K.Donelaičio misija žadinti lietuvybę žengia į ketvirtą šimtmetįnuotraukos

2011 spalio 24 08:45:21 Perskaitė 2956

Lietuvių literatūros klasikas Kristijonas Donelaitis šiuolaikinius menininkus įkvepia ieškoti naujų santykio su istorija, kultūra, lietuvybe formų. Ką kūrėjai siūlo žiūrovams, kuriems „Metų“ autorius pažįstamas, ko gero, tik iš mokyklos vadovėlio, galime pamatyti parodoje „Skulptoriai skaito Donelaitį“.

Sostinės Šv. Jono gatvės galerijoje atidaryta tarptautinėparoda „Skulptoriai skaito Donelaitį“. Ji skirta artėjančiai poeto K.Donelaičio gimimo 300 metų sukakčiai. Galerijoje pristatomi šįmet nulieti aštuoni Lietuvos skulptorių bronzos darbai ir du skulptorių iš Vokietijos kūriniai.

300 metų sukaktis

2014 m. bus minima poeto K.Donelaičio, lietuvių pasaulietinės literatūros pradininko, gimimo 300 metų sukaktis. Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija bei K.Donelaičio 300 metų sukakties minėjimo valstybinės programos rengimo grupė sudarė 2010-2014 m. programą, į kurią įtraukė ir tęstinį 2010-2014 m. projektą - bronzos liedinimo simpoziumus ir parodas „Skulptoriai skaito Donelaitį“.

Teminių bronzos liedinimo simpoziumų „Skulptoriai skaito Donelaitį“ kūrinių idėjos atrenkamos konkurso būdu. Kiekvienais metais išliedinama iki dvylikos mažosios plastikos darbų, iš kurių bus sudaryta per penkerius metus išliedintų skulptorių profesionalų kūrinių kolekcija. 2010 m. jau nuliedinta 10 skulptūrų K.Donelaičio ir jo kūrybos tema, šįmet - dar dešimt.

Numatoma, kad sukomplektuota ir kasmet papildoma rinktinė kolekcija bus pristatyta miestuose, susijusiuose su K.Donelaičio vardu ir lietuvybe, Lietuvoje, Rusijoje, Lenkijoje bei Vokietijoje. Kasmet bus leidžiami 2011-2013 metų kolekcijų katalogai ir bendras jubiliejinis 2010-2014 m. renginių ciklo užbaigimo leidinys.

Paveldas visada įdomus

Paklaustas, ar lietuvių literatūros klasikas gali būti įdomus šiuolaikiniam žmogui, Lietuvos dailininkų sąjungos Vilniaus skulptorių sekcijos pirmininkas Rytas Jonas Belevičius tikino, kad tai priklauso nuo žmogaus išsilavinimo.

„Jei žmogus imlus menui, skaitė Donelaitį, jam įdomu, kaip jį mato kiti žmonės, menininkai. Žinoma, kas visiškai nesidomi kultūros paveldu, tam ir ši paroda bus neįdomi“, - savo nuomonę dėstė R.J.Belevičius.

Anot jo, būtina į klasiką žvelgti iš šiandienos pozicijos, tokiu būdu pritraukiant meno vartotoją. „Visos skulptūros ir atspindi šiuolaikišką požiūrį į Donelaitį. Sprendimas pasiteisino, nes jau parodos atidarymas sulaukė didelio susidomėjimo“, - teigiamas prognozes dėstė skulptorių sekcijos pirmininkas.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net