Karaliaus meilužės beieškant...

2010 rugpjūčio mėn. 12 d. 17:52:15 Perskaitė 6726

Į Merkinę atvedė meilė. Tiksliau, žinia, kad ten gyvenantis fotografas, žinomas Lietuvoje ir pasaulyje Algimantas Černiauskas aptiko duomenų, jog Vladislovas Vaza, Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis, 1648 m. mirė ne tik Merkinėje, ką teigia visos enciklopedijos, bet dar ir ant savo mylimosios, visai ne karalienės, o Merkinės seniūnienės Jadvygos Luškovos-Vypiskos rankų!

Betgi atvažiavęs į Merkinę ir susiradęs nuostabią Algimanto trobą bei pravėręs jos duris nepasakysi: “Laba diena, atvažiavau dėl tos karaliaus Vazos IV meilės...” Jokiu būdu. Pradėjau iš toliau. Tiksliau, iš arčiau: kaip gyvena Merkinė, jos žmonės?.. Ir kuo labiau įnikome šnekėtis, tuo aiškiau supratau, kad šnekuosi su tokiu šio krašto šviesuoliu, jog mūsų pokalbyje vietos karaliaus meilužei gali ir nebelikti. Bet negaliu gi suvedžioti skaitytojo, todėl pažadu: liks ir meilužė.

- Tai koks šiandien tas Merkinės krašto žmogus, Vinco Krėvės romantizuoto dzūko palikuonis?


- Keliais žodžiai nepasakysi. Nueini į kaimą - yra dar stiprių vyrų. Pasižiūri sodybą - lyg ir viskas yra. Kitados tėvai pastatė namus, aptvėrė darželį. Bet pasižiūri iš arčiau - to visko jau lyg ir nebeliko: darželis apleistas, laukai nesėjami, niekas nesodinama, dalgio į rankas nebeima. Nebėra jokio noro dirbti.
Manau, kad visuomenėje yra įvykęs baisus dalykas. Darbas yra nuvertintas, devalvuotas. Kaimo žmogui siūlomos išmokos, kad jis nedirbtų žemės! Tai tautos ir valstybės tragedija. Naikinama sveika kaimo dvasia. Ir visa tai vyksta mūsų akyse.

Kada prasidėjo žmogaus nuvarymas nuo žemės? Sovietmečiu. Kai buvo kuriami kolūkiai ir buvo naikinami vienkiemiai. Kaimo žmonės tada ėmė sakyti savo vaikams: vaikeli, būk mieste santechniku, valytoju - tik greičiau varyk iš to kaimo. Tai ko mes dabar stebimės, kad mūsų kaimas, veiktas ar veikiamas tokių jėgų, liko toks tuščias. Kas gali atsilaikyti prieš laisvę nedirbti ir pinigą už tai, kad nedirbi?

Žmonos Genutės motina prieš 20 metų savo vaikams pasakė: gerai, kad trispalvėmis mojavote, o dabar eikite dirbti! Brolis Mindaugas yra išsaugojęs fantastišką dokumentą. Kai mes gyvenome tremtyje, mūsų namuose buvo padaryta krata. Jis turi poėmio aktą. Kas iš tėvuko buvo konfiskuota Igarkoje: “nožovka”, “rubanok”, “dugovaja pila”, “fuganok” - metalo pjūklelis, oblius, pjūklas ir obliukas. Ne ginklas, ne šoviniai, ne granatos. Ne įnagis žmogui žudyti, ne įrankis spausdinti žodžiui, kuris gali būti pavojingas, o elementarūs kaimo žmogaus darbo įrankiai statyti, tvarkyti, kurti... NEDIRBK! Duonos gabaliuką gausi. Ir “pachliobkos”. Bet nieko nekurk. Būk kaip visi.

Pakirto mūsų šaknis sovietmetis. Žmogus ir jo darbas buvo nuvertinti. Ir vis dėlto kažkokių šaknelių dar liko.

Pakelkite akis į lubas. (Pakėliau. Lubos kaip Ermitaže - tik ne tame, kuris yra prekybos! - aut. past.) Dabar pažvelkite į grindis. (Pažvelgiau - kaip Chodkevičių rūmuose! - aut. past.) Lubas po tremties padarė mano tėvukas. Tas pats, iš kurio Igarkoje atėmė įrankius. O grindis - mano sūnus.

- Na, čia jau jūs man smogėte... Net negalėčiau pasakyti, kada tokį stiprų emocinį smūgį esu gavęs kaip šiandien - klausydamasis jūsų tokio, stovinčio tarp tėvo lubų ir sūnaus grindų...

- Čia tos šaknelės, tie šaknų likučiai, kurių nepajėgė nukapoti niekas. Tų šaknelių ir Merkinės krašte dar užsilikę.

Štai kas yra kultūros centras? Paryžius, Londonas? Mano galva, tikrasis kultūros centras gali būti paprasčiausia kaimo sodybėlė, kurioje moteriškė sėdi prie audimo staklių. Ir po sunkiausių fizinių darbų ūkyje atsisėda prie savo staklių ir į savo audinį sudeda ir rožę, ir tekančią saulę, ir bėgantį elnią. O kitur, žiūrėk, puodžius dekoruoja ąsočius fantastiškais paukščiukais.

