respublika.lt
 

Panevėžio miesto 1-oji pradžios mokyklanuotraukos (1)

2016 rugsėjo mėn. 04 d. 08:42:15
Elena Markuckytė, Donatas Pilkauskas

Panevėžio mieste carinės Rusijos valdymo laikais buvo tik kelios pradinės mokyklos. Jos buvo įkurtos nuomojamose patalpose. Tik 1922 metais nepriklausomame Panevėžyje savivaldybė ėmėsi naujos mokyklos statybos darbų.

×
nuotr. 3 nuotr.
Mokiniai ir mokytojai pasirengę medelių sodinimo šventei. 1932 m. gegužės 1 d. Panevėžio muziejaus rinkinių nuotr.

 

Pirmoji pradinė atidaryta 1918 metų sausio 1 dieną. Nuo 1919 metų ji veikė nuomojamose patalpose Šeduvos gatvėje 26, Br.Kusinskiui priklausančiame privačiame mediniame name. Mokyklų numeracijos tuo metu nebuvo. Vedėjas buvo Juozas Balčiūnas, baigęs Veiverių mokytojų seminariją. 1919 metais mokinių buvo 77. Mokytoja dirbo ir Ona Pabedinskaitė. Nuo 1920 metų rugsėjo 1 dienos vedėja paskirta Eugenija Adomulytė. Mokytoja ji dirbo nuo 1919 metų balandžio 1 dienos. Ji baigė Tombove lietuvių „Žiburio“ moterų gimnazijos 5 klases ir 1920 metais išlaikė egzaminus Panevėžio vasaros mokytojų kursuose mokytojos teisėms gauti. Antrąja mokytoja nuo 1919 metų rugsėjo 1 dienos dirbo jos sesuo Jadvyga Adomulytė.

Patalpų nuomai buvo išleidžiama nemažai lėšų. Mokinių iki 1921 metų sausio 1 dienos buvo 88 - 51 berniukas ir 37 mergaitės. Prie mokyklos buvo sudarytas tėvų komitetas, bet jis nebuvo labai veiklus ir per metus surengė tik vieną posėdį.

Naujai mokyklai savas patalpas buvo pradėta statyti 1922 metais. Buvo statoma šešių komplektų pradžios mokykla, kuriai parinktas Marijos ir Klaipėdos gatvių kampas. Statyba labai rūpinosi Panevėžio miesto burmistras Bronius Adomulis. Jis dirbo ir pradžios mokyklų inspektoriumi. Darbus prižiūrėjo savivaldybės ūkio skyriaus vedėjas Pranas Aižinas. Buvo naudojama tiltams taisyti skirta medžiaga, pritrauktos savivaldybės lėšos. Bet pinigų labai trūko. Statybos vyko lėtai. Projektą parengė miesto inžinierius Marijonas Stanevičius. Pagal projektą buvo statoma šešių komplektų pradžios mokykla: trys klasės, salė, mokytojų ir sargo kambarys apačioje ir trys klasės su mokytojų kambariu viršuje. Bet pagal planą nebuvo numatyta patalpa rūbinei. Drabužius reikėjo kabinti salėje. Nebuvo numatyta vieta ir knygynui.

Mokykla iš nuomojamų Br.Kusinskio namų persikėlė 1923 metų spalio mėnesį. Į naujas patalpas greitai - 1923 metų gruodį - atkelta ir pradinė mokykla iš Sodų gatvės. Bet ir tada dar vyko statybos darbai, dirbo staliai. Baigiamieji darbai tęsėsi dar kelias savaites. Vykstant pamokoms po patalpas vaikščiojo statybininkai su lentomis ir kita reikalinga medžiaga, aidėjo pjūklų ir kirvių garsai. Viena klasė buvo palikta darbuotis staliams. Iš viso čia buvo perkeltos trys pradžios mokyklos. Mokykloje buvo ir trys vedėjos. Atidarymo iškilmės suorganizuotos tik 1924 metų pavasarį. Į jas atvyko miesto burmistras Br.Adomulis. Nepaisant nesklandumų, mokyklos statyba buvo didelis laimėjimas. Iki to laiko savivaldybė mažokai rūpinosi švietimo reikalais. 1924 metais birželio 1-7 dienomis naujoje mokykloje suorganizuota Panevėžio miesto ir visos apskrities mokinių rankdarbių paroda.

