Eidamas 78-uosius, mirė garsus dirigentas, Kauno miesto garbės pilietis Petras Bingelisnuotraukos (4)

2020 gruodžio 06 17:15:52 Perskaitė 1222

Eidamas 78-uosius, mirė Nacionalinės premijos laureatas, Kauno valstybinio choro įkūrėjas (1969-aisiais) ir vadovas bei vyriausiasis dirigentas Petras Bingelis. Jo gyvybę pasiglemžė klastingas koronavirusas.

 


COVID -19 liga P. Bingelis sirgo kelias pastarąsias savaites, buvo gydomas iš pradžių LSMU Kauno ligoninėje, sveikatos būklei pablogėjus, pervežtas intensyviam gydymui į Kauno klinikas.

P. Bingelis gimė 1943 metais Mardasavo kaime (Varėnos rajone). Baigęs Lietuvos konservatoriją, stažavosi Felixo Mendelssohno Bartholdy aukštojoje muzikos mokykloje Leipcige.

Daugybę savo gyvenimo metų jis paskyrė kūrybai, ir pagrindinė jo aistra kūrybinėje biografijoje buvo Kauno valstybinis choras, pernai rudenį drauge su savo įkūrėju bei vadovu šventęs 50-metį.

Ta proga Kauno valstybinės filharmonijos direktorius Justinas Krėpšta naujienų agentūrai ELTA kalbėjo: „Iš tiesų, nuostabu, kad Kauną ir Lietuvą jau 50 metų labai plačiai garsina stiprus muzikos kolektyvas, unikalu ir tai, kad choro vadovas prof. P. Bingelis yra ir jo įkūrėjas. Tokių dalykų ne tiek daug pasaulyje rastume - vieni garsūs muzikai įkuria ar simfoninį orkestrą, ar chorą, kurie gyvuoja labai ilgai, bet su metais vadovai keičiasi. O čia - pusę amžiaus - tas pats talentas vadovauja profesionaliam chorui".

Prieš 50 metų ne kam kitam, o Petrui Bingeliui, jaunam chorvedžiui, Kultūros ministerija pavedė įkurti profesionalų chorą. Tai nebuvo lengva užduotis, bet ji puikiai buvo atlikta. Choras stiprėjo, augo, kaupė repertuarą ir patirtį, dalyvaudamas festivaliuose, tarptautiniuose projektuose, netgi - operose. P. Bingelio vadovaujamas Kauno valstybinis choras ne kartą gastroliavo įvairiuose žemynuose. Kauno choras tapo vienu geriausių Europoje, o daugybės žymių dirigentų nuomone, tokių kaip šis, chorų pasaulyje yra nedaug.

Užsitarnavęs pripažinimą kaip vienas ryškiausių nūdienos Lietuvos muzikų, Kauno valstybinio choro vadovas P. Bingelis nuo 1980 metų dirbo Lietuvos valstybinės konservatorijos Choro dirigavimo katedros vyr. dėstytoju, 1992-aisiais tapo docentu. 1996-aisiais - Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos Muzikos teorijos ir pedagogikos katedros profesoriumi. Išugdęs būrį dirigentų, 2015 metais buvo išrinktas Vytauto Didžiojo universiteto Senato valdybos pirmininko pavaduotoju.

Savame ilgame kūrybiniame kelyje P. Bingelis plačiai pagarsėjo ir kaip respublikinių bei miesto dainų švenčių dirigentas, buvo ir Pasaulio lietuvių dainų švenčių vyriausiasis dirigentas bei meno vadovas, nuo 1996 metų - Pažaislio muzikos festivalio meno vadovas. Ne vieną dešimtmetį visuomenė jį žinojo kaip chorinės muzikos bei kultūros puoselėtoją. P. Bingelis ne kartą dirigavo Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui, Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui, Lietuvos kameriniam orkestrui, Kauno miesto simfoniniam orkestrui, koncertavo su pasaulyje žinomais solistais.