Daug kas yra girdėjęs apie Margionių klojimo teatrą. Aš suspėjau padaryti paskutinę jo kūrėjo Gaidžio nuotrauką. Žmonės dar puikiai prisimena, kaip prireikus, kad “scenoje” lytų, jis pats žiūrovų akivaizdoje statydavo kopėčias ir iš aukštai pildavo vandenį ant savo artistų. Tai dabar įsivaizduokite tokį epizodą su Eimuntu Nekrošiumi! Taigi kritikai tokį režisūrinį atradimą šlovintų per visą pasaulį. Vienoje televizijos laidoje Viktoras Gerulaitis yra pasakęs, kad sovietmečiu Lietuvoje buvo du žmonės, sukūrę savo teatrus - Miltinis Panevėžyje ir Gaidys Margionyse.

Apskritai Margionių kaimas yra unikalus. Vien tik ko vertos jų Vėlines. Žmonės susineša kryželius, kurie jau nuo metų supuvę, sunykę, sukrauna į laužavietę ir užkuria. Ir ne vieną vakarą. Septynis! Ir visi meldžiasi. Už savo kaimą. Buvusį ir esamą. Ir žmones, išėjusius ir esančius. Baigiasi seni kryželiai - atsineša malkų. Kokios gilios tradicijos, kokie šviesūs tie žmonės.

O Mardasavas... Taigi nusižiūrėjo kaimo žmonės į Margionis ir pasistatė “Dzūkų namą”. Vien tik talkomis. Patys. Na, dar kareivukai padėjo. Ir šiaip pravažiuojantys žmonės. Išlipa iš mašinų, pamato dirbančius senukus, kas stogą dengia, kas senus vinukus plaktuku “restauruoja” - ir nesusilaiko, puola į talką. Fantastika, ar ne? Tai nėra kažkokie kultūros namai, tai nėra klojimas, kaip Margionyse. Tai bendruomenės namai.

O Elvyros Petraitienės sodyba! Vieną dieną į jos erdvų kiemą iš miško keliuko įsuka autobusas, iš jo pabyra gražūs vyrai su muzikos instrumentais ir ima groti džiazo kūrinį specialiai jai - Elvyrai. Ir žinote, iš kur tie muzikantai? Iš Monpeljė. Iš Pietų Prancūzijos į Pietų Lietuvą. Autobusiuku. Pas Elvyrą! Tai todėl, kad jos keramikos darbus, ten ne kartą parodose eksponuotus, gerai žino ir jais žavisi.
O kiek čia miškuose menininkų!..

- Mielas Algimantai, gal šįkart jau gana. Tiesą sakant, važiavau pas jus vien dėl tos karaliaus meilužės Jadvygos, kurią jūs iš kažkur iškrapštėte, - jūs man tokius lobius!

- Viską rado ir surašė mokslininkai, sėdintys archyvuose, tik visa tai surašyta skirtingose knygose. Tiesiog man kilo mintis visa tai sujungti į vieną vėrinį, seką. O žinote, kodėl man visa tai parūpo?..

Mes neišauginome nei Diuma, nei Šekspyro. Skaitome “Tris muškietininkus” ar “Romeo ir Džuljetą” ir net neįsivaizduojame, kad ir po mūsų dangumi būta įvykių, kur kas įspūdingesnių nei tie, įvairių autorių sudėti ir iki šiol dedami į “Tadą Blindą”. O, pasirodo, ir tarp mūsų karalių būta meilių, ne prastesnių nei Romeo ir Džuljetos, o tarp mūsų kilmingų vyriškių būtų ir muškietininkų, ne prastesnių už d’Artanjaną. Viskas prasidėjo nuo klausimo, kodėl Vladislovas Vaza taip dažnai lankydavosi Lietuvoje, ypač Merkinėje, kur, beje, medžioti mėgo daugelis karalių. O jeigu vyro pomėgių arsenale vienas minimas žodžiu “ypač”, kaip tokiais atvejais sako prancūzai, “ieškok moters”. Ir ėmiau ieškoti.

Lenkų istorikai rašo, kad išleisdamas savo mylimąją Jadvygą Luškovą už Merkinės seniūno Vypiskio karalius pasakęs: “Duok Dieve man numirti ant tavo rankų”. Taip ir įvyko. Tokia didelė buvo jų meilė. Jis net jos sūnų pripažino kaip savo, suteikdamas jam grafo Vasenau titulą. Grafas po karaliaus mirties išvyko į Europą. Mirtinos dvikovos, karščiausios meilės, karališkų Europos dvarų intrigos!.. O gyvenimą baigė Vatikane. Ten popiežius jam suteikė šambeliono titulą. Tai ar ne d’Artanjanas? Nuo Merkinės per Londoną, Paryžių, kitus karališkuosius dvarus į Vatikaną! Turiu gatavą scenarijaus karkasą istoriniam nuotykiniam meilės romanui ar filmui. Padėkite rasti autorių.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net