Tęsiasi dialogas su Maironiu...nuotraukos

2012 spalio 28 18:10:40

Eidami paskutinius Maironio metų mėnesius rastume kuo pasidžiaugti, ypač palyginę jų turinį su M.K.Čiurlionio metais, kuriems akivaizdžiai pristigo tiek viršūnių, tiek apačių iniciatyvos ir žmogiškos jautros. Maironis, nepaisant vieno dvasininko akibrokšto, skamba ir bažnyčioje, ir scenoje, ir yra įamžinamas atspariuose laikui, kaip ir jis pats, meno kūriniuose.

O gydomojo purvo reklamai, kaip kad yra nutikę su Čiurlionio palikimu, poeto kūriniai nėra naudojami.

...teatre

Šit ir šį sekmadienį sostinės žiūrovų laukia su Maironiu susijusi maloni staigmena: Stalo teatras kviečia į premjerą - muzikinį spektaklį „Maironio gatvė“. Spektaklyje, kuris bus rodomas „Menų spaustuvės“ Juodojoje salėje, aidės visų gerai žinomi Maironio kūriniai. Spektaklyje laukiami žiūrovai nuo 12 metų ir vyresni.

„Maironio jubiliejaus proga pamėginsime „prikelti“ jį iš naujo. Šiuolaikinį, aktualų, nesenstantį. Spektaklyje netikėtais tonais suskambės visų gerai žinomi Maironio kūriniai. Dažnai Maironio tekstų jau nebegirdime arba girdėdami tekstą net nežinome, kad jis Maironio. Gerai žinoma ir jaunimo nuostata - lietuviška poezija, viskas, kas patriotiška, - nuobodu. Todėl norėtume šiuolaikiniam jaunajam žiūrovui teatro scenoje pristatyti ir gal net prikelti antrajam gyvenimui Žmogų - Maironį. Tikrą Herojų su visomis jo žmogiškomis nuotaikomis, svajonėmis ir aistromis. Norėtume dar kartą šiuolaikinį žiūrovą nustebinti ir išbudinti Maironio eilučių aktualumu“, - sako spektaklio režisierė Saulė Degutytė.

Premjerinio spektaklio „Maironio gatvė“ kūrybinė grupė - kompozitorius, atlikėjas Valdas Narkevičius, aktorius, atlikėjas Saulius Čėpla, kostiumų dailininkė Ligita Skukauskaitė, režisierė, dailininkė - S.Degutytė.

Spektaklio kūrėjai prisipažįsta: „Norėtume, kad mūsų spektaklis paliktų naujai atrasto Maironio įspūdį. Kad Maironis taptų madingas, kad nuo poezijos „šviežių salotų“ būtų nuvožtas pelėsiais ir kerpėmis apaugęs nuo „vibruojančių“ giesmių skambantis dangtis. Maironio eilės puikiai tinka įvairiems muzikos stiliams ir paverčia juos prasmingais. Gal galima ir atvirkščiai - šiuolaikinė muzika tokia, kad tinka net Maironio eilės. (...) Maironio eilės skirtos šiuolaikiniam žmogui, šiuolaikiniam paaugliui. Norėtume, kad ateitų daug žiūrovų, kad mokyklos mus kviestų kaip šiuolaikinį ir aktualų spektaklį, įkvepiantį meilę poezijai, Maironiui, na ir pagaliau teatrui“.

...bažnyčioje

Praėjusį sekmadienį kauniečiai buvo kviečiami į „Dialogą su Maironiu“ Švč.Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo) bažnyčioje. Susirinkusiuosius giesmėmis džiugino šios bažnyčios kamerinis choras „Cantate Domino“ (vadovas - dirigentas Rolandas Daugėla). Kiekvienam gerai pažįstamas ir širdžiai artimas dainas atliko operos solistas Tomas Ladiga, eiles skaitė aktorius Petras Venslovas.

...dailės galerijoje

Jau kelios dienos, kai Vilniuje, Lietuvos dailininkų sąjungos Šv.Jono gatvės galerijoje, veikia tradicinė paroda - XXII Lietuvos ekslibriso paroda, šįkart skirta Maironio metams.

Lietuvos ekslibriso parodos yra vienas ilgiausiai gyvuojančių tęstinių renginių, jos pradėtos rengti dar 1960 metais. Parodas ilgus metus kuruoja dailininkas Valerijonas Vytautas Jucys. Šiemet lankytojų laukia jau dvidešimt antroji šalies ekslibriso meistrų ekspozicija, kurioje galima pamatyti 22 dailininkų sukurtus naujausius ekslibrisus. Nemažai kūrinių yra dedikuota Lietuvos dainiui Maironiui ir jo kūrybai.
Dailininkas, menotyrininkas Antanas Olbutas atkreipia dėmesį, kad Lietuvos ekslibriso parodos itin reikšmingos: matomi ne pavieniai darbai, bet svarbiausi mūsų šalies ekslibriso meno fragmentai, ištisi etapai, atspindintys žanro estetikos raidą, menininkų kūrybinės minties polėkius, kūriniuose ryškėjančius tautiškumo, nacionalinės pasaulėjautos ar globalaus pasaulio suvokimo ženklus. Parodoje skamba ir naujų jaunųjų menininkų vardų, naujomis priemonėmis tęsiančių ekslibriso meno tradiciją.

...skaitykloje

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido dvi naujas knygas šįmet minimiems Maironio metams. Serijoje „Lietuvių literatūros lobynas. XX amžius“ pasirodė Maironio lyrikos knyga „Graži tu mano“, išleistas ir rašytojos, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorės Aldonos Ruseckaitės biografinis romanas apie Maironį „Šešėlis JMM. Maironio gyvenimo meniniai biografiniai etiudai“.

Knygoje „Graži tu mano“ spausdinami kūriniai, kuriuos skaitytojai vienareikšmiškai tapatina su Maironiu - tai paskiausioji „Pavasario balsų“ versija ir žymioji poema „Jaunoji Lietuva“. Šią „Pavasario balsų“ versiją 1927 metais sudarė pats Maironis ir ji laikoma išsamiausia autoriui prižiūrint išleista versija. Nuo pirmojo rinkinio leidimo 1895 metais iki penktojo 1927 metais eilėraščių skaičius išaugo nuo 45 iki 131. Knygoje „Graži tu mano“ - visi šie eilėraščiai ir būtent tokia tvarka, kokia sudėjo pats poetas.

Minint Maironio 150-ąsias gimimo metines Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas išleido 28-ąjį Maironio „Pavasario balsų“ lyrikos leidimą. Šį „Gyvosios poezijos“ serijos leidinį papildo kompaktinė plokštelė, kurioje pateikta Maironio eilėraščių, skaitomų aktoriaus Andriaus Bialobžeskio, taip pat fragmentų iš Maironio skaitymų, vykusių šių metų pavasarį Lietuvių literatūros ir tautosakos institute.

Abėcėlė

Maironis - iškiliausias XIX a. pabaigos-XX a. pradžios lietuvių poetas, neišsitenkantis vien literatūros rėmuose - kartu jis yra pirmojo Lietuvos atgimimo simbolis.

Vienas žymiausių XIX ir XX amžiaus Lietuvos poetų Jonas Mačiulis-Maironis gimė 1862 metų spalio 21 dieną Pasandravio dvare, Šiluvos valsčiuje, Raseinių apskrityje. Mirė 1932 metais birželio 28 dieną Kaune.

 Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Gyvenimas"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net