respublika.lt
 

Sužavėti publiką, kuri nevaikšto į teatrą (1)

2019 gegužės mėn. 10 d. 10:35:05
Rūta Jakimauskienė

Režisierius Aleksandras Špilevojus rengiasi naujausiai premjerai, vyksiančiai gegužės 30-31 d. Vilniaus mažajame teatre. Jo komandoje - aktoriai Paulius Markevičius, Gintarė Latvėnaitė, Ilona Kvietkutė, Tomas Rinkūnas, Indrė Patkauskaitė, Daumantas Ciunis ir Vytautas Rumšas. „Šis septynetas kasdien užkuria mane, o po mėnesio, tikiu, kartu su grupe „Black Water“ ves į visišką transą ir jus“, - spektaklį „12 gramų į šiaurę“ pristato režisierius.

×
nuotr. 1 nuotr.
Režisierius Aleksandras Špilevojus. Aleksandro Špilevojaus asmeninio albumo nuotr.

 

- Leiskite pasveikinti gavus „Auksinį scenos kryžių“ už spektaklio „Bagadelnia“ dramaturgiją, kurią pastatėte Šiaulių dramos teatre. Ar šis apdovanojimas padrąsina kūrybos kelyje?

- Dėkoju. „Auksinio scenos kryžiaus“ gavimas, žinoma, yra nekasdienis, o kartu ir malonus įvykis. Juolab kad gavau jį tokioje rimtoje ir man itin reikšmingoje Nacionalinės dramaturgijos kategorijoje. Labai noriu tikėti, kad dramaturgija niekur nesitraukia iš šiuolaikinio teatro. Savo kūryba siekiu, kad ji ir pati teiktų teatrui naujas galimas formas, prisidėtų prie jo vystymosi. Tad šis apdovanojimas man yra tarsi teatro bendruomenės pritarimas, kad užtikrintai veikčiau toliau. Esu už tai labai dėkingas.

- Žmonės, kurie nevaikšto į teatrą ir jo nemėgsta, pamatę vos vieną jūsų spektaklį susižavi teatru. Ar esate girdėjęs apie tai?

- Apibūdinote mano itin mylimą publikos dalį. Mano pirmieji dramaturginiai ir režisūriniai darbai buvo paskatinti būtent dėl to, kad norėjau atrasti būdą teatro kalba pasiekti tuos žmones, pabandyti užmegzti su jais ryšį ir sukurti tokį teatrą, kuris būtų jiems aktualus ir reikalingas. Todėl patiriu tikrą ekstazę, jei išgirstu, kad į mano spektaklį atėjo teatro paprastai nelankantis žiūrovas, kuris liko laimingas ir su gimusiu noru dar sykį ketina sugrįžti į teatrą.

- Pjesę „12 gramų į šiaurę“ rašote repeticijų metu. Ar aktoriai prisideda prie spektaklio dramaturgijos?

- Taip, tai jau antras spektaklis, kuriam pjesę rašau repeticijų metu. Man šis procesas atrodo nors ir rizikingesnis, lėtesnis bei sudėtingesnis, bet kur kas gyvesnis nei grynasis iš anksto parašytos pjesės pastatymas. Esmė ir yra ta, kad rašydamas pjesę esu visiškai atviras aktorių iniciatyvoms, siūlymams. Jie mane inspiruoja, o darbas su jais leidžia patikrinti galimus siužeto posūkius paties rašymo metu, pamatyti, kurios scenos yra veiksmingos ir būtinos, o kurias galima išimti arba perrašyti.

- Naujausiame jūsų spektaklyje dominuos trys temos: meilė, gyvenimas ir mirtis. Ar meilė yra pirmoje vietoje? Ar spektaklyje ji svarbiausia ir svarbesnė net už gyvenimą ir mirtį?

