Dirbti gerai leidžiama neilgainuotraukos

2018 vasario 01 10:07:31

Kultūros ministerija kurpia planą, kaip atsikratyti ilgai dirbančių bibliotekų, kultūros centrų, muziejų, LRT vadovų. Jei planui pritartų ir Seimas, net ir gerai dirbantiems būtų pasakyta „ačiū, kad padirbėjote, bet mums jūsų nebereikia“, mat ketinama leisti įstaigai vadovauti ne daugiau nei dvi kadencijas iš eilės visai neatsižvelgiant, kad gal žmogus prisidėjo prie jos klestėjimo ir per visą savo karjerą sulaukė vien pagyrų.

 

Daugiau nei dvi kadencijas iš eilės negalėtų dirbti ir vien pagyrimų nusipelnę bei valstybės apdovanojimais įvertinti žmonės.

Štai Petras Zurlys nuo 1996 metų vadovauja Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešajai bibliotekai. Jis yra gavęs Kultūros ministerijos premiją už bibliotekininkystės, bibliografijos, knygotyros mokslinius tyrinėjimus bei praktinę veiklą bibliotekoje, tarp jo įvertinimų dar ir Kunigaikščio Gedimino I laipsnio nominacija, Kultūros ministerijos suteiktas Geriausio 2004 m. bibliotekininko vardas, tos pačios ministerijos Garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“. Tiesa, pats P.Zurlys „Vakaro žinioms“ dėstė nuomonę tik apie kitus gerai dirbančius kultūros įstaigų vadovus, kurie gali atsidurti gatvėje, iš kuklumo savo paties nuopelnų jis nesureikšmina.

„Vienareikšmiškai kalbėti, ar kadencijų įvedimas bei ribojimas yra gerai, ar yra blogai - negalima. Yra du skirtingi dalykai. Jei vadovas dirba blogai, tada kadencijų įvedimas ir ribojimas gal ir būtų sveikintinas dalykas, nors, kita vertus, tokį ir be kadencijų įvedimo reikia atleisti iš darbo, negalima blogam vadovui leisti dirbti ilgai. Negi leis dirbti, kol baigsis kadencija, jei su darbu nesusitvarko? O jei dirba gerai, tai ar teisinga už tai jį po to atleisti? Ir pačiai įstaigai bus blogai - liks nebaigti darbai, naujas vadovas dar ilgai turės „apšilinėti kojas“, nes vadovu per dieną negimstama. Turėtų būtų vieninga vertinimo sistema, kuria remiantis ir būtų nuspręsta, kas gali toliau dirbti, o kas negali“, - įsitikinęs P.Zurlys.

Anot jo, Kultūros ministerija tikina besivadovaujanti europine patirtimi.

„Tačiau iš tikrųjų Europoje yra kitaip. Kai ten įvedamos kadencijos, užtikrinamas ir socialinių klausimų sprendimas. Atleisti žmonės po to keletą metų gauna išeitines kompensacijas arba pasiūloma dirbti kitose pareigose, o pas mus paprasčiausiai bus pasiūlyta eiti į gatvę, nenumatoma pasiūlyti kitų pareigų. Ką pasiūlyti, pavyzdžiui, atleistiems bibliotekų vadovams, kai tų bibliotekų turime tiek, kiek turime?“ - retoriškai klausė geriausias 2004-ųjų bibliotekininkas.

Jis pats, jei pataisos įsigalios, bandys dalyvauti konkurse ir toliau vadovauti A.Mickevičiaus bibliotekai.

„Mano sutartis galioja iki 2019 m. Įstatymai negalioja atgal, todėl, jei laimėčiau konkursą, galėčiau vadovauti dvi kadencijas iš eilės. Jei nelaimėčiau ir paleistų į gatvę, arba dirbčiau toje pačioje bibliotekoje, jei priimtų į žemesnes pareigas, arba bandyčiau įsidarbinti prekių išvežiotoju parduotuvėje, kol dar pajėgiu“, - sakė P.Zurlys.

Rotaciją jis peikia ir dėl kitų priežasčių. Pavyzdžiui, jei vadovui pasiūloma vadovauti kito miesto bibliotekai, nesprendžiamos būsto problemos ir visai negalvojama apie tai, kaip tokie pokyčiai atsilieps pačiam žmogui.

„Įsivaizduokite, pavyzdžiui, jei rotuojamas žmogus turi mokyklinio amžiaus vaikų. Kitame mieste jis arba turėtų gyventi atskirai nuo šeimos, arba vaikus pervesti į kitą mokyklą. O ką, pasibaigus kadencijai - vaikus vėl į kitą mokyklą?“ - stebėjosi bibliotekininkas.

Beje, Trišalės tarybos kultūros komitetas įsiprašė pas kultūros ministrę Lianą Ruokytę-Jonsson, su kuria šiandien aptars įvairias kultūros žmonėms rūpimas problemas. Aišku, bus kalbama ir apie atlyginimus, tačiau planuojama labiausiai akcentuoti kadencijų įvedimo bei ribojimo klausimą.

„Vis dar yra biudžetinių įstaigų, kuriose sudaromos sąlygos vienam asmeniui eiti biudžetinės įstaigos vadovo pareigas neribotą laiką. Tokia situacija gali sąlygoti neefektyvią įstaigos veiklą, nepotizmo praktikų įsigalėjimą, neskaidrumą. Be to, įstaigai ilgą laiką vadovaujantiems vadovams ima trūkti motyvacijos dirbti efektyviai, linkstama vengti naujovių ir atvirumo permainoms“, - argumentuoja ministerija, taip pat pridurdama, kad kadencijos jau yra įteisintos prokuratūros, teismų, teatrų ir kai kurių kitų įstaigų vadovams.

P.Zurlys stebisi tokiais ministerijos išvedžiojimas. Anot jo, keista, kodėl tada leidžiama politikams dirbti daugiau nei dvi kadencijas iš eilės. Negi jiems netinka tokie patys argumentai: motyvacijos stygius, naujovių vengimas ir t.t.?

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net