respublika.lt

Vienintelis romanas ir pasaulinė šlovė

2021 gruodžio 27 18:03:55
Milda KUNSKAITĖ

Šios rašytojos, parašiusios vienintelį, bet nepakartojamą, šedevrą, pavardė yra žinoma daugeliui. Ji romano „Vėjo nublokšti" autorė, o šis romanas Margaretos Mičel (Margaret Mitchell) vardą padarė nemirtingą. Pačios Margaretos gyvenimas taip pat buvo kupinas dramatiškų įvykių ir sudėtingų meilės istorijų.

×
nuotr. 1 nuotr.
Margareta Mičel. Wikipedia.org nuotr.

 

Margareta Mičel, arba tiesiog Pegi, kaip ją vadino artimieji ir draugai, gimė 1900 m. lapkričio 8 d. Atlantos mieste, pasiturinčioje advokato šeimoje.

Nuo pradinių klasių Margareta pamėgo literatūrą. Jau mokykloje ji pradėjo kurti pjeses, kurios paskui buvo statomos mokyklos teatro scenoje. Margareta turėjo labai daug pomėgių, kurie šiaip jau yra būdingi berniukams: ji meistriškai jodinėjo, su malonumu įveikdama tvoras, ir mėgo karstytis po medžius. Tiesa, pomėgiai buvo visapusiški, ji tobulai buvo įvaldžiusi ir tai, kas buvo būtina mergaitei - šokius ir pokylio etiketą.

Buvo sunku nuspėti, kas jos laukia ateityje. Baigusi mokyklą, Margareta išvažiavo iš Atlantos ir mokytis toliau įstojo į Vašingtono seminariją, o vėliau - į koledžą Masačusetse.

Mokslus teko nutraukti mirus motinai. 1918 m. kilo gripo epidemija, ir moters nepavyko išgelbėti. Margareta grįžo į gimtuosius namus ir tapo visateise jų šeimininke. Šis kuklus šeimininkavimas neatitiko merginos gyvo charakterio. Ji daug kuo yra panaši į savo heroję Skarlet. Jų likimai yra tokie panašūs, kad romaną „Vėjo nublokšti" beveik galima laikyti autobiografiniu.

Jau mokykloje Pegi susipažino su vaikinu, vardu Henris. Jie pamilo vienas kitą ir ketino susituokti, bet tam nebuvo lemta įvykti - 1918 m. Henris kariavo Prancūzijoje ir ten žuvo. Sunkiai pergyvendama mylimojo mirtį, mergina bandė visą dėmesį skirti namų reikalams. Graži ir protinga mergina iškart sulaukė geriausių Atlantos jaunikių dėmesio. Vienas iš jų buvo Džonas Maršas (John Marsh), malonus ir išauklėtas vyrukas. Bet M.Mičel pasižymėjo stebėtinai nenuspėjamu charakteriu.

Sutarusi vestuves su Džonu, ji staiga priėmė Berjeno Apšo (Berrien Upshaw) pasiūlymą tekėti. Margaretos pasirinkimas nustebino visus: jos išrinktasis buvo vienas iš „blogų vyrukų": vertėsi nelegalia alkoholio prekyba, buvo susijęs su kriminaliniu pasauliu ir pasižymėjo ūmiu būdu.

Mergina už jo ištekėjo 1922 m., bet laimės šeimoje nepatyrė. Jauna žmona neketino tapti namų šeimininke, pradėjo dirbti reportere laikraštyje „The Atlanta Journal". Kol Margareta iki vėlumos lindėdavo darbe, jos vyras linksmindavosi ir pramogaudavo su kitomis merginomis. Vyras dažnai mušdavo žmoną, visaip ją įžeidinėdavo. Margareta kentėjo, kol jos gyvenime vėl pasirodė buvęs jaunikis Džonas Maršas, visiškai nepanašus į pirmąjį Margaretos vyrą. Po dvejų santuokos metų būsimoji rašytoja išsiskyrė su savo netikėliu vyru ir 1925 m. įvyko kitos, kadaise planuotos, vestuvės.

Ji labai mėgo skaityti, bet ir tai netrukus nusibodo. M.Mičel nutarė pati ką nors parašyti. Ją palaikė ir skatino rašyti vyras. Ją palaikė vyras, padovanojęs žmonai rašomąją mašinėlę. Džonas dirbo redaktoriumi vietos laikraštyje, tad sumaniai patarinėjo Margaretai dėl būsimo romano siužeto, ieškojo dokumentų, būtinų kūrinio tikroviškumui.
M.Mičel romaną rašė 10 metų.