- Viskas mūsų Visatoje prasideda nuo meilės. Mes ateiname į Žemę iš mūsų tėvų meilės vienas kitam ir mums, dar net negimusiems. Jei pasigilintume, dešimt Dievo įsakymų irgi kalba vien tik apie meilę arba saugo mus nuo nemeilės apraiškų. Tas pats ir kitose kultūrose ir jų religijose. Be meilės mums čia išgyventi ir sugyventi yra labai sunku. Numirti taip pat. O gyvenimas ir mirtis irgi visada šalia. Gyvenimo suvokimas neįmanomas be mirties patyrimo, todėl esu tikras, kad mirtis yra per daug slepiama ir dangstoma mūsų visuomenėje, dėl ko ji ir kelia mums tokią baimę. O juk pažinę, pajautę mūsų artimuosius aplankiusią ir šalia pabuvojusią mirtį mes bent kurį laiką imame gyventi kiek taikiau, kiek labiau mylėdami savo planetą ir jos gyventojus.

- Sakote, kad gyvenimo suvokimas neįmanomas be mirties patyrimo. Prieš aštuoniolika metų jūs išgyvenote neeilinę, ribinę patirtį. Jus pagrobė einantį į mokyklą ir būdamas 13-os metų tapote nusikaltėlio įkaitu. Niekas kitas geriau nežino, kaip arti gyvenimo gali būti mirtis. Leiskite atsargiai pasiteirauti, kaip ši dramatiška situacija jus paveikė?

- Manau, apie šią istoriją nutylėsiu. Žinoma, kad ji paliko didelį įspūdį ir padarė poveikį mano gyvenimui. Bet kurį laiką buvau asocijuojamas tik su ja, tad dabar leisiu sau pasidžiaugti tuo, kad kuo toliau, tuo daugiau galiu kalbėti apie savo kūrybą, o ne šią patirtį, kad ir kiek ji būtų įdomi ir prasminga. Tikiu, ateis laikas, kai ją panaudosiu savo kūryboje. Tada galėsiu papasakoti daugiau.

- Suprantama. Grįžkime prie kūrybos. Čia jūs jungiate psichologinį teatrą su „Storytelling“ technika, tiesa?

- Iki šiol aš sėkmingai bėgau nuo psichologinio teatro, kuris manęs kurį laiką visai nedomino. Juolab kad Lietuvoje vis dar lieka taip daug neatskleistų kitokio teatro formų ir galimybių. Bet šiame spektaklyje mes bandysime ieškoti tam tikros skirtingų teatro rūšių dermės. Net pati scenografija sufleruos, kad žiūrovas galės pamatyti tiek buitinį mūsų herojų pasaulį, tiek ir aktorių atliekamas tekstines kompozicijas, kurias jie kurs drauge su muzikiniu duetu. Kodėl tai darome? Manau, kad tokiu būdu galime žiūrovams ne tik atskleisti pjesės herojų gyvenimo istoriją, bet ir leisti jiems pasiekti antrą pjesės dugną, kuriame jie galės kitokia forma išgirsti ir pažinti tvirtą mūsų herojų logikos, pasaulėžiūros pagrindą.

- Spektaklyje girdėsime elektroninės muzikos grupę „Black Water“. Kokius uždavinius kelsite gyvos muzikos atlikėjams?

- Jie turi tapti visaverčiais aktorių partneriais. Man svarbu, kad jie būtų ne foninės, ne nuotaiką ir atmosferą palaikančios muzikos atlikėjai, bet būtent viso spektaklio ritmo, jo judėjimo esmine ašimi. Šiame spektaklyje jų kuriamos ir atliekamos elektroninės muzikos bus labai daug. Ir noriu, kad vietomis ji galėtų ne tik papildyti, bet ir visiškai pakeisti verbalinę kalbą. Jų reikšmė bus tikrai didelė. Juolab kad aš bandau diegti muzikos logikos ir principų taikymą teatro kūryboje. Tad manau, kad ir patiems aktoriams repeticijų metu yra naudinga matyti, kaip tuos principus taiko šie muzikantai.

- Teko girdėti, kad jūsų spektaklyje bus daug nestandartinių sprendimų. Kokios kosminės jėgos jums sufleruoja tokius sprendimus?