Nepriklausydamas jokiai politinei partijai, P. Bingelis ne vieną kadenciją dirbo Kauno miesto taryboje, Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijoje. Jo nuopelnai Lietuvos kultūrai įvertinti Nacionaline premija. P. Bingelis buvo apdovanotas Gedimino ordino Karininko kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai" Komandoro didžiuoju kryžiumi, šiemet jam įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai" Didysis kryžius. Yra pelnęs ir tarptautinių apdovanojimų.

Prezidentas pareiškė užuojautą dėl profesoriaus Petro Bingelio mirties

Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl skaudžios choro ir orkestro dirigento, pedagogo, aktyvaus visuomenės veikėjo profesoriaus P. Bingelio netekties.

Pasak prezidento, šiandien Lietuva atsisveikina su išskirtine, visad optimizmu ir ekspresyvumu tryškusia asmenybe, tikru savo šalies ir jos kultūrinio paveldo mylėtoju. P. Bingelis buvo vienas žymiausių Lietuvos muzikų, be kurio neįsivaizduojama moderniosios Lietuvos muzikos istorija ir šalies kultūros pasaulis.

„Tai žmogus, per savo 77 metus, rodos, spėjęs nugyventi net kelis gyvenimus. Sunku patikėti, kiek daug gali nuveikti darbštus kūrėjas, visą save atiduodamas didžiulei aistrai ir misijai - muzikai. Jis ne tik kūrė, dėstė, organizavo muzikinę veiklą, bet ir visada aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje, ryškiais mostais keisdamas Kauno ir visos šalies gyvenimą, stiprindamas mūsų visų kultūrinę tapatybę", - sakė šalies vadovas.

Ypatingi Maestro nuopelnai Kauno muzikiniam gyvenimui - ne veltui P. Bingelis yra tapęs Kauno garbės piliečiu. Net 50 savo gyvenimo metų jis atidavė svarbiausiam savo darbui, o kartu ir ryškiausiam Kauno miesto balsui - Kauno valstybinio choro sukūrimui ir tobulėjimui.

„Dar šiemet Prezidento rūmuose turėjau progą ne tik įteikti Maestro vieną aukščiausių šalies apdovanojimų - ordino „Už nuopelnus Lietuvai" Komandoro didįjį kryžių, bet ir pasidžiaugti jo diriguojamo choro atliekamomis dainomis per Nacionalinių kultūros ir meno premijų teikimą. Premijos, kuria šis išskirtinis žmogus pats buvo apdovanotas 1993 metais", - pažymėjo prezidentas, pridūręs, kad visa Lietuva kas rytą pabunda ir pradeda savo dieną per LRT radiją girdėdama Maestro diriguojamo Kauno vyrų choro atliekamą „Tautišką giesmę".

Profesorius ypatingą dėmesį skyrė lietuviškos nacionalinės muzikinės tradicijos tęsimui ir stiprinimui. Turbūt nėra nė vieno iš žymiausių Lietuvos kompozitorių, prie kurių darbų sklaidos neprisidėjo stebuklinga dirigento lazdelė, kuri kiekvienu savo mostu skleisdavo grožį ir darną. Net ir sovietmečiu dirigentui nepritrūkdavo drąsos Lietuvos publikai atskleisti šalies kultūros šaknis, kurios tuomet buvo slepiamos ir niekinamos. Be P. Bingelio indėlio neįsivaizduojama Lietuvos dainų švenčių tęstinumo tradicija, savo įgimtu organizatoriaus talentu ir nepaprastu darbštumu jis sugebėdavo milžinišką daugybės balsų ir žmonių minią paversti vieningai alsuojančiu kūrybos instrumentu.

„Maestro, Jūs sakėte savo gyvenimo turiniu ir forma pasirinkęs muziką, nes ji suteikia prasmę, be jos gyvenimas - tik tyla ir tuštuma. Jums išėjus, mes dar ilgai jausime tylą ir tuštumą, tačiau puoselėsime tai, ką sukūrėte ir palikote Lietuvai. Ilsėkitės ramybėje", - užuojautoje teigė šalies vadovas.

Sunkią valandą prezidentas palinkėjo stiprybės profesoriaus P. Bingelio šeimai, artimiesiems, Kauno valstybiniam chorui ir visai kultūros bendruomenei, taip pat visiems, kam teko pažinoti šią neeilinę šviesią asmenybę.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net