Trys žingsniai iš Donguano į Nandzingą

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 07 07:00:00, Arūnas ABROMAITIS
×
Mače su australais Jonas Valančiūnas neprilygo varžovų „centrui“ Aronui Beinsui. EPA-Eltos nuotr.

Šie Kinijos miestai yra Lietuvos rinktinės maršruto taškai pasaulio krepšinio čempionate. Donguane vyko pirmojo etapo H grupės varžybos, Nandzinge šeštadienį antrojo etapo L grupės kovos. Lietuviai kelialapį į L grupę iškovojo pasiekę dvi pergales ir suklupę mače su australais. Šis kluptelėjimas apsunkino mūsų rinktinės padėtį, nutolino ją nuo medalių, bet šansų užlipti ant pakylos nesunaikino.

Antrajame etape lietuvių laukia akistatos su Prancūzijos ir Dominikos Respublikos krepšininkais.

1 žingsnis - rekordai

Augalota, bet meistriškumo stokojanti Senegalo rinktinė atrodė tinkama kandidatė geram lietuvių startui, pergalę buvo nesunku prognozuoti. Visgi buvo sunku tikėtis, kad pergalė bus tokia įspūdinga - 101:47. Tokiu skirtumu mūsų rinktinė pasaulio čempionatuose dar nebuvo laimėjusi.

Lietuviai pravažiavo pro senegaliečius kaip traukinys pro pavėlavusio keleivio nosį. Jie nutolo jau mačo pradžioje ir nesustojo iki pabaigos. „Viską lemia koncentracija, ypač gynyboje. Vaikinai puikiai atliko savo darbą nuo pat pirmos iki paskutinės rungtynių sekundės. Šis mačas buvo geras tuo, kad galėjome rotuoti žaidėjus, visi gavo savo minutes aikštelėje, o agresyvi gynyba leido laimėti solidžiu skirtumu. Nesvarbu, kas žengia į aikštę, jis atlieka savo darbą. Rytoj laukia nauja diena. Į čempionatą atvykome nusiteikę susitelkti artimiausiomis rungtynėmis“, - sakė rinktinės treneris Dainius Adomaitis.

Po finalinės sirenos beliko perrašyti rekordų eilutes. Didžiausios lietuvių pergalės pasaulio čempionatuose iki tol buvo pasiektos 41 taško skirtumu. 1998 m. mūsų rinktinė 97:56 sutriuškino Pietų Korėją, o 2006 m. 106:65 pamokė Katarą. Naujasis rekordas yra 54 taškų skirtumas. Dar vienas mūsiškių rekordas pasaulio čempionatuose - tik 47 praleisti taškai. Iki tol mažiausiai taškų buvo praleista 2014 m. planetos pirmenybėse, kuriose lietuviai 79:49 nugalėjo Pietų Korėją.

Lietuva - Senegalas 101:47 (27:10, 21:11, 29:12, 24:14)

Lietuva: Mantas Kalnietis 13 (8 rez. perd.), Jonas Valančiūnas 13 (11 atk. kam.), Domantas Sabonis 13 (7 atk. kam.), Marius Grigonis 12, Mindaugas Kuzminskas 11, Lukas Lekavičius 10, Paulius Jankūnas 10, Jonas Mačiulis 8 (7 atk. kam.), Arnas Butkevičius 6, Renaldas Seibutis 3, Edgaras Ulanovas 2 (Rokas Giedraitis).

Senegalas: Maurice Ndour 8, Ibrahima Faye 8, Babacar Toure 8...

2 žingsnis - kelialapis

Bilietą į antrąjį etapą Lietuvos rinktinė užsitikrino antrajame ture. Varžovė - Kanados rinktinė - dar prieš keletą mėnesių atrodė labai stipri popieriuje, bet realybėje ji daug problemų nesukėlė ir buvo nugalėta 92:69.

Niekas nežino, kaip būtų pasibaigusios H grupės kovos, jei kanadiečiai būtų atsivežę į Kiniją visus geriausius krepšininkus. Tokiu atveju jie galėtų suburti rinktinę vien iš NBA žaidėjų. Faktas tas, kad į Kiniją atvyko tik du NBA krepšininkai ir Kanada tapo grobiu stipriausioms grupės komandoms. Jei mače su Australija ji bent jau patampė nervus favoritams iki paskutinio kėlinio, tai lietuviai kontroliavo žaidimą visas rungtynes. Tiesa, galutinis rezultatas yra šiek tiek apgaulingas. Lietuviai nesutriuškino kanadiečių, jie tiesiog kantriai kaupė persvarą, kuri 38 min. pasiekė 20 taškų ribą.

