E.Einikytė-Narkevičienė: Angelų kraštui - kasmet po angeląnuotraukos

2014 balandžio mėn. 18 d. 12:43:07 Perskaitė 2162

Keramikė Eglė Einikytė-Narkevičienė gali būti vadinama angelų kūrėja, nes šios dieviškosios būtybės sutinkamos įvairių laikotarpių menininkės kūryboje. Keramikė kiekvienais metais stengiasi sukurti bent vieną angelą - tai iš kitokios medžiagos, tai su kitokiu mąstymu.

Vilniuje gyvenančios keramikės E.Einikytės-Narkevičienės kūryboje angelas - labai pastebimas motyvas. Tuo galima įsitikinti ir apsilankius 110 garsiausių Lietuvos menininkų paroda „Menas namams“. Ten galima išvysti nemažai Eglės rankomis kurtų angeliukų, tarsi pranešančių apie didžiąją pavasario šventę - Velykas. „Žmogus kuria tai, kas jam artima. Mano angelai daugiau idėjiniai: švarūs, tyri, su apsauga, primenantys iš dangaus atėjusią žinią. Tai daugiau improvizacija, aš galiu sukurti tik angelo pavidalą. Žmonės dažnai manęs klausia: gal jūsų angelai neša sėkmę? Tikrai negalėčiau taip pasakyti. Nebent meilę, kurią įdedu kurdama darbus, žmonės nusiperka, parsineša į namus ir dovanoja kitiems. Tai toks grįžtamasis dalykas. Ir medžiagas, kad būtų nesuteptos, imu švarias - porcelianą, baltą molį... Mano angelo suvokimas eina grynai per meninę kalbą, per kūrybos braižą ir ieškojimus“, - akcentuoja menininkė.

Pirmą angelą E.Einikytė-Narkevičienė nulipdė maždaug prieš penkiolika metų. „Užsibaigus tarybiniams laikams, kai buvo tuščios parduotuvės, kuriose nebuvo nieko, kas primintų Kalėdas ar teiktų jaukumo, aš nulipdžiau pirmą angelą. Paskui sukūriau plokščią angelą, kuris kabinamas ant eglutės. Juos labai greitai išpirko. Ir dabar kiekvienais metais sukuriu vis kitokį angelą iš kitokios medžiagos ir su kitokiu mąstymu. Jeigu anksčiau labai populiarūs būdavo tokie sniego seniai, dabar atėjo angelų laikas. Manau, Lietuva yra angelų kraštas: kuo tolyn, tuo jų daugėja. Menininkai yra jų prikūrę daug, matyt, tai neišsemiamas motyvas“, - sako keramikė.

Iš Klaipėdos kilusi moteris baigė Vilniaus dailės akademiją ir čia, sostinėje, įleido šaknis. Ant Tauro kalno stovi jos dirbtuvės, kur galima „sutikti“ ir angelų. „Kai kurie žmonės mano kurtuose angeluose įžvelgia daugiau negu aš. Dažniausiai angelas perkamas kaip simbolis vestuvėms, krikštynoms, kaip atsiminimo dovana. Manau, angelas gali būti graži interjero detalė. Vieną kartą apėmė mintys, kad keramikas per daug užsiiminėja interjero detalių kūrimu. Pradėjau svarstyti: ar čia vertas, ar prasmingas darbas? Kaip tik per vieną mugę atėjo pas mane pirkti kunigas ir pasakė: „Kitą sykį nedaryk taip gražiai“. Ir aš supratau, kad turbūt tai reikalinga, jeigu kažkur nusės tas gėris, grožis, gera idėja ar gera žmonių emocija. Po šių žodžių supratau, gal aš iš tikrųjų einu teisingu keliu“, - sako menininkė.

Naujausias E.Einikytės-Narkevičienės darbas vadinasi „Pabudimas“: kompozicijoje pavaizduotas piemenėlis, miegantis ant akmenuko, ir dvi avelės. „Šis darbas grynai religinės tematikos. Gavėnios laikas, manau, visiems katalikams yra svarbiausias. Tai susikaupimo, ryšio su Dievu ieškojimas, kai pervertiname ir įkainojame mus supančius dalykus. Man tai svarbu, aš einu tuo keliu. Bet mano kūryboje yra ir sunkių darbų. Visą laiką mano kūryba balansuoja ties šviesiais, jautriais ir tamsiais dalykais ar mintimis. Niekur nuo to nepabėgsiu. Tiesiog darau tai, kas man patinka. Būna įvairiausių minčių ir kūrybos periodų, kurių tikrai su angelais nesusiečiau“, - sako menininkė, akcentuodama, kad kuria ne tik angelus.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Gyvenimas“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net