1926 metų sausio 3 dieną mokyklos buvo suskirstytos numeriais ir Panevėžio pirmoji pradžios mokykla pavadinta Panevėžio miesto pradžios mokykla Nr.1. Tuo metu mokykloje mokėsi 242 mokiniai - 114 berniukų ir 128 mergaitės. Baigiamiesiems egzaminams parengti 27 mokiniai, visi sėkmingai juos išlaikė. 1927 metų birželio mėnesį buvo surengta antroji rankdarbių paroda. Ji buvo gausesnė negu 1924 metais.

1927 metais Eugenija Adomulytė-Sirusienė atleista iš mokyklos vedėjos pareigų ir perkelta į 4-ąją pradžios mokyklą. Į jos vietą atkelta Aleksandra Šilgalytė, baigusi du kursus Panevėžio mokytojų seminarijoje ir sporto kursus Palangoje. Mokytojos darbą ji dirbo nuo 1925 metų ir šioje mokykloje išdirbo ketverius metus, iki 1931 metų rugsėjo 1 dienos. 1928 metų sausį mokykloje mokėsi 116 berniukų ir 108 mergaitės. 1928 metais Panevėžio mieste įvestas privalomasis pradinis mokslas. 1930 metais surengta ne tik trečioji rankdarbių paroda, bet ir dainų ir sporto šventė. Sporto ir dainų šventė vyko Skaistakalnio parke. Naujai pastatyta mokykla tapo įvairių renginių vieta. Gana ilgą laiką tai buvo pati moderniausia pradinė mokykla Panevėžyje.

Mokykla dirbo dviem pamainomis. 1930 metais į ją perkelta rusų pradinė mokykla, kuriai vadovavo žinoma pedagogė Lidija Falejeva, baigusi Minsko pedagoginį institutą. Ji mokytojos darbą dirbo dar nuo 1900 metų, o šioje mokykloje išdirbo iki 1933 metų - iki išėjimo į pensiją. 1931 metais mokyklos vedėju paskirtas Stasys Janauskas, kuris karo metais buvo pasitraukęs į Rusiją ir Jaroslavlyje mokėsi pradžios mokykloje, o 1919 metais Šiauliuose baigė mokytojų vasaros kursus. 1920 metais jis baigė ir Panevėžio mokytojų kursus. S.Janauskas pradinėje mokykloje sugebėjo suorganizuoti lūpinių armonikėlių nedidelį orkestrą ir sėkmingai koncertuodavo su juo. Nuo 1932 metų sausio 1 dienos mokykloje pradėjo dirbti garsus visoje apskrityje skautų organizatorius Povilas Daukas. Jis šioje mokykloje pradėjo organizuoti skautus. 1932 metais surengta medelių sodinimo šventė. Aplink mokyklą pasodinta apie 20 liepų, o mokyklos kieme - „Kęstučio“ medelis. „Kęstučio“ medis buvo aptvertas specialia tvorele. 1932 metais birželio 14 dieną vyko IV skyriaus baigiamieji egzaminai, kurių komisijos pirmininku buvo paskirtas mokyklos vedėjas S.Janauskas. Egzaminus laikė 24 mokiniai, iš kurių trys neišlaikė. Egzaminai truko visą dieną su dviejų valandų pertrauka. Du geriausiai išlaikiusieji egzaminus gavo dovanas - knygas. Rimvydas Sideravičius gavo knygą „Perro pasakos“, o Jadvyga Kalinauskaitė - knygą „Širdis“.

