respublika.lt

Pranciškonas Julius Sasnauskas: Nesistengėme gelbėti tik savo kailio (24)

2021 birželio 13 22:02:00
Olava STRIKULIENĖ

Turbūt nėra dienos, kai kas nors tave socialiniuose tinkluose neiškeikia už priešingą nuomonę, nepagrūmoja gatvėje per eismo piką ar į pasisveikinimą piktai nesuurzgia - ko nori? O kur dar pandeminis nuovargis, mobingas ar patyčios. Kas su mumis atsitiko, kad tapome vieni kitiems tokie priešiški, nepakantūs, kupini išankstinių įtarinėjimų? Kodėl taip pjaunamės? Tarsi mūsų būtų kelios dešimtys milijonų?

×
nuotr. 1 nuotr.
J. Sasnauskas. Eltos nuotr.

 


Uždaviau šį kiek desperatišką klausimą pranciškonui, disidentui, Vilniaus Bernardinų bažnyčios rektoriui Juliui SASNAUSKUI.

„Taip lengvai neatsakysi į tą klausimą, - nusijuokė J.Sasnauskas. - Juolab kai visame pasaulyje taip yra. Matėme, kas darėsi Amerikoje po rinkimų ir kitose šalyse kiek perversmų, susipriešinimų vyksta. Nereikia didelės įžvalgos tai suprasti, kad didžioji kaltininkė yra pandemija. Bendras mūsų silpnumas, trapumas ragina žmones imti ieškoti kaltų, atsakingų, teisių."

- Bet kas dedasi anoniminiuose komentaruose. Raginama net žudyti, deginti, žmonės pravardžiuojami pačiais šlykščiausiais epitetais. Vien už tai, kad turi kitokią nuomonę!

- Kažkas patarė geriau nelįsti į tuos komentarus. Ten informacijos nėra, tik pyktis. Jei nori ramiai gyventi, geriau jų neskaityti.

Aš neskaitau niekad komentarų. Tos emocijos, agresija - tai buvo visada ir visais laikais tarp žmonių. Daugiau tarp vyresnių žmonių. Kai stebiu moksleivius Pilies gatvėje, kur užsukdavau išgerti kavos - jie visai kitaip bendrauja, sveikindamiesi švelniai apsikabina, ko mes niekada nedarydavome mokykloje. Jie yra švelnūs, nenori „heiterinti" (nekęsti - liet.k.). Gal truputį per pandemiją ir jie sukietėjo, bet nerandu juose tos neapykantos. Tame jų pasaulyje nėra daug agresijos. Tarp jaunų žmonių tos agresijos mažiau. Bet, pavyzdžiui, Baltarusijoje matome diktatoriaus kerštą jaunimui (Romano Pratasevičiaus ir Sofijos Sapegos sulaikymas ir vieši „prisipažinimai" Minsko tardymo izoliatoriuje - aut. past.).

- Jūs sovietiniais laikais buvote areštuotas ir KGB tardomas. Ir tada prieš disidentus buvo naudojamas toks fizinis ir psichologinis smurtas.

- Be abejo, tiktai dabar yra baisiau. Kadangi turi naujų priemonių žmogų palaužti. O mes ruošėmės tam, buvo aišku, kad kada nors mus suims, tardys. Buvo vyresnių žmonių, galėjo mus pamokyti, kaip elgtis. Žinojome tam tikras taisykles, galėjome pasiruošti. Mes ruoštis pradėdavome nuo Baudžiamojo proceso kodekso studijavimo, ir organai laikėsi tų įstatymų. O dabar Baltarusijoje - tarsi nepažeidžia įstatymų, bet su žmonėmis susidoroja.

- Ar tikrai cigarečių pakelis, padėtas prieš tardomąjį ant stalo, siunčia žinią, kad tardomajam yra labai blogai? Vienas Vytauto Didžiojo universiteto profesorius iškėlė tokią versiją.

