respublika.lt
 

Senukai, kuriems yra vietos aikštelėje

2019 gegužės mėn. 05 d. 14:00:20
Arūnas ABROMAITIS

Vyriausias NBA krepšininkas Vinsas Karteris (Vince Carter) šią savaitę paskelbė, kad neketina dėti taško karjeroje. Jei veterano planai nepasikeis, jis aikštelėje pasitiks 43-iąjį gimtadienį, bet net ir tokiu atveju netaps vyriausiu visų laikų lygos krepšininku. O kiek 40-mečių yra žaidę Lietuvos krepšinio lygoje? Kol kas - tik trys, bet papildyti sąrašą jau netrukus gali Mindaugas Lukauskis.

×
nuotr. 1 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus ir EPA-Eltos nuotr.

 

Žaidžiantis prezidentas

Pirmasis LKL atkrintamųjų varžybų etapas turėtų baigtis ne vėliau kaip gegužės 19 d. Gaila, kad ne anksčiau, nes būtent gegužės 19 d. Prienų „Skycop“ puolėjui M.Lukauskiui sukaks 40 metų. Dar neaišku, su kuo „Skycop“ susitiks ketvirtfinalyje, bet Prienų klubas tikrai nebus favoritas, todėl iki veterano jubiliejaus jis gali iškristi. Tokiu atveju M.Lukauskiui teks palaukti kito sezono, kad taptų ketvirtuoju 40-mečiu lygos istorijoje.

Lygos rekordininku yra ir dar bent porą sezonų išliks Algimantas Pavilonis, dabar užimantis LKL teisėjų direktoriaus pareigas. Geriausius metus puolėjas praleido Vilniaus „Statyboje“, kuriai atstovavo 1973-1985 m. Vėliau A.Pavilonis žaidė kuklesnėse komandose, o 1989-1991 m. paragavo legionieriaus duonos Ostravos klube „Banik“ (Čekija). Karjera artėjo link saulėlydžio, o LKL buvo sukurta tik 1993 m., taigi nuostabu, kad veteranas joje apskritai debiutavo.

Grįžęs iš Čekijos, A.Pavilonis prisijungė prie Vilniaus „Savy“. Ši komanda 1995 m. laimėjo LKAL čempionatą ir, persikėlusi į Alytų, gavo šansą žaisti LKL. Kartu su „Savy“ į elitinę lygą pateko ir A.Pavilonis. LKL čempionate veteranas nebuvo statistas - per 15 min. jis rinko 5,2 taško ir atkovojo 3,1 kamuolio. Kai A.Pavilonis sužaidė paskutines rungtynes, jam buvo 42 metai, 3 mėnesiai ir 15 dienų.

Žaidimą LKL veteranas derino su labai svarbiomis pareigomis. Nuo 1994 m. jis buvo Lietuvos krepšinio federacijos prezidentu. Skamba keistai, bet lygos istorijoje būta ne vieno kurioziško „susidvejinimo“. Rimas Kurtinaitis žaidė LKL būdamas Kūno kultūros ir sporto departamento direktoriumi.

Debiutas - 1997-aisiais

Kai LKL debiutavo M.Lukauskis, dalis dabartinių lygos žaidėjų dar nebuvo gimę. Tai įvyko 1997 m. sausio 31 d. Panevėžio „Kalnapilio“ ekipoje prasidėjęs kelias dar nesibaigė. Nors M.Lukauskis spėjo parungtyniauti ir užsienyje, LKL jis jau dabar yra sukaupęs 19 sezonų patirtį.

Ir nepanašu, kad tuo karjera pasibaigtų. Šio sezono pradžia veteranui buvo labai sėkminga. Jis rinko 11,1 taško ir 14 naudingumo balų, bet lapkričio pradžioje porai mėnesių iškrito iš rikiuotės dėl traumos. Po sugrįžimo statistikia sumažėjo iki 8,7 taško ir 9,1 naudingumo balo, tačiau M.Lukauskio vaidmuo Prienų komandoje vis tiek yra labai svarbus.

Mindaugas yra LKL visų laikų rekordininkas pagal sužaistas rungtynes ir perimtus kamuolius. Spalio pradžioje jis tapo penktuoju krepšininku lygos istorijoje, peržengusiu 5000 surinktų taškų ribą. „Visi klausia, kiek žaisiu, tad atsakau tą patį - kol nebūsiu pirmas pagal amžių, tol nebaigsiu. Bet iš tiesų visada sprendžiu po sezono. Vis dėlto tikslas išlieka - kodėl gi nepavijus“, - rudenį sakė M.Lukauskis.

