M.Žilinsko dailės galerijoje - „Nakties vizijos...“nuotraukos (1)

2019 gegužės mėn. 18 d. 13:02:21 Perskaitė 801

Iki birželio 30-osios Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje veiks šeštadienio pavakare atidaroma paroda „Nakties vizijos: XVII-XX a. dailininkų kūriniai iš Mykolo Žilinsko kolekcijos“.

 

Anot parodos kuratorės Irmantės Šarakauskienės, bus eksponuojami įvairių Europos šalių dailininkų darbai, sukurti XVII-XX a. Tai - retai į galerijos sales atkeliaujantys nakties grožio ir paslapties inspiruoti vaizdai, kuriuos Lietuvai padovanojo kolekcininkas M. Žilinskas (1904-1992). Dalis kūrinių galerijos lankytojams pristatomi pirmą kartą.

Organizatorių teigimu, eksponuojami noktiurnai ne tik atskleidžia daugiaveidį nakties pasaulį, bet ir atspindi asmeninį M. Žilinsko skonį. Jam svarbi ir vertinga galėjo pasirodyti tiek žymaus dailininko nutapyta įspūdinga drobė, tiek nežinomo ar mažai žinomo autoriaus sukurtas ir kolekcininko sielos stygas palietęs nedidelis darbelis.

„Naktis kaip fonas Vakarų Europos dailės kūriniuose sutinkama nuo XIV a., tačiau kaip atskiras ir savarankiškas žanras noktiurnai išpopuliarėja XVII a. olandų mene. Parodą kaip tik ir pradeda vieno žinomiausių ir subtiliausių to meto nakties vaizdų tapytojo Aerto van der Neero pasekėjo peizažas. Kiek vėliau, XIX a., naktis tampa svarbiu įkvėpimo šaltiniu romantikams. Eksponuojamuose jų kūriniuose ji paprastai įgauna sutaurintos, svajingos, mistiškos ar net iki sakralinio lygmens pakylėtos gamtos pavidalą. Dar vieni didieji noktiurnų garbintojai buvo XIX-XX a. sandūroje kūrę simbolistai. Jiems naktis dažniausiai asocijuojasi su paslaptimi, tamsa, baime, blogiu ar skausmu. Be to, tiek į transcendenciją linkusiems romantikams, tiek nuo tikrovės besistengusiems pabėgti simbolistams naktis gali tapti puikia priedanga kelionei į fantastinį sapnų, nuojautų ar pasakų pasaulį. O XIX a. II p.-XX a. pr. kūrę realistinės pakraipos dailininkai tiesiog stengėsi perteikti savaiminį nakties grožį“, - pažymi parodos kuratorė I. Šarakauskienė.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net