjenuotraukos (5)

2019 birželio mėn. 19 d. 15:08:22 Perskaitė 1015

Trečiadienį Vyriausybės pasitarime buvo atidėtas Užsienio reikalų ministerijos (URM) klausimas dėl lituanistikos skatinimo, lietuvių bendruomenių poreikių rėmimo kaimyninėse valstybėse – Baltarusijoje, Lenkijoje ir Rusijoje, Kaliningrado srityje.

 

Pasitarime ministrai nesutarė, kaip ir kada iš URM Kultūros ministerija turėtų perimti kai kurias su kultūros kuravimu susijusias atsakomybes, taip pat kaip bus sprendžiamas finansavimas. Premjero Sauliaus Skvernelio siūlymu klausimas yra nukeliamas į kitą savaitę.

Projekte, kaip rašoma Vyriausybės pasitarimui skirtoje pažymoje, būtų planuojama remti pedagoginius darbuotojus, vykdančius lituanistinį švietimą užsienio lietuvių formaliojo ir neformaliojo ugdymo įstaigose Baltarusijoje, Lenkijoje ir Kaliningrado srityje, didinti atlyginimus ir lituanistinio švietimo išmokas 1,5 karto, tam skiriant po 850 tūkst. eurų per metus.

Taip pat būtų planuojama įsigyti Suvalkų lietuvių švietimo ir kultūros centro statyboms skirtą sklypą arba patalpas, tam skiriant po 180 tūkst. eurų 2020 ir 2021 metais. Kartu išlaikyti Suvalkų lietuvių švietimo ir kultūros centre įkurtą vaikų darželį. Įstaigos patalpų nuoma, personalo lituanistinio švietimo išmokos, vaikų maitinimas kainuotų po 55 tūkst. eurų per metus.

Be to, URM prašytų finansuoti ir kaimyninių šalių lituanistinių mokyklų neformaliojo švietimo projektus – vaikų ir jaunimo stovyklas su Lietuvoje esančiomis švietimo įstaigomis, mainų, mokytojų kvalifikacijos tobulinimo, informacinių leidinių leidimą, interneto svetainių atnaujinimą. Taip pat būtų siekiama mokytojus aprūpinti metodine ir mokomąja medžiaga, tautine atributika ir kitomis priemonėmis. Planuojama, kad šiam poreikiui reikėtų skirti po 90 tūkst. eurų per metus. Iš viso priemonėms, patikėtoms Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM), prašoma skirti 2 mln. 350 tūkst. eurų.

Programai įgyvendinti Kultūros ministerijai (KM) taip pat patikėta atsakomybių. Planuojama, kad ministerija turėtų teikti tradicinės kultūros sričių ekspertų metodinę pagalbą lietuvių bendruomenėms, organizuoti tradicinės kultūros seminarus ir mokymus, palaikyti Dainių švenčių tradiciją bei užtikrinti kolektyvų iš Lietuvos dalyvavimą kaimyninių šalių lietuvių bendruomenių šventėse, taip pat organizuoti šalies kultūros pristatymus kitose šalyse. Kaip rašoma, tam reikėtų papildomų 20 tūkst.

Taip pat KM būtų atsakinga už darbo apmokėjimą Lietuvos kultūros ir meno darbuotojams, pagal sutartis su Užsienio reikalų ministerija (nuo 2020 m. su Kultūros ministerija) teikiantiems paslaugas užsienio lietuvių bendruomenėse, jų kelionių, kelionių draudimo ir vizų gavimo išlaidų padengimą.

Papildomai nuo kitų metų būtų siekiama du kartus didinti kultūros darbuotojams atlyginimus, teikiantiems paslaugas Baltarusijoje, Lenkijoje ir Kaliningrado srityje ir skirti lėšas 3 naujų kultūros darbuotojų kuriamame Suvalkų lietuvių švietimo ir kultūros centre atlyginimams mokėti. Prašoma suma šiems poreikiams siektų 138 tūkst. eurų.

Taip pat planuojama plėsti nacionalinio transliuotojo LRT matomumą. Teigiama, kad Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija jau yra kreipęsis į Lenkijos „Emitel SA“ dėl galimybių transliuoti „LRT Lituanica“ programą antžeminiu skaitmeniniu būdu kaimyninės šalies Šiaurės rytų regione.

Kaip rašoma Vyriausybės pasitarimui skirtame dokumente, išvardintų priemonių aprašymus ir finansavimo poreikį URM pateikė KM, ŠMSM, Susisiekimo ministerija, Užsienio reikalų ministerija ir Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Teigiama, kad priemonės būtų įtrauktos į Globalios Lietuvos programos tarpinstitucinį planą 2019-2021 m., o jų įgyvendinimui minėtu laikotarpiu papildomai reikėtų virš 2 mln. 500 tūkst.

Šios priemonės inicijuotos po Vyriausybės kanceliarijoje vykusių pasitarimų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net