Sakralioje erdvėje eksponuojamas kalinių menasnuotraukos

2009 liepos mėn. 24 d. 11:53:14 Perskaitė 1631

Dvejus metus Vilniuje gyvenanti ir kurianti austrų menininkė iš Linco miesto Anja Vesterfriolkė (Westerfrolke) penktadienį atidaro parodą "Exhibits" ("Parodos") buvusiame kalėjime, šalia Šv. Jėzaus širdies (Vizitiečių) bažnyčios Rasų gatvėje.

Neįprastoje meno erdvėje eksponuojami objektai, rasti buvusio kalėjimo teritorijoje, kuriame nuo 1694 metų veikė seserų vizitiečių vienuolynas, o sovietmečiu buvo kalinami nuteistieji. Taip pat parodoje bus galima pamatyti kalinių iš Vilniaus ir Linco sukurtus darbus. Menininkė į šią parodą žiūrovus kviečia ne tik pamatyti, bet ir padiskutuoti, apmastyti realybės dvilypumą.

Savo projektą "Susitikimų vieta (On site)" A. Vesterfriolkė įgyvendina nuo 2007 metų. Austrų menininkė savo kūryboje sujungia istoriją, aplinką, tekstilę ir žodį, siekdama pažinti svetimos šalies istorinius klodus, atrasti ir visuomenei atverti apleistas uždaras teritorijas.

Sovietmečiu uždarytame Vizitiečių (Šv. Mergelės Marijos Apsilankymo seserų) vienuolyne ir barokinėje bažnyčioje menininkė sukūrė instaliaciją iš žemės ūkyje naudojamos baltos plėvelės. Ši instaliacija išryškina sakralinę erdvę, kuri buvo suniokota ir išniekinta sovietmečiu, o dabar - apleista ir griūvanti. Menininkė iš lanksčios medžiagos padarė architektūros "iškarpas", kurios tarytum baltas drabužis pabrėžia autentiškas apleistos bažnyčios ir vienuolyno sienas, tarsi atkuria jos pirmykštę formą.

Austrų menininkės projektas išryškina istorijos atodangas ir kultūrų susitikimą Vilniuje. Iš išorės Vizitiečių bažnyčia vis dar atrodo įkalinta tarp buvusio kalėjimo sienų: bažnyčia vis dar aptverta aukštomis sienomis su spygliuota viela, sovietmečiu išlietos perdangos barokinėje bažnyčioje dalija ją į tris aukštus, vienuolių celės buvo paverstos kalinių kameromis, o bažnyčia - kultūros namais. Prieš dvejus metus Bažnyčiai grąžintuose pastatuose vis dar ribojamas lankymas, juose nėra nei elektros, nei vandens, bažnyčios viršutiniame aukšte įkurtoje koplyčioje nevyksta pamaldos.

Menininkė su kolegėmis lankėsi pas vienuoles vizitieties Muleno miestelyje Prancūzijoje, kur vienuolyne gyvena seserys iš visos Prancūzijos ir Europos. Jos buvusios labai sujaudintos Vizitiečių bažnyčios ir vienuolyno būklės Vilniuje, leido nusikopijuoti archyvinius XVII a. Vilniaus vienuolyno ir bažnyčios statybos brėžinius, supažindino su šių vienuolių taisyklėmis (regula).

Instaliaciją "Susitikimų vieta" buvusio kalėjimo teritorijoje aplankyti galima numatytų ekskursijų metu, kurių grafikas kiekvieną mėnesį skelbiamas svetainėje www.vilnius2009.lt.

Projektą papildanti A. Vesterfriolkės paroda "Exhibits" veiks kiekvieną dieną iki rugpjūčio 1 dienos.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net