Ji rašė iš širdies, niekam, išskyrus vyrą, savo kūrybos nerodydama. Apie knygos egzistavimą buvo sužinota tik tada, kai Atlantoje apsilankė didelės leidyklos redaktorius. M.Mičel jam parodė savo kūrinį, o šis iškart suprato, kad prieš jį - tikras briliantas, ir įkalbėjo rašytoją romaną išleisti. „Vėjo nublokšti" pasirodė 1936 m. vasarą.

„Vėjo nublokšti" sulaukė didelio populiarumo. Romano autorė pelnė prestižinę „Pulicerio" premiją, o kūrinio herojus imta visaip mėgdžioti - nuo šukuosenų iki elgesio. Garsus prodiuseris Deividas Selznikas (David Selznick) nusipirko teises jį ekranizuoti ir 4 metus triūsė, rašydamas filmo pagal M.Mičel romaną scenarijų, jai buvo siūloma pačiai filmuotis, bet moteris nesutiko. Į Skarlet vaidmenį pretendavo daugiau kaip 1400 aktorių, bet vaidmuo atiteko Vivjenai Li (Vivien Leigh).

Margareta nebuvo pasirengusi netikėtam populiarumui. Jos vyras pats bendravo su žiniasklaidos atstovais, susirašinėjo rašytojos vardu. Gerbėjai ją atakavo su prašymu parašyti romano tęsinį ir atsakyti į visus jaudinantį klausimą - ar Retas grįš pas Skarlet? Bet M.Mičel buvo nepalenkiama - atsakydavo, kad tęsinio rašyti neketina ir, kol gyva, niekam to daryti neleis.

48 metų rašytoja netikėtai išėjo iš gyvenimo 1949 m. rugpjūčio 16-ąją: moterį mirtinai sužalojo dideliu greičiu iš už posūkio išniręs automobilis, vairuojamas neblaivaus vairuotojo, kai ji su vyru ėjo į kino teatrą.

 

Laikraščių prenumerata internetu

  • APSAUGA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir premjerė Ingrida Šimonytė nori atsisakyti visą parą trunkančios apsaugos.
  • ATSARGUS: Europos Sąjungai planuojant šiais metais dviem trečdaliais sumažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų, Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys tokias galimybes vertina atsargiai.
  • ELGESYS: Užsieniečių registracijos centre Medininkuose migrantai pastaruoju metu sudaužė 120 šildytuvų, skelbia Valstybės sienos apsaugos tarnyba.
  • VAIRUOTOJAI: Lietuvos logistikos įmonės, susiduriančios su vairuotojų trūkumu, transporto saugojimo aikšteles pildo prastovose laukiančiais vilkikais, praneša Tarptautinio transporto ir logistikos aljansas.
  • KOMPENSACIJA: Ukrainiečius priėmusiems gyventojams ir verslui skirta trečdalis milijono eurų kompensacijų - Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad daugiausia lėšų skirta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
  • DRAUDIMAS: Nidoje šį sezoną verslininkams bus draudžiama nuomoti elektrinius paspirtukus, taip pat bus draudžiamas eismas dalyje miesto šia transporto priemone.
  • PREMIJA: Rusijos premjeras Michailas Mišustinas pirmadienį nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą Tuminą išbraukti iš asmenų, apdovanotų vyriausybine kultūros premija, sąrašo: premija skirta pernai gruodį, jis apdovanotas už „reikšmingą indėlį plėtojant Rusijos kultūrą“, konkrečiai – už teatre pastatytą spektaklį „Edipas karalius".
  • TARYBA: Prezidentas pirmadienį paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą, jai pirmininkaus Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja teisės klausimams Jūratė Šovienė.
  • EKONOMIKA: Pastarųjų metų duomenys rodo, kad šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje mažėja, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
  • BIBLIOTEKA: Gegužės 19 d. atidaroma valstybės saugoma Neringos Preilos gyvenvietės biblioteka, įsikūrusi istorinėje raudonmūrėje prieškario mokykloje, pastatytoje 1907 metais.
Daugiau

Dienos klausimas

Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +9 C

+3 +12 C

 

+11 +16 C

+10 +18 C

+16 +23 C

 

+11 +18 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-7 m/s