Nobelio premijos laureatei S.Aleksijevič suteiktas VDU garbės daktaro vardasnuotraukos (18)

2020 spalio 22 12:23:02 Perskaitė 935

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Senatas baltarusių rašytojai, Nobelio literatūros premijos laureatei Sviatlanai Aleksijevič suteikė garbės daktaro vardą VDU humanitarinių mokslų srityje.


Sviatlana Aleksijevič - baltarusių rašytoja, žurnalistė, scenaristė, kuriai 2015-aisiais suteikta Nobelio literatūros premija. Ji tapo 14-ąja rašytoja moterimi ir pirmąja baltarusių rašytoja, gavusia šį apdovanojimą. Kaip teigiama Švedijos akademijos, skiriančios šią prestižinę premiją, pristatyme, „S. Aleksijevič laureate tapo jos polifoninės prozos dėka, kuri tapo paminklu kančiai bei mūsų laiko heroizmui". Tarp garsiausių rašytojos kūrinių - dokumentinės prozos knygos „Karo veidas nemoteriškas", „Cinko berniukai" bei „Černobylio malda". Pasitelkiant kai kuriuos pastarosios knygos motyvus, sukurtas garsus HBO mini serialas „Černobylis".

„Mūsų universitetas džiaugiasi ir didžiuojasi, kad gerbiama rašytoja Sviatlana Aleksijevič priima VDU daktaro regalijas ir planuoja atvykti į Lietuvą susitikti su bendruomene, kai tik leis galimybės. Šis doctor honoris causa titulas rašytojai skiriamas už indėlį dokumentinės grožinės literatūros, demokratijos ir žmogaus teisių stiprinimo srityse, išsaugojant žmonių istorinę ir daugiabalsę atmintį bei reikšmingas pastangas ginant laisvės ir teisingumo vertybes", - teigia VDU rektorius prof. Juozas Augutis.

Pasak VDU pranešimo, pati Sviatlana Aleksijevič siunčia linkėjimus lietuviams, su kuriais nekantrauja susitikti gyvai, ir prisipažįsta, kad jos pasaulyje ypatingą reikšmę ir galią turi žodžiai: „Mieli draugai, bendraminčiai, ačiū už man parodytą garbę. Kartais mane vadina katastrofų rašytoja, bet aš jaučiuosi kitaip Žodžio pasaulyje, jaučiuosi kaip žmogaus dvasios rinkėjas. Vaikystę ir paauglystę praleidau Baltarusijos kaime ir visą gyvenimą prisiminiau savo nutirpusią širdį paprastos valstietės, atradusios savuosius žodžius kalbėtis su Dievu, istorijos akivaizdoje. Tie žodžiai buvo tokie ryškūs, turėjo tokią jėgą, kokios dabar visada ieškau tikrame gyvenime. Paslaptyje, kuri saugoma, gyvena kiekviename iš mūsų. Taip gimė idėja sukurti romanus iš gyvų balsų, iš to, kaip kiekvienas iš mūsų įgyja žmogų savyje. Mūsų laikais, susidūrus su naujais išbandymais - naujomis revoliucijomis ir kosminiais tekstais, kuriuos rašo paslaptingasis COVID, džiaugiuosi, būdama su Jumis ir ieškodama žmogaus žmoguje", - sako rašytoja S. Aleksijevič.

VDU atstovės Rimgailės Dikšaitės teigimu, tarp Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktarų yra Nobelio literatūros premijos laureatas Česlovas Milošas, rašytojas Tomas Venclova, avangardinio kino kūrėjas Jonas Mekas, sociologas, mąstytojas ir profesorius Zygmuntas Baumanas, Yale universiteto (JAV) prezidentas Peteris Salovey, antropologė ir gamtosaugininkė prof. Birutė Galdikas, Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas, Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, taip pat Airijos, Lenkijos ir Latvijos prezidentai - Michaelis D. Higginsas, Bronisławas Komorowskis, Vaira Vike Freiberga.

Universiteto rektoriaus prof. Juozo Augučio teigimu, VDU savo tapatybę visuomet formavo demokratijos, žmogaus ir pilietinių teisių bei laisvių fone.

„Šios vertybės yra neatsiejama akademinės bendruomenės gyvenimo dalis ne tik vykdant mokslines veiklas ar studijas, bet ir aktyviai dalyvaujant valstybės, regiono ir pasaulio politinių, kultūrinių įvykių aptarime, įsijungiant į tarptautinių organizacijų veiklas bei ginant laisvę, teisingumą ir autonomiją. Idealus, kurių žmonija pasiekė dar prieš tūkstantį metų, įkūrusi pirmąjį universitetą ir išmokusi gyventi kaip bendrija", - tikina prof. J. Augutis ir papildo, kad „ir Sviatlanai Aleksijevič be galo artimos visos šios vertybės, už kurias ji kovoja savo „aštria plunksna".

 

 

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net