respublika.lt

J.Krėpšta: svarbiausia, kad muzika didingai skambėtų

2017 birželio 01 16:31:22
Birutė Mačienė, Elta

Su vasaros pradžia atkeliauja ir tarptautinis, jau 22-asis Pažaislio muzikos festivalis. Jį penktadienio vakarą Pažaislio vienuolyno (prie Kauno marių) kieme pradės Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas), Kauno valstybinis choras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Petras Bingelis) bei solistai Sandra Janušaitė (sopranas) ir Almas Švilpa). Diriguos M. Pitrėnas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Pažaislio festivalio koordinatorius J. Krėpšta: svarbiausia, kad muzika didingai skambėtų. Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.

 

Šio koncerto išvakarėse ELTA paprašė festivalio koordinatorių Justiną Krėpštą atskleisti tai, ko paprastai žiūrovai nemato.

- Kokia yra ta vadinamoji užkulisinė didžiulio, visą vasarą trunkančio, muzikos festivalio pusė, ar daug darbo tenka nuveikti jį organizuojant?

- Iš tikrųjų darbo yra nemažai, ir jis pradedamas gerokai anksčiau nei festivalis vyksta. Galima sakyti, darbas tęsiasi visus metus - nuo vieno renginio iki kito, nes visų svarbiausia, kad festivalyje didingai skambėtų tik gera muzika. O per savaitę ar mėnesį nei programą suderinsi, nei atlikėjus iš artimesnių ar gerokai nuo Lietuvos nutolusių kraštų pasikviesi.

Pavyzdžiui, užtikriname mūsų gerbėjams artimą pažintį su Amerikos ar kitų kontinentų chorais, kurių gan ryškių jau ne vienas festivalyje viešėjo. Ne išimtis ir šie metai. Rumšiškėse, Liaudies buities muziejuje, gana neįprastoje koncertams vietoje - kluone - šį kartą dainuos fantastinis choras iš Australijos. Muziejaus Klojimo teatre liepos 8-ąją vyks Australijos nacionalinio vaikų choro „Condwana Voices“ (meno vadovas Lyn Williams) koncertas. Kai „per atstumą“ patys susipažinome su šiuo labai gražų scenos vaizdą kuriančiu, puikiai dainuojančiu ir judančiu choru, supratome, kad įprastinė koncertų vieta - muziejaus Bažnyčia - jam netinka. Kluonas bus pats tas. Tai, neabejojame, pajus ir koncerto žiūrovai.

- Ką dar galėtumėte paminėti iš to, ko nemato žiūrovai?

- Neseniai buvau susitikęs su režisieriumi ir aktoriumi Vytautu Rumšu ir ne pirmą kartą turėjau progą stebėtis jo entuziazmu, su kokiu imasi Pažaislio festivalio unikalių projektų - režisuoti Kauno pilies papėdėje Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos proga kuriamą spektaklį istorine tematika. Šį kartą tai bus Juozo Grušo „Barbora Radvilaitė“.

Žavėtis galima ir tuo, kokį Lietuvos aktorių žvaigždyną režisierius sutelkia Pažaislio originaliam spektakliui. Atrodo, visi jie užimti teatruose, televizijoje, kituose projektuose, bet Pažaislis ir režisierius V. Rumšas „suveikia“ lyg kokie burtažodžiai. Vien tik teksto kiek reikia kiekvienam iš to žiedo (Tomai Vaškevičiūtei, Tadui Gryn, Džiugui Siaurusaičiui, jaunajam Vytautui Rumšui, Sauliui Sipariui, Remigijui Vilkaičiui ar kitiems aktoriams) išmokti, bet tai - ne kliūtis, ne pretekstas kvietimo atsisakyti. Lietuvos nacionalinis dramos teatras - Pažaislio festivalio bendradarbiavimo partneris, čia ir vyksta „Barboros Radvilaitės“ repeticijos. Lietuvos aktorių žiedas, „užsikrėtęs“ lietuvybės idėja, kuria įkvepiantį reginį - spektaklį, kuris bus parodytas liepos 2-ąją prie Kauno pilies (pasidžiaukime, kad čia šiemet žiūrovų patogumui miesto savivaldybė įrengė amfiteatrą). Antrą kartą „Barbora Radvilaitė“ bus suvaidinta plenere netoli Raseinių.

- Pažaislio festivalio programoje - daugiau nei 40 koncertų, iš jų nemažai nemokamų. Pažymėtina, kad festivalis „negyvena“ vien Kaune ar jo apylinkėse, bet keliauja per Lietuvą. Ar tai - tik pastaraisiais metais jo įgytas bruožas (nes atsirado ir nemažai konkurentų“)?

- Keliauti festivalis pradėjo vos užgimęs. Pirmais metais buvo vos 17 renginių, dabar 22-ojo festivalio programoje jų - 43. Ir šiemet Pažaislis užsuks bent į 6 naujas vietas. Kai sudarinėjome programą, dairėmės po Lietuvą, netikėtai atradome šalia Pakruojo, kurio dvaras plačiau žinomas, dar vieną nuostabią vietą - Akmenėlių dvarą. Susipažinom su jo miela savininke, moterimi, labai trokštančia puoselėti kultūrą. Kadangi jos norai sutapo su Pažaislio festivalio idėja, į Akmenėlių dvarą keliaus kvartetas MA,TANGO su koncerto programa „Amžinasis tango“.

