Lygiadienį Gedimino miestas švęs Gedimino šventęnuotraukos

2010 rugsėjo 15 19:28:04

Ateinantį savaitgalį Vilniuje šurmuliuos "Gedimino šventė".

Trečiadienį Gedimino pilyje pristatyta jos programa, kurioje per tris dienas numatyta gausybė kultūros, pramogų, sporto renginių.

"Idėja sukurti Gedimino šventės tradiciją Vilniaus mieste kilo dar prieš 19 metų, kai 1991 m. rugsėjį buvo minimos 650-osios kunigaikščio Gedimino mirimo metinės. 1992 m. Tautos Namų taryba ir Etninės veiklos centras kreipėsi į Vilniaus miesto tarybą su siūlymu sukurti Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino šventės tradiciją. Siūlymui buvo pritarta ir nuspręsta rengti šventę rugsėjo pabaigoje bei įsteigti premiją už Vilniaus miesto garsinimą. Vėliau ši idėja transformavosi į "Sostinės dienas", - sakė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virginijus Dastikas.

Pasak idėjos "gaivintojų" ir renginio organizatorių, šios šventės prasmė telkiasi ne tiek į patį Gedimino asmenį, kiek į jo idėjas: universaliąją gimtos kultūros vertę, tautinį, religinį pakantumą. Į tai, kad ne tik lietuviai, bet ir visos tautinės, religinės bendruomenės gali prisidėti prie miesto šventės kūrimo, savitai ją papildyti.

Šventėje - jau tradiciniais tapę tarptautiniai menų festivaliai ir specialiai "Gedimino šventei" skirti renginiai. Šūkiu "pažadinkim miestą kartu!" sostinės gatves, aikštes, skverus ir kitas netradicines erdves užplūs amatininkai, fakyrai, teatralizuotų eisenų dalyviai ir akcijos "Mieste be savo automobilio!" dalyviai - dviratininkai.

Visą savaitgalį Gedimino prospekte šurmuliuos antrus metus vyksianti "Tautų mugė", kur savo kultūrinį paveldą demonstruos Lietuvoje gyvenančios tautinės bendruomenės.

Folklorinės muzikos gerbėjai bus kviečiami apsilankyti tarptautinio folkloro festivalio "Pokrovskije kolokola" atidarymo koncerte "Tautų mozaika". Jame pasirodys kolektyvai, pristatantys lenkų, rusų, totorių, romų ir baltarusių kultūros tradicijas.

"Gedimino šventės" metu taip pat bus organizuojamas tarptautinis gatvės teatrų festivalis "Mozaika - 2010". Šiemet jo gretas papildys Sankt Peterburgo, Maskvos, Kijevo ugnies teatrai. V. Kudirkos aikštėje, Gedimino prospekte, Mokytojų namuose ir Vilniaus Senamiesčio teatre liepsnos ugniniai fakyrų pasirodymai.

Dienomis sostinės gyventojus džiugins teatralizuotos dalyvių eisenos bei netikėtos akcijos.

Norintys pasislėpti nuo šurmulio bus kviečiami į K. Vildžiūno skulptūros "Spindulys - Ietis", papuošiančio Vilniaus Baltąjį tiltą, atidengimą.

Šeštadienio vakarą Neries krantinėje, prie Karaliaus Mindaugo tilto, vyks ugnies ir muzikos misterija "Lopšinės Vilniui". Anot šios misterijos kuratorės Vilniaus etninės kultūros centro direktorės Mildos Ričkutės, vilniečiai ir miesto svečiai išvys moksleivių ir studentų iš žvakių išaustą juostą ir pamatys upe plaukiančias septynias šviečiančias skulptūras, lydimas fakyrų ugnies pasirodymų bei Gedimino Žilio ir Andriaus Rugio muzikinių kompozicijų.

Lukiškių aikštėje vilniečiai ir sostinės svečiai 3-iąją šventės dieną kviečiami apsilankyti ugnies ir muzikos misterijoje "Ugniniai Žalgirio eskizai". Ji įprasmins su Žalgirio mūšiu susijusius simbolius. Žiūrovai turės galimybę pasigėrėti 6-9 metrų medinėmis ir šiaudinėmis skulptūromis, kurios kinetikos įtaisų ir pirotechnikos pagalba taps liepsnojančiais misterijos personažais.

"Gedimino šventėje" netrūks ir sportinių programų. Sekmadienį miestelėnai bus laukiami akcijoje "Mieste be savo automobilio!", kuria Sveiko miesto biuras sieks atkreipti dėmesį į oro taršos problemas. Gyventojai dalyvaus dviratininkų žygyje sostinės gatvėmis. Finiše, Rotušės aikštėje, vyks saugaus elgesio gatvėje ir mažųjų dviratininkų varžybos, egzaminas dviratininko teisėms gauti.

Be minėtų koncertų, misterijų, gatvės teatrų pasirodymų, pirmą kartą viešoje erdvėje "pasirodys" dailininko Vytauto Poškos sukurtas Geležinis vilkas.

"Gedimino šventei sukūriau simbolį - stilizuotą Geležinio vilko skulptūrą. Ji įvairiaspalvė, lengva, ją galima tiražuoti, eksponuoti įvairiose sostinės vietose. Tai ne tik plastinis akcentas, bet ir funkcionalus, interaktyvus objektas. Su ja gali žaisti vaikai, ji gali atlikti netgi suoliuko funkciją. Jei vilkas "prigis", skulptūrą galima pastatyti įvažiavimuose į miestą, oro uoste, geležinkelio stotyje, parkuose, prie tiltų, įvairiose erdvėse", - sakė projekto autorius. Šventės metu skulptūra bus eksponuojama Lukiškių aikštėje.

"Gedimino šventės" organizatoriai - Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus regiono kultūros centras ir asociacija "Šventė visiems" - siekia, kad ši šventė taptų tradicine bei žinoma Europoje ir pasaulyje.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net