Retai atliekama „Turangalila“ papuoš orkestro gimtadienįnuotraukos

2018 sausio 24 09:33:44 Perskaitė 868

29-ojo gimtadienio proga Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras ir jo įkūrėjas bei meno vadovas dirigentas Gintaras Rinkevičius klausytojams paruošė retai atliekamą kūrinį - Olivier Messiaeno simfoniją „Turangalila“.

 

Orkestro koncertuose dalyvaus pianistas Alexanderis Paley'us ir unikaliu instrumentu - Marteno bangomis - grojantis Bruno Perrault.

Pasak muzikologės Jūratės Katinaitės, nedaug XX amžiuje sukurtų kūrinių taip tvirtai įsibuvo didžiųjų orkestrų repertuare, kaip moderniosios prancūzų muzikos klasiko O. Messiaeno (1908-1992) simfonija „Turangalila“. Grandiozinė, beveik 80-ties minučių trukmės partitūra, nepaliauja žavėti atradimais, klasikinės darnos ir archainių kultūrų atgarsių deriniu.

„Jau netoli ta diena, kai žmonės pradės žavėtis plika siena, skaityti romaną be teksto ir klausytis koncerto be muzikos“, - komentaruose „Turangalilai“ apgailestavo O. Messiaenas 1948 metais. Vienas talentingiausių XX amžiaus antrosios pusės kompozitorių po II pasaulinio karo, ūžtelėjus muzikiniam avangardui, į kurį įsitraukė beveik visi novatoriškiau mąstantys Vakarų kompozitoriai, bene pirmasis juo ir nusivylė. Atsisakęs serializmo ir konkrečiosios muzikos, metęs eksperimentus, O. Messiaenas atsigręžė į gamtą kaip natūralų muzikos šaltinį.

Savo vizitinėje kortelėje kompozitorius įrašė: „ornitologas, kompozitorius ir ritmikas“. Tapęs didžiausiu ornitologu tarp kompozitorių, jis užrašė visų Prancūzijos paukščių giesmes ir suklasifikavo jas pagal regionus ir buveinių pasirinkimą. Jis galėjo atskirti per 50 paukščių giesmių, o specialiu ornitologų prietaisu - kelis šimtus.

„Paukščiai turbūt yra talentingiausi muzikantai iš visų planetos gyventojų. Paukščių, ypač juodųjų, melodijų išradingumas peržengia žmogaus vaizduotės ribas“, - tvirtino kompozitorius.

Baigęs Paryžiaus konservatoriją vėliau joje beveik 40 metų dėstė kompoziciją, vargonus ir fortepijoną. O. Messiaenas buvo ir vargonininkas, kurio improvizacijų pasiklausyti į Paryžiaus Šv. Trejybės bažnyčią suplaukdavo minios žmonių iš viso pasaulio.

Simfonijos pavadinimą kompozitorius aiškino taip: žodis „Turangalila“ paimtas iš sanskrito. „Lila„- pažodžiui reiškia „žaismą“, tačiau ne bet kokį, o dieviškąjį, susijusį su kosmosu, sutvėrimu ir griovimu. Tai gyvybės ir meilės žaidimas. „Lila“ reiškia ir meilę. „Turanga“ - tai bėgantis laikas, skriejantis šuoliais ir byrantis kaip smėlis smėlio laikrodyje. Tai judesys ir ritmas. O „Turangalila“ kartu turėtų reikšti meilės dainą, himną džiaugsmui, judėjimui, ritmui, gyvenimui ir mirčiai.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro gimtadienio koncertai vyks sausio 31 d. Klaipėdos koncertų salėje, vasario 1 d. - Kauno valstybinėje filharmonijoje ir vasario 2 d. - Vilniaus kongresų rūmuose.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net