Lietuvos mokyklose vyksta pilietinė iniciatyva „Tremties vaikų žaislai“nuotraukos

2019 birželio mėn. 13 d. 11:57:32 Perskaitė 764

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, kaip ir kasmet, inicijuoja Birželio 14 – osios - Gedulo ir vilties dienos minėjimą Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklose. Šią dieną prisimenami 1941 m. birželio 14 d. prasidėję Lietuvos gyventojų trėmimai, kai per vieną savaitę iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių, iš kurių 5 060 buvo vaikai iki šešiolikos metų amžiaus.

 

Šiemet Tarptautinė komisija Lietuvos mokykloms pasiūlė organizuoti renginius tema „Tremties vaikų žaislai“. Minėjimui idėja kilo iš tremtinių atsiminimų, kuriuose aprašomas į nežmoniškas sąlygas pakliuvusių vaikų gyvenimas: artimųjų ligos ar netektys, sunkus darbas, nuolatinis maisto trūkumas, bet kartu ir vaikiškas noras žaisti, draugauti - turėti vaikystę. Tačiau stipriausias vaikų troškimas buvo kitas, - kad išgyventų jų šeimos, kad galėtų kada nors dar sugrįžti į Lietuvą. Todėl tremtį išgyvenusių žmonių atsiminimuose dažnai kartojasi panaši mintis, jog vaikams atsidūrus Sibire - jų vaikystė pasibaigė iš karto.

Komisijos vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas sako, kad šia akcija siekiama išsaugoti istorinę atmintį kitokiu būdu – sukurti vaikų emocinį ryšį su praeitimi ir taip išmokyti pažinti istoriją širdimi.

„Jaunimą sunku sudominti vien tik formaliais renginiais. Kiekvienais metais mes pasiūlome tam tikrus motyvus ir akcentus, kad mokiniai, dar prieš ateidami į minėjimą, rengtųsi jam. Siekiame, kad jie pakalbėtų apie tai, kaip tremiamos šeimos, tremiami vaikai jautėsi. Vaikams žaislai yra labai svarbus pasaulio pažinimo įrankis. Svarbu susipažinti, kokiais žaislais žaidė ištremti vaikai, kokius žaislus turėjo, kokius pasidarė būdami tremtyje. Per tų dalykų apmąstymą supratimas atsiranda ne tik žinių prasme, atsiranda ir emocinis ryšys su praeitimi, su mūsų istorija“, – Eltai sakė R. Račinskas.

Gedulo ir vilties dienos atminimo renginiai Lietuvos miestuose ir miesteliuose vyks birželio 14 dieną, penktadienį. Dar iki vyksiančių renginių, ruošiantis paminėjimams, mokytojai su mokiniais skaito ir aptaria tremtinių prisiminimus. Remiantis atsiminimais, dalies mokyklų mokiniai patys bando sukurti žaislus, kokius galėjo vaikai tremtyje pasigaminti iš laikraščių, medžio, medžiagos skiaučių ar senų skudurų. 163 Lietuvos mokyklos patvirtino organizuojančios pilietinę iniciatyvą „Tremties vaikų žaislai“.

Valstybiniai renginiai Vilniuje vyks 2019 m. birželio 14 –ąją dviejose vietose: prie Genocido aukų muziejaus ir Naujojoje Vilnioje, prie tremtį simbolizuojančio vagono. Šiuose renginiuose dalyvaus Vilniaus miesto mokyklų mokiniai su baltais, pačių rankomis pagamintais popieriniais paukščiais, simbolizuojančiais atmintį apie tuos vaikus, kurie iš tremties negrįžo.

Gedulo ir vilties dienos minėjimus bei mokykloms skirtus istorinės atminties projektus Lietuvoje Tarptautinė komisija inicijuoja nuo 2004 metų.





"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net