respublika.lt

Pasaulio krepšinio čempionatas’2019: Azijos mišrainė su Okeanijos prieskoniais

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 11 17:25:00, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Azijos rinktinėse nėra daug žvaigždžių, bet viena kita išimtis pasitaiko - Juta Vatanabė praėjusį sezoną epizodiškai žaidė NBA klube „Memphis Grizzlies“. EPA-Eltos nuotr.

Likus trims savaitėms iki pasaulio vyrų krepšinio čempionato, „Sporto gyvenimas“ tęsia jame dalyvausiančių rinktinių pristatymą. Praėjusią savaitę supažindinome su Afrikos komandomis, šįkart - Azijos atrankos zonos eilė. Iš jos į čempionatą pateko aštuonios komandos, o tai, žinant Azijos krepšinio lygį, atrodo pernelyg didelis skaičius. Kita vertus, šioje atrankos zonoje lygį kiek pakėlė dvi Okeanijos rinktinės. Viena iš jų, NBA žvaigždžių nestokojanti Australijos ekipa, čempionate bus lietuvių varžovė.

 

Atranka. Praėjusią savaitę rašėme apie Afrikos atrankos zoną, o Azijoje atrankos sistema buvo labai panaši. Pirmajame etape dalyvavo 16 komandų, 12 iš jų pateko į antrąjį ir buvo suskirstytos į dvi grupes. Tačiau yra ir svarbių skirtumų. Pirma, Azijai skirta daugiau kelialapių nei Afrikai - ne penki, o septyni. Prie septintuko prisidėjo pasaulio čempionato šeimininkė Kinija, kuri dalyvavo atrankoje, bet buvo garantuota dėl patekimo į finalinį turnyrą. Taigi iš tiesų Azijai skirtos aštuonios vietos.

Antras skirtumas tas, kad Afrikoje dėl kelialapių ir kovojo tik afrikiečiai, o prie Azijos zonos buvo prijungtos Okeanijos rinktinės. Jos tapo antrojo etapo grupių nugalėtojomis. E grupėje stipriausia buvo Naujoji Zelandija, už jos išsirikiavo Pietų Korėja, Jordanija ir Kinija. F grupės varžybas laimėjo Australija. Kartu su ja kelialapius gavo Japonija, Iranas ir Filipinai.

Pasiekimai.
Azijos čempionatų rezultatai patvirtina tai, ką ir šiaip nesunku nuspėti - žemyne dominuoja Kinijos krepšinis. Kinai auksą iškovojo 16 kartų. 5 kartus triumfavo Filipinų krepšininkai, bet jie čempionato nelaimėjo nuo 1985 m. Kita vertus, filipiniečiai 2013 ir 2015 m. pelnė sidabrą, o tai rodo, kad jie bando susigrąžinti užleistas pozicijas. Irano rinktinė Azijos čempione tapo 3 kartus. Nelabai įspūdinga, bet iraniečiai savo trofėjus iškovojo palyginti neseniai - 2007, 2009 ir 2013 m. Jie yra dar viena krepšinio jėga, su kuria, bent jau Azijoje, reikia skaitytis.

Pietų Korėjos ir Japonijos komandos čempionatą laimėjo po du kartus. Tai buvo seniai, korėjiečiai aukso negauna nuo 1997-ųjų, o japonai - nuo 1971 m. Koks yra Azijos krepšinio lygis, parodė paskutinis, 2017 m. vykęs, čempionatas. Pirmą kartą į jį atvykę australai iškart įvedė savo tvarką ir nugvelbė auksą, finale įveikę iraniečius. Kita Okeanijos atstovė - Naujoji Zelandija - Azijos čempionate liko ketvirta. Skaičiuojant titulus, nepaminėjome Jordanijos rinktinės. Ji niekada netapo Azijos čempione, didžiausias pasiekimas yra 2011 m. iškovotas sidabras.

Kas ketverius metus vykstančiose Azijos žaidynėse taip pat dominuoja Kinijos krepšininkai, triumfavę 8 kartus. Jie pernai laimėjo ir paskutines žaidynes. Po 4 kartus čempionėmis tapo Pietų Korėjos ir Filipinų rinktinės. Iraniečiai į viršūnę neužkopė dar nėkart, tačiau 2014 m. ir pernai jie žaidė finale.

