Vilniuje atidengta žydų mokslinių tyrimų instituto atminimo lentanuotraukos (1)

2019 birželio mėn. 20 d. 17:18:14 Perskaitė 1112

Vilniuje, Vivulskio gatvėje, atidengta atminimo lenta YIVO žydų mokslinių tyrimų institutui. Šioje vietoje nuo 1933 iki 1944 metų stovėjo pastatas, kuriame YIVO institutas veikė.

 

„Tai šventė mums visiems. Todėl, kad šis ženklas yra ne tik šio istorinio pastato ženklas, bet ir ženklas, kad kūryba, atmintis ir kultūra gali įveikti destrukciją“, – ceremonijoje jidiš, lietuvių ir anglų kalbomis sakė kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

YIVO žydų mokslinių tyrimų institutas buvo įkurtas 1925 m. Vilniuje kaip pirmoji Rytų Europos žydų pasaulietinio mokslo akademija. Jo tikslas buvo dokumentais užfiksuoti ir ištirti daugiau kaip 1000 metų laikotarpio žydų gyvenimą visame regione, kuris driekėsi nuo Vokietijos iki Rusijos ir nuo Baltijos iki Balkanų. YIVO veikla Vilniuje nutrūko 1941 metais, dabar institutas veikia Niujorke.

Šiuo metu vykdomas septynerių metų tarptautinis projektas, skirtas išsaugoti, suskaitmeninti ir specialiame žiniatinklio portale virtualiai sujungti Niujorke ir Vilniuje esančius prieškarinius YIVO archyvus.

Bendro Vilniaus ir Niujorko projekto metu skaitmeniniu būdu taip pat bus atkurta Strašūno Vilniaus biblioteka – viena didžiausių prieškarinių bibliotekų Europoje. Projekto partneriai yra YIVO žydų mokslinių tyrimų institutas, Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir Martyno Mažvydo biblioteka.

Originalūs YIVO prieškariniai archyvai ir bibliotekos kolekcija – tai svarbiausias dokumentų apie Rytų Europos žydų civilizaciją šaltinis. Ši unikali kolekcija niekada nebuvo suskaitmeninta ar visa užfiksuota mikrofilmuose. Nors didžioji Niujorke saugomos medžiagos dalis yra apdorota ir yra išleisti archyviniai žinynai, kyla pavojus, kad didelė šios kolekcijos dalis gali žūti arba būti prarasta. Išsaugojus ir suskaitmeninus šią medžiagą, bus užtikrinti jos išlikimas ir prieinamumas ateities kartoms.

YIVO žydų mokslinių tyrimų instituto atminimo lentos atidengimo ceremonijoje dalyvavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, YIVO direktorių tarybos vicepirmininkė Irene Pletka, YIVO direktorius Jonathanas Brentas, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkės pavaduotojas Leonidas Melnikas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net