Tam, kad aplenktų A.Pavilonį, jis turėtų žaisti dar tris sezonus. O vieno sezono užtektų pakilti į antrąją vietą. Už A.Pavilonio ilgaamžių sąraše yra dar du krepšininkai, LKL aikštelėse sulaukę penktojo dešimtmečio - Rolandas Skaisgirys ir Dainius Šalenga.

Broliai beldžiasi į klubą

R.Skaisgirys karjerą LKL baigė būdamas 40 metų, 9 mėnesių ir 1 dienos amžiaus. Tiesa, 2009 m. jis jau nebuvo profesionalus krepšininkas. Gynėjas tik trumpam sugrįžo į Vilniaus „Sakalus“ ir juose sužaidė šešis mačus.

D.Šalenga 40-ąjį gimtadienį pasitiko Utenos „Juventus“ gretose. 2016-2017 m. sezone puolėjas rinko 8,2 taško. Nenuostabu, kad po tokio pasirodymo jis norėjo dar pažaisti. Kita vertus, norai susikirto su realybe - aplinkybės susiklostė taip, kad tas sezonas D.Šalengai buvo paskutinis visavertis sezonas. 2017 m. gruodį veteranas apsivilko Alytaus „Dzūkijos“ marškinėlius, bet sužaidė tik vienerias rungtynes. Tuo metu D.Šalengai buvo 40 metų ir beveik 8 mėnesiai. Jis neturėjo kontrakto su „Dzūkija“, susitarti dėl sutarties sąlygų taip ir nepavyko, o artėjant 41-ajam gimtadieniui puolėjas pagaliau paskelbė, kad karjera yra baigta.

Taigi kol kas LKL metraščiuose yra trys 40-mečiai krepšininkai, tačiau rudenį sąrašas gali dvigubai pailgėti. M.Lukauskis jubiliejų švęs netrukus, o lapkričio 1 d. į penktąją dešimtį įkops „Skycop“ broliai dvyniai - Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai. Jei visi trys veteranai nutartų tęsti karjeras ir nepakeistų klubo, susiklostytų unikali padėtis - vienoje elitinės lygos komandoje rungtyniautų trys 40-mečiai.

Verta paminėti tris krepšininkus, karjerą LKL užbaigusius 39-erių. Tokio amžiaus lygą paliko Arvydas Sabonis, Rolandas Matulis ir Valdemaras Chomičius. Beje, V.Chomičius būdamas 39-erių dar buvo Marijampolės „Kraitenės“ lyderiu. 1998-1999 m. sezone jis žaidė beveik po 30 min. ir rinko 15,7 taško. Gynėjui trūko labai nedaug, kad patektų į 40-mečių klubą. Paskutines LKL rungtynes V.Chomičius sužaidė 1999 m. kovo 30 d., o jubiliejų šventė tų pačių metų gegužės 4 d.

Unikalus, bet ne rekordininkas

Grįžkime prie nenuoramos V.Karterio, kuris 42-ąjį gimtadienį šventė sausio 26 d. Šią savaitę veteranas be užuolankų pasakė, kad žais dar bent vieną sezoną. Tokiu atveju jis pasitiks aikštelėje ir 43-iąjį gimtadienį. Ar V.Karteris taps NBA rekordininku? Ne, iki to dar toli. Pagerinti Neito Hikio (Nate Hickey) rekordą šiais laikais būtų labai sunku, nes jis karjerą užbaigė būdamas 45 metų ir 363 dienų amžiaus. Tai įvyko tolimais 1948-aisiais.

V.Karterį lenkia dar trys NBA ilgaamžiai. Kevinas Vilis (Kevin Willis) karjerą baigė 2007 m., vilkėdamas „Dallas Mavericks“ marškinėlius. Jis buvo 44 metų ir 224 dienų amžiaus. Robertas Perišas (Robert Parish) pasitraukė 1997 m. Paskutines rungtynes „Chicago Bulls“ gretose jis sužaidė būdamas 43 metų ir 254 dienų amžiaus. 2009 m. karjerą baigė Dikembė Mutombo (Dikembe Mutombo). Jis aikštelėje sulaukė 42 metų ir 300 dienų amžiaus.

