Pilių ir dvarų interjerai traukia akįnuotraukos

2021 balandžio 01 14:20:00 Perskaitė 238

Senieji istoriniai pastatai, Lietuvos pilys ir dvarai visuomet traukia savo ypatinga atmosfera. Šįkart kviečiame pasižvalgyti ne po dvarų teritoriją, besigėrint jų pastatais ir puošniais fasadais, architektūros detalėmis ir puoselėjamais parkais, o pasigrožėti vidinėmis erdvėmis, kurios galbūt ir kiek rečiau pamatomos. Kviečiame pasidairyti po ištaigingus ir jaukius pilių ir dvarų pastatų interjerus, ekspozicines erdves, pasidomėti, kokios muziejinės vertybės ir kolekcijos juose saugomos.


Biržų pilies rūmuose ir kituose ansamblio pastatuose įrengtos Biržų krašto muziejaus „Sėla" ekspozicijos, susijusios su vietos istorija ir kultūra. Čia galima daugiau sužinoti apie sėlių ir žiemgalių archeologiją, kunigaikščių Radvilų ir grafų Tiškevičių epochas ir kitus istorinius laikotarpius, krašto religines konfesijas, raštiją ir meną...

Medininkų pilies pagrindiniame bokšte veikia Trakų istorijos muziejaus ekspozicija. Čia galima sužinoti apie Lietuvos didžiosios kunigaikštystės mūrinių aptvarinių pilių istoriją, Lietuvos karybą XIV-XVIII amžiuje, pamatyti Lietuvos sidabro kolekciją ir kita.

Puoselėjamo Babtyno dvaro erdvėse tvyro prabanga ir jaukumas. Čia esama įvairių kolekcijų - technikos, muzikos instrumentų, etnografinių eksponatų, o dvaro kluone galima pasigėrėti išskirtine technikos ekspozicija, - čia surinkta kone šimtas senovinių motociklų. Visa tai, - šių dienų, atkurta ir iš naujo sukurta senojo dvaro dabartis.

Medinės architektūros Aristavėlės dvaro, menančio dar XVIII amžių, erdvės šviesios ir jaukios. Daug rekonstrukcijų pergyvenusiuose dvaro rūmuose išlikusi senoji sienų ir lubų tapyba.

Įspūdinga Renavo dvaro rūmų interjero ekspozicija. Išskirtinėje dvaro bibliotekoje knygų spintos išdėstytos dviem aukštais, jos dengia sienas iki pat lubų, o aukštesnėje pakopoje saugomos knygos pasiekiamos elegantiškais sraigtiniais laipteliais.

Ypač žavintys Trakų Vokės dvaro interjerai, ištaigingų grafų Tiškevičių laikų atspindys. Kadaise ypatinga prabanga tviskėjusios dvaro erdvės užburia ir šiandien.

Kelmės dvare įsikūrusiame Kelmės krašto muziejuje eksponuojami buvusių dvaro savininkų daiktai ir baldai, taip pat įrengtos liaudies meno ir buities, krašto istorijos ekspozicijos, ekspozicija, skirta visuomenės veikėjui, Lietuvos šaulių organizacijos kūrėjui Vladui Pūtviui-Putvinskiui, vertėjo Jono Vadeikio, rašytojo Karlo Majaus ir Amerikos indėnų etnografijos ekspozicijos.

Ištaigingose Jašiūnų dvaro rūmų erdvėse saugoma senoji atmosfera, čia įrengta išsami istorinė ekspozicija, daug dėmesio skiriama XIX amžiaus laikotarpiui, žymioms asmenybėms, kurių traukos vieta kadaise buvo šis dvaras.

Markučių dvare veikiančiame Literatūriniame A.Puškino muziejuje tebesaugoma senoji XIX amžiaus dvarininkų aplinkos atmosfera, čia galima pamatyti išties įdomių eksponatų, detalių ir juste pajusti, kokios anuomet galėjo būti šio dvaro gyventojų dienos...

Liubavo dvaro teritorijoje galima aplankyti muziejinei paskirčiai pritaikytus baroko laikotarpio oficiną, oranžeriją ir šimtametį vandens malūną. Šiuose autentiškai restauruotuose pastatuose įrengtos su istorija, žymiomis asmenybėmis susijusios ekspozicijos, malūne saugoma turtinga technikos paveldo įrenginių kolekcija.

Burbiškio dvaro Anykščių rajone klasicistinis ansamblis buvo restauruotas pagal 1853 m. projektą. Čia atkurti autentiški lubų ir sienų tapybos darbai, originalios rudojo uosio durys, išlikę vertingi dekoruoti priesieniniai židiniai. Autentiškos XIX a. krosnys, apmūrytos baltos glazūros plokštėmis - ypatinga dvaro interjero puošmena. Analogiškų krosnių esama Lietuvos Respublikos prezidentūroje Vilniuje.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net