Pasauliniuose turnyruose medalius yra iškovoję tik filipiniečiai, bet jie tai padarė labai seniai - 1954 m., kai pelnė bronzą planetos čempionate. Labai netoli nuo pakylos buvo Naujosios Zelandijos rinktinė, 2002 m. užėmusi ketvirtąją vietą. Olimpinėse žaidynėse arčiausiai medalių atsidūrė australai, keturis kartus (1988, 1996, 2000 ir 2016 m.) pasiekę pusfinalį. Visus keturis kartus jie liko šalia pjedestalo. Kinijos rinktinė tris kartus (1996, 2004 ir 2008 m.) rungtyniavo olimpinių žaidynių ketvirtfinalyje

Reitingai. Nenuostabu, kad Tarptautinės krepšinio federacijos reitinge aukščiausiai iš minėtų rinktinių yra australai, užimantys 11-ąją vietą. Iranas yra 27-oje, Kinija - 30-oje, Filipinai - 31-oje, Pietų Korėja - 32-oje, Naujoji Zelandija - 38-oje, Japonija - 48-oje, o Jordanija - 49-oje pozicijoje. Toli iki Europos ar Amerikos grandų, bet, jei reitingas ką nors reikštų aikštelėje, tektų pripažinti, kad Azijos krepšinis stipresnis nei Afrikos. Iranas, Kinija, Filipinai ir Pietų Korėja reitingo lentelėje yra aukščiau už bet kurią Afrikos rinktinę. Galima žiūrėti ir kitaip - bet kuri iš šių valstybių yra žemiau už Čekiją, Lenkiją ar Gruziją.

Žvaigždės.
Nors Azijos rinktinės reitinge lenkia Afrikos komandas, garsių krepšininkų jų gretose mažiau. NBA lygoje jėgas yra išbandęs ne vienas Kinijos žaidėjas, tačiau praėjusį sezoną stipriausioje pasaulio lygoje jie nerungtyniavo. 216 cm ūgio „centras“ Žu Ki 2017-2018 m. epizodiškai šmėstelėjo „Houston Rockets“ sudėtyje, bet per 18 rungtynių rinko tik 1,2 taško ir pernai gruodį buvo atleistas. Puolėjas Dingas Janjuhangas praėjusią vasarą pasirašė sutartį su „Dallas Mavericks“, tačiau buvo atleistas dar neprasidėjus sezonui.

Nors šie krepšininkai Kinijos rinktinei bus labai svarbūs, didžiausia komandos žvaigždė yra Ji Dzianlianas. 31 metų 213 cm ūgio puolėjas 2007-2012 m. žaidė NBA, o grįžęs namo tapo vienu geriausių Kinijos čempionato krepšininkų,

Prasibrauti į NBA bando ir du japonai. Juta Vatanabė praėjusį sezoną buvo Jono Valančiūno komandos draugas „Memphis Grizzlies“ klube, bet žaidė nedaug - 15 rungtynių, o taškų vidurkis buvo kuklus - 2,6. Ryškesnį pėdsaką NBA turėtų palikti Rujis Hačimura. 21 metų 206 cm ūgio puolėjas yra šių metų naujokų biržos devintasis šaukimas, jį pakvietė „Washington Wizards“.

Savo žvaigždę turi Irano rinktinė, kurios baudos aikštelė sunkiai įsivaizduojama be 218 cm ūgio Hamedo Hadadžio. Penkis sezonus praleidęs NBA, bet ten kalnų nenuvertęs milžinas nuo 2013 m. žaidė tai Irano, tai Kinijos klubuose. Apskritai, jei iraniečiai ir pasuka į užsienį, tai dažniau į Kiniją nei į Europą.

Pietų Korėjos rinktinėje žvaigždžių ieškoti neverta, visi jos žaidėjai rungtyniauja savo šalies klubuose. Panaši padėtis ir Filipinuose, ten išsiskiria tik natūralizuoti krepšininkai, apie kuriuos - šiek tiek vėliau. Jordanijos komandoje yra Eurolygos žaidėjas, atsarginis Stambulo „Fenerbahce“ vidurio puolėjas Ahmetas Duverioglu. Įprasta manyti, kad jis turkas ir tai tiesa, bet tik pusiau. A.Duverioglu gimė Turkijoje, tačiau aukštaūgio tėvas yra jordanietis. Jordanijos rinktinei jis atstovavo jau ne kartą.

Naujosios Zelandijos kandidatų sąraše birželį atsidūrė tikrai įspūdinga figūra - „Oklahoma City Thunder“ vidurio puolėjas Stivenas Adamsas (Steven Adams), tačiau jis nedelsdamas sudaužė tėvynainių viltis pareiškęs, kad į čempionatą nevyks. Be S.Adamso, sudėtyje nėra didelių žvaigždžių. Tajus Vebsteris (Tai Webster) praėjusį sezoną atstovavo Stambulo „Galatasaray“, Aizekas Fotu (Issac Fotu) - Ulmo „Ratiopharm“, bet absoliuti dauguma kandidatų žaidė Naujosios Zelandijos arba Australijos komandose.