Pažaislis šią vasarą lankysis ir Molėtų rajone (Dubingių Šv. Jurgio bažnyčioje), Rietavo kultūros centre, Šiaulių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje, Birštono kurhauze, Žiežmarių kultūros centre, Margininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje (čia giedos Oksfordo universiteto Hertfordo koplyčios choras) bei daugelyje kitų Lietuvos vietų.

- Minėjote chorus iš Australijos, Jungtinės Karalystės, o kokių kitų įdomių atlikėjų šią vasarą galima laukti festivalyje?

- Į svečius atvyksta mums pažįstamas Europos Sąjungos jaunimo simfoninis orkestras bei vienas žymiausių šiandienos jaunųjų dirigentų Vasilijus Petrenka, kuris vadovauja Oslo simfoniniam orkestrui. Kartu su jais koncerte pasirodys įžymybė iš Švedijos solistas Kristianas Lindfbergas (Christian Lindfberg, trombonas). Taip pat solistė iš Latvijos Baiba Skridė (smuikas).

Galiu paminėti ir Kembridžo Dauningo koledžo koplyčios choro koncertą (JK). „Kelionę laiko stygomis“ surengs Zagrebo gitarų kvartetas (Kroatija), „Kamerinių perlų“ pažers Kauno styginių kvartetas, „Skambančias istorijas“ išdėstys koncertuose Klaipėdoje, Kaune bei Elektrėnuose Gilsbertas Kokas (Gilsbert Kok, karilionas, vargonai, Nyderlandai).

Liepos 16-ąją Kaišiadorių rajono Žaslių Šv. Jurgio bažnyčioje Kauno valstybinis choras atliks iškilmingų Šv. Mišių Žaslių 560-ųjų metų jubiliejui skirtą programą. Įdomus, neabejotinai, bus ir VDU kamerinio orkestro (vyr. dirigentas Jonas Janulevičius) bei solistų koncertas Pažaislio vienuolyno bažnyčioje. Programa „Įsimylėjęs klarnetas“ kvies apsilankyti Zapyškio paminklinėje bažnyčioje, kur koncertuos Makdara O Seiredainas (Macdara O Seireadain; klarnetas, Airija) ir Gintaras Januševičius (fortepijonas).

Visko neįmanoma išvardinti, tereikia domėtis Pažaislio festivalio programa ir mielų susitikimų su muzika bus nemažai visą vasarą. Iki pat festivalio baigiamojo koncerto, kuris Pažaislio vienuolyne įvyks rugpjūčio 27-ąją. Jame skambės Džakomo Pučinio (Ciacomo Puccini) „Messa di Gloria“, atliks Gintaro Rinkevičiaus vadovaujamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras bei solistai Edgaras Montvidas (tenoras) ir Kostas Smoriginas (bosas).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • SANKCIJOS: Kinija pareiškė, kad jos sankcijos Lietuvos susisiekimo viceministrei Agnei Vaiciukevičiūtei yra „tinkamos ir pagrįstos“, praneša agentūra „Reuters“.
  • KOMPENSACIJA: Vyriausybės ketinimus kompensuoti veiklą stabdančios nepriklausomos elektros tiekėjos „Perlas Energija“ klientų nuostolius ekonomistas Nerijus Mačiulis vadina klaida.
  • KAINA: Pasak Energetikos ministerijos, nepriklausomaiomai elektros tiekėjai „Perlas Energija“ pranešus apie nuo rugsėjo stabdomą veiklą, kito tiekėjo nepasirinkę jos klientai laikinai, iki šių metų pabaigos, turėtų mokėti 24 centus už kilovatvalandę.
  • BIRŽA: Elektros birža „Nord Pool“ paragino rinkos dalyvius teikti daugiau kasvalandinių paraiškų vietoje siūlymų tiekti elektrą keletui valandų už tą pačią kainą (vadinamųjų „blokų“).
  • APKLAUSA: Tik 8% gyventojų tiki, kad Lietuvoje situacija krypsta geryn, beveik trys ketvirtadaliai mano, kad ji blogėja, rodo atlikta „Baltijos tyrimų“ apklausa.
  • MIGRANTAI: Iš Medininkų užsieniečių registracijos centro ketvirtadienį iškelti paskutinieji 12 čia laikinai gyvenusių neteisėtų migrantų - jie perkelti į užsieniečių registracijos centrus Pabradėje bei Kybartuose.
  • KOSMOSAS: Europos kosmoso agentūra kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia konkursą Lietuvos kosmoso pramonės koordinatoriaus pareigoms užimti.
  • PROTESTAS: Užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį iškvietė Kinijos laikinąjį reikalų patikėtinį Čiu Baihua pareikšti protesto dėl Pekino skelbiamų sankcijų susisiekimo viceministrei ir nutraukiamo bendradarbiavimo susisiekimo srityje po jos vizito Taivane.
  • PRIĖMIMAS: Penktadienį prasideda papildomas priėmimas į profesinio mokymo įstaigas, praneša Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
  • PEDAGOGIKA: Grupė įvairioms frakcijoms priklausančių parlamentarų parengė Konstitucijos pataisas, kurios leistų Seimo nariams užsiimti pedagogine veikla.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip vertinate naują tvarką, kad teigiamo COVID-19 greitojo testo nuotrauka įrodys, jog sergate?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +19 C

+13 +20 C

 

+11 +20 C

+20 +25 C

+22 +25 C

 

+24 +27 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s