Mačas su Kanada parodė, kaip svarbu turėti ilgą suolelį. Lietuviai jį turi, kanadiečiai - ne. Po apylygės rungtynių pradžios aikštelėje pasirodė Edgaras Ulanovas, kuris dar per pirmąjį kėlinį pelnė 8 taškus ir padėjo komandai sukaupti 10 taškų persvarą. Prie pergalės prisidėjo 11 krepšininkų, stebėtojo vaidmenį atliko tik Rokas Giedraitis, į aikštelę žengęs pačioje mačo pabaigoje.

„Didelė pagarba komandai, atlikusiai milžinišką darbą gynyboje. Į aikštelę žaidėjai žengė su teisingu nusiteikimu. Prieš rungtynes sakėme, kad Kanados komanda yra labai talentinga, galinti pelnyti beveik 40 taškų per vieną kėlinį. Tai matėme jų rungtynėse su australais. Apriboti juos 69 taškais per visą mačą yra nelengva“, - mačą komentavo D.Adomaitis.

Lietuva - Kanada 92:69 (24:14, 22:22, 24:18, 22:15)

Lietuva: Edgaras Ulanovas 15, Jonas Valančiūnas 13 (8 atk. kam.), Mantas Kalnietis 11, Lukas Lekavičius 11, Domantas Sabonis 10 (8 atk. kam.), Mindaugas Kuzminskas 9, Marius Grigonis 8, Jonas Mačiulis 7, Arnas Butkevičius 3, Paulius Jankūnas 3, Renaldas Seibutis 2 (Rokas Giedraitis).

Kanada: Kyle Wiltjer 24, Cory Joseph 15, Khem Birch 12...

3 žingsnis - drama

15 taškų deficitas, įspūdingas spurtas ir dramatiška rungtynių pabaiga - visa tai buvo lietuvių rungtynėse su australais. Trūko tik laimingos pabaigos, nes mūsiškiai pralaimėjo 82:87. Trečioji pergalė rinktinei būtų labai pravertusi antrajame etape.

Duobę lietuviai išsikasė pirmoje rungtynių pusėje, 19 min. jie atsiliko 37:52. Per trečiąjį kėlinį D.Adomaičio auklėtiniai sumažino skirtumą iki 8 taškų, o ketvirtajame atrodė, kad varžovai visgi palūš. Australai pusę kėlinio nepelnė taškų, mūsų krepšininkai per tą laiką pelnė 11 ir tai leido išsiveržti į priekį 71:68. Mačo pabaigoje lietuviai nesustabdė Pačio Milso (Patty Mills), nepataikė iš po krepšio, o Domanto Sabonio nesportinė pražanga likus žaisti 18 sek. padėjo tašką.

„Išėjome į aikštę netinkamai nusiteikę ir varžovams buvo labai lengva. Akcentavome, kad turime žaisti taip, lyg šis mačas būtų finalas. 27 taškai per pirmą kėlinį, ypač kai taškus susitikimo pradžioje varžovai pelnė labai paprastai, buvo būtent tie dalykai, kuriems norėjome užkirsti kelią. Pirmojoje rungtynių pusėje atkovojome tik vieną kamuolį puolime. Su mūsų sugebėjimais tai yra nepriimtina. Tai ne mūsų žaidimas. Antroje rungtynių pusėje mano vaikinai atliko didžiulį darbą. Žaidėme žaidimą, kokį norime demonstruoti ir antrame etape“, - sakė D.Adomaitis.

Nandzinge reikės labai gero žaidimo, nes neužteks įveikti G grupės išsišokėlės Dominikos Respublikos. Būtina nugalėti ir prancūzus. Viena vertus, net ir dvi pergalės L grupėje gali negarantuoti antrosios vietos. Kita vertus, palankiai susiklosčius aplinkynėms, jos galėtų pakelti lietuvius net į pirmąją vietą. Antroji vieta šiuo atveju neatrodo labai patraukli, nes ketvirtfinalyje turbūt tektų žaisti su pasaulio čempione JAV rinktine.

Antrasis etapas prasidėjo vakar, jame varžosi 16 rinktinių. L grupės varžybos startuos šiandien, lietuviai 15 val. susitiks su prancūzais. Rugsėjo 9 d. 11 val. mūsiškiai žais su Dominikos Respublika.

Lietuva - Australija 82:87 (19:27, 22:25, 19:16, 22:19)

Lietuva: Marius Grigonis 19, Lukas Lekavičius 15, Domantas Sabonis 12, Mantas Kalnietis 9, Renaldas Seibutis 8, Jonas Valančiūnas 7 (7 atk. kam.), Edgaras Ulanovas 6, Mindaugas Kuzminskas 3, Jonas Mačiulis 3 (Arnas Butkevičius, Paulius Jankūnas).

Australija: Patty Mills 23, Aron Baynes 21 (13 atk. kam.), Nik Kay...