- Kai kurių kosminių jėgų neišduosiu, nes turiu su jomis savotišką nebylų susitarimą. Galiu tik atskleisti to susitarimo pagrindinę sąlygą - aš negaliu pasyviai laukti jų pagalbos ir turiu sutelkti visas pastangas, kad padaryčiau geriausia, ką sugebu, o jos tuomet pasistengia manęs nepavesti ir pakuždėti man kai kurių įdomesnių sprendimų pasiūlymus. Žinoma, turiu ir mažiau paslaptingų, bet kur kas daugiau pakuždančių jėgų, kurių vardai yra Barbora Šulniūtė ir Rūta Lendraitytė-Utalla. Barbora yra spektaklio scenografė, o Rūta - kostiumų dailininkė. Mes su jomis labai daug diskutuojame, ieškome, mąstome, dalijamės. Taip pat daug prisideda ir tie patys muzikos kūrėjai, aktoriai, teatro personalas. Vienas tikrai neturėčiau nei tiek idėjų, nei jėgų ir noro joms įgyvendinti.

- Spektaklis, kurio premjeros laukiame, skirtas jaunimui nuo šešiolikos metų. Kodėl panorote kalbėti su jaunimu?

- Kaip ir minėjau, man labai patinka ta publikos dalis, kuri nevaikšto arba retai vaikšto į teatrą. Man patinka ieškoti paveikios kalbos bendravimui su jais. Nors pagal amžių publiką skirstau rečiau, bet tenka pripažinti, kad šiai dienai man paprasčiau atrasti bendrų temų, kalbos, tinkamesnės formos kūrybiniam pokalbiui su mano amžiaus arba jaunesniais žiūrovais. Juolab kad man pačiam labai nepatiko, kad kai augau, turėjau labai nedaug galimybių patekti į tikrai gerą spektaklį jaunam žmogui - vaikiški spektakliai manęs jau nekabino, o spektakliai ne vaikams paprastai būdavo visai neatitinkantys mano laikmečio jauno žmogaus, todėl grasė nuo teatro. Todėl mano kartos žmonės kur kas labiau atsidavę muzikai, kinui, bet ne teatrui.

Kitas dalykas - realus savęs vertinimas. Tikriausiai norėčiau mokėti sukurti spektaklį, kuris būtų adresuojamas ir paveikus vienišoms mamoms ar pan., bet tokios socialinės grupės man kol kas yra mažiau pažįstamos, man būtų labai sudėtinga. O su jaunu žiūrovu kol kas dar susikalbu gana natūraliai ir nesudėtingai.

- Stebint jūsų repeticijas jaučiasi, kad turite kuo dalytis. Ar teatras - tai būdas pasakoti istorijas?

- Teatro studijas pasirinkau pakankamai seniai, tad anų laikų pasirinkimo motyvacija jau spėjo kiek pasikeisti. Bet man patinka net ne pačios istorijos, o jų teikiamos galimybės iškelti man įdomias ir mūsų dienomis aktualias temas, problemas, klausimus. Taip pat labai mėgstu kontaktą su publika ir patį darbo procesą su teatro menininkais, nes tai mane nuolat ugdo, plečia akiratį ir leidžia vis geriau pažinti save ir mane supantį pasaulį.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • AUKCIONAS: per aukcioną internetu populiariosios britų grupės „The Beatles“ mirusio nario Johno Lennono akiniai nuo saulės parduoti už beveik 200 tūkst. dolerių.
  • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: Filipinus sekmadienį supurtęs galingas žemės drebėjimas pareikalavo mažiausiai trijų žmonių gyvybių, tarp aukų – šešerių metų mergaitė; per 6,8 balo stiprumo žemės drebėjimąi sugriuvo prekybos centras, kur ieškoma išgyvenusių žmonių.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
VZ LOGO 4

Dienos klausimas

Ar suplyšus drabužiams, avalynei, rankinėms nešate juos taisyti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +4 C

+1 +3 C

 

+2 +4 C

+4 +6 C

+4 +5 C

 

+6 +9 C

0-6 m/s

0-3 m/s

 

 0-7 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1174 PLN - 4.2726
RUB - 69.9930 CHF - 1.0982
GBP - 0.8351 NOK - 10.0630