- Skaičiau apie tai. Jie (KGB - aut. past.) imituoja, kad sąlygos geros. Tas būdas įsiteikti žinomas. Ir anksčiau būdavo - muša, muša arba gąsdina, spaudžia - ir staiga atkiša cigarečių pakelį, jei rūkai.

- Kaip visa tai ištverti, kai kasdien matai neteisybes, smurtą?

- Yra anglikono vyskupo N.T.Raito (N.T.Wright) pernai išleista knyga „God and the Pandemic" („Dievas ir pandemija"). Darykite tą, ką darėte iki pandemijos. Kitos išeities nėra. Jeigu buvote draugiški, mandagūs, tą reikia ir toliau daryti.

- O kaip vertiname „Didįjį šeimos gynimo maršą 2021", kurį valdantieji išjuokė ir pasmerkė?

- Tie maršo vadovai - politikai. Bet aišku, kad didesnė ar mažesnė marše dalyvavusių žmonių dalis buvo paprasti žmonės. Bet tarp LGBT ir jų kurdami trintį, vieni kitus žemindami - čia nieko nepadarysi. Reikia nebijoti kalbėtis. Man nepatiktų, kad visi sprendimai būtų nuleisti iš viršaus tokiu svarbiu klausimu (vienos lyties partnerystės - aut. past.). Galima nesutikti, bet vis vien rodyti tai, kas išeina iš daugumos žmonių valios. Airijoje vyko referendumas tuo klausimu. Visur turi būti leista kalbėti pagarbiai, gerbiant žmogaus teises.

- 1987 metų rugpjūčio 23-iąją jūs dalyvavote ir buvote vienas iš organizatorių mitinge prie Adomo Mickevičiaus paminklo. Čia buvo pasmerktas Molotovo ir Ribentropo paktas, sugiedota „Tautiška giesmė". Mitinge, skirtingais skaičiavimais, dalyvavo 500-1000 žmonių. Iš kur tokia drąsa? Ar nebijojote, kad KGB vėl jus suims kaip 1979 metais. Kad būsite vėl nuteistas ir ištremtas į Tomsko sritį Sibire?

- Kai pradedi daryti, paskui nebebijai taip. Jau vyko persitvarkymas. Pirmieji mitingai vyko Maskvoje, Peterburge, Rusijoje. Rygoje birželio mėnesį, pažymint tremties laiką, vyko mitingas prie Laisvės paminklo. Aišku, jie (KGB - aut. past.) buvo pasiruošę. Vilniuje, Šiltadaržio gatvėje, buvo paruošę keturis konspiracinius butus, kur mitinge sulaikytus žmones grūsti. Bet reikėjo sulaukti signalo iš Maskvos tokiems dalykams. Maskva turbūt nedavė, bet po to KGB vis vien atkeršijo. Vežiojo kai kuriuos mitingo vadovus po miškus, gąsdino.

- Jei laiką būtų galima atsukti atgal, ar vėl ryžtumėtės aukotis dėl Lietuvos valstybingumo, žmogaus teisių ir tikėjimo laisvės?

- Jaunas buvau, o dabar nežinau, ar pradėčiau. Gal bijočiau kad ir mažų nepatogumų, išbandymų, skausmo. Šešiolikos - tu nieko nebijai. Buvo ir vyresnių žmonių pavyzdys. 1975-1976 metais Sergejaus Kovaliovo (Rusijos disidento, platinusio ir „Lietuvos Bažnyčios Kroniką" - aut. past.) teismas vyko Vilniuje. Į teismą buvo atvykęs Andrejus Sacharovas (1921-1989 m.). Jis pas mano pažįstamus vakarieniavo, ten susitikome. Kai tau, šešiolikmečiui, paspaudžia ranką pats Nobelio premijos laureatas, esi devintame danguje. Pamažu viskas įvyksta. Tam tikrą alternatyvų gyvenimą susikūrėme, kur jautėmės laisvi. Taip gyventi buvo įprasta, o kad anksčiau ar vėliau tave suims, irgi buvo aišku.

