Vertėjų sąjunga 2022-uosius skelbia Baltarusių literatūros metaisnuotraukos

2022 sausio 24 20:22:00

Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga (LLVS) 2022-uosius skelbia Baltarusių literatūros metais. Tikimasi, kad baltarusių literatūros metų projektas atkreips tiek vertėjų ir leidėjų, tiek skaitytojų dėmesį į vertingą, įdomią kaimynų literatūrą.

 

Pasak LLVS, postūmis atsigręžti į baltarusių literatūrą – šiemet sukanka 500 metų, kai polockietis LDK pilietis Pranciškus Skorina Vilniuje išspausdino „Mažąją kelionių knygelę“, žymėjusią knygų spausdinimo LDK pradžią. Seimo nutarimu šie metai paskelbti Pranciškaus Skorinos metais.

Kita priežastis – siekis šiuo nelengvu Baltarusijai metu palaikyti baltarusių rašytojus ir vertėjus bei atkreipti mūsų skaitančios visuomenės dėmesį į kaimynų literatūrą, tarsi atsidūrusią užribyje per šiuos tris nepriklausomybės dešimtmečius, kai vertėjų ir leidėjų dėmesys buvo sutelktas į Vakarų literatūras. Ir net po 2015 metų, kai Sviatlana Aleksijevič tapo Nobelio literatūros premijos laureate, situacija beveik nepasikeitė. Tiesa, svarbiausios S. Aleksijevič knygos buvo išverstos ir išleistos, bet susidomėjimas baltarusių literatūra tuo ir baigėsi.

Kartu su „Metų“ redakcija planuojama parengti ir išleisti baltarusių literatūrai skirtą jungtinį 8–9 žurnalo numerį. Numatoma publikuoti apžvalginį Andrejaus Chadanovičiaus straipsnį apie šių dienų baltarusių literatūrą ir jos kūrėjus, Irenos Aleksaitės straipsnį apie šiuolaikinę baltarusių dramą, Alherdo Baharevičiaus romano „Europos šunys“ ištrauką (vert. Marius Burokas), dvi Inesos Pleskačevskajos apybraižas apie P. Skoriną, pluoštą Alesio Razanavo poezijos (vert. Alma Lapinskienė), baltarusių poetų kūrybos vertimų.

Taip pat planuojama išleisti šiuolaikinės baltarusių poezijos antologiją (sudarytojai M. Burokas ir V. Dekšnys, leidykla „Bazilisko ambasada“), Alesio Razanavo punktyrų knygą (vert. A. Lapinskienė), Julijos Cimafejevos „Minsko dienoraštį“ (vert. M. Burokas), I. Pleskačevskajos apybraižų rinkinį „Istoriniai pasivaikščiojimai su Pranciškumi Skorina“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net