1932 metų rugsėjo mėnesį mokykloje buvo 322 mokiniai - 175 berniukai ir 147 mergaitės. Spalio 9 dieną buvo paminėta Vilniaus pagrobimo diena. Vaikai buvo agituojami pirkti Vilniaus pasus. Buvo sakomos kalbos, kad mokiniai nepamirštų, jog Lietuva dar neatgavo savo sostinės Vilniaus. 1932 metais suorganizuota bendra mokytojų ir tėvų komiteto loterija ir surinkta 319 litų. Už tuos pinigus sušelptas 71 vaikas. Gruodį mokiniams buvo surengta eglutė. 1933 metų sausio 28 dieną 1-ojoje pradžios mokykloje atidarytas pradžios mokyklų pedagoginis knygynėlis. Jam buvo pasirinkta pirmoji pradžios mokykla. Knygoms ir laikraščiams surinkti kiekvienas pradžios mokyklos mokytojas kas mėnesį turėjo mokėti po vieną litą. Atidarius knygynėlį jau buvo įsigytos 48 knygos ir žurnalai.

1933 metais Katedroje paminėtas mokyklos 10 metų jubiliejus. Birželio 11 dieną šventiniuose renginiuose dalyvavo miesto burmistras T.Chodakauskas, Panevėžio apskrities viršininkas Antanas Staškevičius, generolas Pranas Tamašauskas, apskrities policijos vadas K.Vilkas, kunigai Vl.Butvila, A.Spurgis ir kiti garbingi svečiai. Šventė pradėta Tautos himnu. Vyko įvairūs sporto renginiai, dainavo 150 mokinių choras, kuriam dirigavo mokytojas J.Žemaitis. Šventės renginiams iš savivaldybės gauta 100 litų, dar 147 litus surinko tėvų komitetas. Buvo nufilmuotas ir mokinių gyvenimas mokykloje. Suorganizuotos ir Valstybinio teatro gastrolės specialiai mokiniams.

1933 metais mokykloje buvo organizuojama rinkliava paminklui žuvusiems lakūnams Dariui ir Girėnui. Neturtingi mokiniai sugebėjo surinkti 37 litus. 1934 metais miesto savivaldybė ėmėsi iniciatyvos suregistruoti visus vaikus, kurie privalėjo lankyti mokyklą. Pagal šį surašymą 1-ajai pradžios mokyklai atiteko 357 mokiniai. Bet tiek priimti mokinių dar stigo patalpų. 1935 metais mokykloje atsirado ir penktasis skyrius. Panevėžio mieste tik pradžios 1-ojoje ir 4-ojoje mokyklose suorganizuojami 5 skyriai. 1935 metais baigusiems mokyklą mokiniams surengta ekskursija į Klaipėdą. 1935 metų spalio 16 dieną mokyklą aplankė Atlanto nugalėtojas Feliksas Vaitkus su žmona. Jie buvo labai iškilmingai sutikti. 1936 metų sausio 1 dieną mokykloje dirbo 8 mokytojai ir 403 mokiniai, 224 berniukai ir 184 mergaitės. 1938 metais atidarytai pradžios mokyklai Danutės gatvėje suteiktas 1-osios mokyklos pavadinimas. O nuo 1938 metų buvusi 1-oji pradžios mokykla tapo Panevėžio 10-ąja pradine mokykla.

Panevėžio pirmoji pradinė mokykla buvo viena veikliausių ir geriausių visoje apskrityje. Ją baigė daug mokinių, kurie vėliau savo darbais garsino miestą.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika"

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ATLEIS: Vokietijos automobilių gamybos bendrovė „Continental“ trečiadienį patvirtino planus iki 2028-ųjų visame pasaulyje atleisti 5,5 tūkst. darbuotojų, kadangi įmonė nori kasmet sutaupyti 500 mln. eurų, kad galėtų susidurti su lėtėjančios automobilių rinkos ir lėtėjančios vidaus degimo variklių paklausos padariniais.
  • SUTRIKIMAI: trečiadienio vakarą „Luminor“ banke bus atliekami techniniai darbai, dėl kurių gali sutrikti banko paslaugos.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
VZ LOGO 4

Dienos klausimas

Ką darote su nenešiojamais drabužiais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau pasipuošėte namus šventėms?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +5 C

+1 +2 C

 

-1  -2 C

+6 +8 C

+2 +3 C

 

0  C

3-4 m/s

5-6 m/s

 

6 m/s