Kaune atidengtas paminklas, įamžinęs Č.Sugiharos atminimąnuotraukos (3)

2020 spalio mėn. 17 d. 20:23:01 Perskaitė 998

Kaune vykusi Sugiharos savaitė kvietė iš arčiau pažinti japonišką kultūrą bei Lietuvą su Tekančios Saulės šalimi jungiančią istoriją, vyko filmų peržiūros, koncertai, paskaitose, mugės ir kitos veiklose. Gausią renginių programą šeštadienį vainikavo pačioje Kauno širdyje, greta Laisvės alėjos, atidengta bronzinė skulptūra, įamžinusi drąsiojo konsulo atminimą.

 

„Sugiharos atminimas ir jo moralinis palikimas dabarties kartoms buvo ir yra tvirtas tiltas, kuris jungia Lietuvą su Japonija, Izraeliu, JAV, Australija ir kitomis šalimis, kurioms artimos humanizmo vertybes. Tegul šis paminklas visada primena mums, kad turime mokytis iš Sugiharos veiksmų ir skaudžios Antrojo pasaulinio karo patirties. Tvirtai laikykimės laiko patvirtintų moralinių vertybių, likime teisūs amžinybės akivaizdoje“, – skulptūros atidengimo ceremonijoje kalbėjo prezidentas Gitanas Nausėda.

Bronzinis monumentas, kaip pažymima Kauno miesto savivaldybė pranešime, papuošė erdvę greta viešbučio „Metropolis“, kur prieš išvykdamas į Berlyną humaniškumo idėją skleidė Japonijos konsulas.

„Simboliška, kad minint 80-ąsias konsulo veiklos Kaune metines, paminklas iškilo būtent greta Laisvės alėjos – juk Sugihara tūkstančiams žmonių dovanojo laisvę. Jis kilniai ištiesė pagalbos ranką ir suteikė „gyvenimo vizas“ tūkstančiams žydų, kai to ypač reikėjo. Didžiulė garbė žinoti, jog visa tai yra neatsiejama Kauno istorijos dalis“, – sakė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Beveik 4 metrų aukščio skulptoriaus Martyno Gaubo kūrinyje „Čiunei Sugiharai atminti“ vaizduojamos ratu į dangų besiveržiančios origamio formos gervės, pagamintos iš platinuotos bronzos. Skulptūros pagrinde pavaizduotas Č. Sugiharos antspaudas bei Japonijos konsulo veiklą įprasminantys žodžiai „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėji visą pasaulį“, išgraviruoti lietuvių, japonų, anglų ir jidiš kalbomis.

Čiunė Sugihara – Japonijos diplomatas, 1939–1940 metais rezidavęs Kaune kaip Japonijos imperijos vicekonsulas. Antrojo pasaulinio karo metais jis padėjo apie 6 tūkst. Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos žydų pabėgti iš Europos, išduodamas jiems tranzitines Japonijos vizas. Taip jis rizikavo savo karjera, nes oficialiai tam neturėjo Japonijos vyriausybės pritarimo.

1940 m. rugsėjį, kai konsulatas Kaune buvo uždarytas, Č. Sugihara ir toliau pasirašinėjo vizas „Metropolio“ viešbutyje. Liudininkų teigimu, paskutinėmis akimirkomis, prieš išvažiuojant į Vokietiją, konsulas pildęs vizas netgi traukinyje Ryga–Berlynas, kurias pasirašytas mesdavęs pro traukinio langą.

Manoma, kad galėjo būti išduota iki 10 tūkst. vadinamųjų „gyvybės vizų“.

Už savo veiklą, išgelbėjusią tūkstančius gyvybių nuo baisios lemties, Izraelio vyriausybė japonų diplomatą titulavo Pasaulio tautų teisuoliu.

G. Nausėda: privalome įveikti antisemitizmo, tautinės, rasinės, religinės neapykantos virusus

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, jog svarbu kovoti su antisemitizmo, tautinės, rasinės ir religinės neapykantos virusais bei remti žmones, kovojančius dėl savo laisvės.

„(...) Mums svarbu įveikti ne tik pandemiją, bet ir kitas grėsmes, su kuriomis susiduria žmonija. Privalome nukenksminti ne tik koronavirusą, bet ir antisemitizmo, tautinės, rasinės, religinės neapykantos virusus“, – Čiunės Sugiharo skulptūros atidengimo ceremonijoje Kaune šeštadienį sakė G. Nausėda.

„Turime remti mums artimus kaimynus ir tolimų kraštų žmones, kovojančius dėl savo orumo ir laisvės, už kurią, puikiai žinome, kartais verta aukoti net savo gyvybę“, – pridūrė šalies vadovas.

Pasak prezidento, Lietuva turi plačių galimybių su Japonija plėtoti ne tik „politinius, bet ir ekonominius, kultūrinius ir akademinius mainus.“

„Svarbiausi visada išliks tiesioginiai žmonių kontaktai. Žinodamas, kad jau kitais metais mūsų sportininkai varžysis dėl Tokijo olimpinių ir paralimpinių žaidynių medalių, linkiu, kad kuo daugiau lietuvių sporto sirgalių rastų galimybių aplankyti Japoniją ir Sugiharos memorialą Jaotsu mieste“, – sakė G. Nausėda.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net