Amerikiečiai.
Natūralizuoti krepšininkai yra visame pasaulyje paplitęs reiškinys, o Azijos šalys šiuo atžvilgiu neatsilieka. Ypač išsiskiria Filipinai. 2014 m. šios valstybės krepšinio vadovai pagavo didelę žuvį - įsiūlė pasą Endrėjui Blečui (Andray Blatche). Prieš persikraustydamas į Kiniją, 211 cm ūgio amerikietis devynis sezonus žaidė NBA ir ten anaiptol nebuvo suolelio šildytojas. Jokių sąsajų su Filipinais iki paso gavimo nebuvo, bet tai E.Blečui nesutrukdė tapti rinktinės nariu ir lyderiu.

Jei E.Blečas dėl traumos ar kažkokių kitų priežasčių negalėtų žaisti pasaulio čempionate, filipiniečiai rinktųsi kitą natūralizuotą krepšininką. Į kandidatų sąrašą buvo įtraukti dar trys tokie žaidėjai, vienas iš jų - „Cleveland Cavaliers“ gynėjas Džordanas Klarksonas (Jordan Clarkson), kurio motina yra pusiau filipinietė.

Jordanijos komandos lyderiu pasaulio čempionato atrankoje buvo 21,8 taško rinkęs gynėjas iš JAV Daras Takeris (Dar Tucker). Kaip ir E.Blečas, iki prisijungimo prie rinktinės jis jokių sąsajų su naująja tėvyne neturėjo. Kiek kitokia vengrų kilmės amerikiečio Niko Fazekašo (Nick Fazekas) padėtis. Natūralizuotas Japonijos rinktinės „centras“ šią šalį puikiai pažįsta, nes nuo 2012 m. žaidžia Kavasakio klube „Brave Thunders“. Atrankos varžybose N.Fazekašas buvo tikras „monstras“, jis rinko 27,2 taško ir atkovojo 12,5 kamuolio.

Varžovai.
Australijos rinktinės žvaigždes reikia aptarti atskirai nuo kitų. Ir todėl kad jų yra daug, ir todėl, kad australai bus lietuvių varžovai H grupėje. Latvių kilmės treneris Andrejus Lemanis turi didelį talentų pasirinkimą, tačiau liepą paaiškėjo, kad suburti svajonių komandos jam nepavyks. Padėti komandai atsisakė didžiausias talentas - 208 cm ūgio įžaidėjas Benas Simonsas (Ben Simmons). „Philadelphia 76ers“ atstovas praėjusį sezoną dalyvavo NBA „Visų žvaigdžių“ rungtynėse.

B.Simonsas elgėsi kaip princesė ant žirnio. Ir pradžių jis sakė, kad žais, paskui atsisakė, bet norėjo dalyvauti draugiškose rungtynėse, galų gale nusprendė nepasirodyti ir jose. Anksčiau paaiškėjo, kad čempionate nerungtyniaus ir Dante Eksumas (Dant Exum, „Utah Jazz“), Rajanas Briokhofas (Ryan Broekhoff, „Dallas Mavericks“) bei Tonas Meikeris (Thon Maker, „Detroit Pistons“).

Šią savaitę A.Lemanis paskelbė galutinę sudėtį. Joje yra šeši krepšininkai, praėjusį sezoną užbaigę NBA klubuose: Metju Delavedova (Matthew Dellavedova, „Cleveland Cavaliers“), Aronas Beinsas (Aron Baynes, „Boston Celtics“), Endriu Bogutas (Andrew Bogut, „Golden State Warriors“), Džona Boldenas (Jonah Bolden, „76ers“), Džo Inglsas (Joe Ingles „Jazz“) ir Patis Milsas (Patty Mills, „Spurs“). Pasaulio čempionate nežais buvęs Kauno „Žalgirio“ puolėjas Brokas Motumas (Brock Motum). Kita vertus, į Kiniją vyks šią vasarą žalgiriečiu tapęs „centras“ Džokas Landeilas (Jock Landale).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai, kad Vilniuje šildymas vėl įjungtas, o kituose miestuose nenutrauktas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-4 +4 C

+3 +8 C

0 +7 C

+4 +8 C

+4 +7 C

+9 +12 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s