Nepaisant to, kad V.Karteris vargu ar pagerins NBA rekordą, jis vis tiek yra unikalus krepšininkas. Rekordininkas N.Hikis 1948-aisiais „Providence Steamrollers“ komandoje iš tiesų buvo ne žaidėjas, o treneris. Jis tiesiog išbėgo į aikštelę dvejose rungtynėse. K.Vilis per savo paskutinį sezoną sužaidė tik 5 mačus. Epizodinius vaidmenis karjeros saulėlydyje vaidino ir
R.Perišas bei D.Mutombo.

Tiek K.Vilis, tiek R.Perišas, tiek D.Mutombo buvo vidurio puolėjai. Aukštaūgiams lengviau ilgai tęsti karjerą nei gynėjams. O 198 cm ūgio V.Karteris yra perimetro žaidėjas. Be to, kaip M.Lukauskis LKL, taip ir V.Karteris NBA anaiptol nėra statistas. Šį sezoną jis žaidė po 18 min. ir rinko 7,4 taško.

40-metis naujokas

Belieka pažvelgti, kas yra vyriausias stipriausiame Europos turnyre - Eurolygoje. Šį sezoną vyriausio titulas atiteko Las Palmo ekipos „Gran Canaria“ įžaidėjui Albertui Oliveriui, kuris birželio 4 d. švęs 41-ąjį gimtadienį. Veteranas sako komandai buvo naudingas - per 15 min. rinko 4,1 taško ir atliko 3,3 rezultatyvaus perdavimo. Tuo, kad įrašas pase nėra svarbiausias faktorius, įsitikino ir Kauno „Žalgiris“. Gruodžio 28 d. rungtynėse, kuriose „Gran Canaria“ įveikė žalgiriečius 73:66, A.Oliveris pelnė 10 taškų ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus.

Las Palmo ekipa Eurolygoje žaidė pirmą kartą. Jos senbuvis A.Oliveris debiutavo turnyre būdamas 40-ies. Įspūdinga, bet dar įspūdingiau tai, kad ispanas netapo vyriausiu visų laikų debiutantu. 2007 m. Bolonijos klubui „Climamio“ atstovavo Denas Gėjus (Dan Gay). Jis žaidė Eurolygos rungtynes būdamas 45 metų, 7 mėnesių ir 12 dienų amžiaus. D.Gėjus įrašytas lygos metraščiuose ne tik kaip vyriausias visų laikų krepšininkas, bet ir kaip vyriausias debiutantas.

Tiesa, D.Gėjus pasirodė tik dvejose rungtynėse ir taškų nepelnė. Taigi A.Oliveris tapo vyriausiu Eurolygos žaidėju, pelniusiu taškus. Iš viso yra tik trys krepšininkai, rinkę taškus po
40-ojo gimtadienio. Denisas Markonatas (Denis Marconato) 2016-aisiais baigė karjerą būdamas 40 metų, 4 mėnesių ir 8 dienų amžiaus. 2009 m. Malagos ekipa „Unicaja“ buvo trumpam pasikvietusi Larį Liuisą (Larry Lewis). Amerikietis tą sezoną Eurolygoje sužaidė ketverias rungtynes. Paskutines - būdamas 40 metų, 1 mėnesio ir 3 dienų amžiaus.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • AŠTUNTAS: Lietuvos baidarininkui Artūrui Sejai nepavyko pakartoti praėjusių metų sėkmės pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo čempionate; Segede (Vengrija) vykstančių planetos pirmenybių vyrų vienviečių baidarių 200 m distancijos finale šeštadienį lietuvis finišavo aštuntas.
  • ŠVENTĖ: Zarasuose ir jo apylinkėse savaitgalį bus paminėtas Lietuvos kariuomenės surengtos savarankiškos karinės operacijos Nepriklausomybės kovų metais šimtmetis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Tobago Anthony Joseph.

Ar teisinga, kad vienas asmuo negalės įsigyti daugiau nei 1500 ha miško?

balsuoti rezultatai

Ar šiandieną pavyktų atkartoti Baltijos kelią?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +12 C

 +14 +15 C

 

 +12 +14 C

+24 +26 C

 +25 +27 C

 

 +23 +24 C

2-3 m/s

 2 m/s

 

2 m/s

 

reklama
Ūkis