Tame tikrajame lageryje nebuvau. Tik 1,5 metų KGB tardymo izoliatoriuje, kur dabar Okupacijų ir laisvės kovų muziejus, o paskui - tremtyje - 5 metus. Aš to lagerio tarsi ir nemačiau. O kalėjime lieki daugiau pats su savimi. Kameroje paprastai būdavau ne vienas, bet dviese. Skaitai knygas, meldiesi, eini į tardymus. Stengiesi neišduoti nieko, nesistengi gelbėti tik savo kailio, ir tiek. Viskas buvo prasminga.

- Ir dabar jūs gyvenate prasmingai.

- Gal? Nenoriu įsivelti, nieko žeminti. Nenoriu žeminti to žmogaus, kurio pažiūros, elgesys, leksika man nepatinka. Nenoriu kažkaip atsistoti į protingesnio, į paniekos poziciją. Ypač kai siekiama kažko gero. Tas žmogaus paniekinimas - jis neveikia.

Atgimimo laikais mes intuityviai jautėme, kad visokių žmonių tarp mūsų buvo - ir kurie buvo partijoje ar truputį susitepę kolaboravimu. Bet bendras tikslas suvienijo ir visi turėjo savo vietą. Tokie dalykai nesikartoja dažnai.

- Kaip manote, ar Lietuva, įsivėlusi į skirtingų pažiūrų, motyvų, netiesos ir konformizmo chaosą, neišnyks? Juk esame tokia nedidelė valstybė...

- Lietuva išliks. Aš tuo neabejoju.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (24)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
  • BIOGRAFIJA: nevyriausybinės asociacijos Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo iniciatyva susibūrė neformali Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinė grupė, siekianti aktualizuoti ir suteikti impulsą naujiems M. Mažvydo biografijos tyrimams.
  • VERTINS: Europos vaistų agentūra antradienį pranešė pradėjusi Prancūzijos farmacijos bendrovės „Sanofi“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 peržiūrą, po kurios ji gali būti patvirtinta naudoti Europos Sąjungoje.
  • PAVYKO: Rusija antradienį paskelbė sėkmingai išbandžiusi naują S-500 oro gynybos raketinę sistemą, ji pataikė į dideliu greičiu skriejantį balistinį taikinį - S-500 sistema, kurios maksimalus veikimo nuotolis – 600 km, yra pati pažangiausia raketų gynybos sistema pasaulyje, gebanti atremti atakas į kosmosą.
  • KEIČIASI: kartu su pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo pokyčiais prasideda ir priešmokyklinio ugdymo programos atnaujinimas - nacionalinėje švietimo agentūroje darbą pradėjo 14 ekspertų, kurie parengs atnaujintą programą.

  • ATSIVERIA: pirmą kartą po devynių mėnesių pertraukos Eifelio bokštas Paryžiuje penktadienį vėl laukia lankytojų - Prancūzijos sostinės simbolis buvo uždarytas dėl koronaviruso pandemijos.
  • SIAUTĖJA: Rytų Rusijoje plečiasi dideli miškų gaisrai - Sibiro Jakutijos regione trečiadienį ugniagesiai kovojo su liepsnomis daugiau kaip 600 000 hektarų plote, pranešė miškų apsaugos tarnyba.
  • REKORDAS: Pietų Prancūzijoje esantis kino teatras „l’Eden“, kur buvo rodomi pirmieji brolių Lumiere`ų filmai, oficialiai pripažintas seniausiu pasaulyje veikiančiu kino teatru ir įrašytas į Gineso rekordų knygą - jis buvo atidarytas prieš 132 metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar stebėsite Tokijo Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar stebėsite Tokijo vasaros Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +21 C

+12 +20 C

 

+14 +22 C

+19 +28 C

+22 +29 C

 

+25 +27 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos