respublika.lt
 

Laimingas žmogus D.Adomaitis

2016 gruodžio mėn. 24 d. 17:33:06
Darius ČIUŽAUSKAS, „Respublikos“ žurnalistas

Klaipėdos „Neptūno“ ir Lietuvos vyrų rinktinės vyriausiajam treneriui Dainiui Adomaičiui krepšinis yra ne tik mylimas darbas, bet ir visas gyvenimas. Tad nenuostabu, kad trenerio karjerą pasirinkęs tituluotas krepšininkas aukščiausius tikslus kelia ne tik sau, bet ir savo auklėtiniams.

×
nuotr. 1 nuotr.
Visą save krepšiniui atiduodantis Dainius Adomaitis labiausiai džiaugiasi šeimos palaikymu, todėl ir jaučiasi laimingu žmogumi. Egidijaus Jankausko nuotr.

 

Iki sidabrinio Lietuvos krepšinio lygos (LKL) pjedestalo Klaipėdos „Neptūną“ nuvedęs 42 metų Dainius Adomaitis ant laurų užmigti tikrai nesiruošia. Kaip krepšininkas triumfavęs Europos taurės ir Eurolygos varžybose bei iškovojęs Sidnėjaus olimpinių žaidynių bronzos medalį, jis drąsiai priėmė kol kas rimčiausią savo, kaip trenerio, karjeroje iššūkį - tapo Lietuvos rinktinės vyriausiuoju strategu. Prieš gražiausias metų šventes su „Sporto gyvenimu“ D.Adomaitis kalbėjosi ne tik apie tai, kaip sekasi suderinti darbą „Neptūne“ ir nacionalinėje rinktinėje.

- Prieš sezono pradžią net ir patys ištikimiausi „Neptūno“ sirgaliai vargu ar galėjo nuspėti, kad komanda taip puikiai debiutuos FIBA Čempionų lygos turnyre. Ar jūs tikėjote, kad pirmajame rate patirsite tik vieną pralaimėjimą, o ir antrąjį ratą pradėsite pergale?

- Visada tikiesi. Prieš sezoną pagrindinis mūsų tikslas buvo sukomplektuoti konkurencingą komandą. Tačiau nesvarbu, kokius žaidėjus surinktume, sau kėlėme aukščiausius tikslus. Pasiektas rezultatas bent kol kas atspindi tą darbą, kurį mes visi kartu atliekame per treniruotes ir rungtynes. Svarbiausia, kad mes patys tikime tuo, ką darome.

- Geras rezultatas tarsi savaime įpareigoja siekti dar geresnio. Ar nebijote nepateisinti lūkesčių ir nuvilti, jei staiga nepasiseks?

- Mes nesame ta komanda, kuri gali galvoti, kas bus po kelių mėnesių. Ir net po kelių savaičių ar savaitės. Visada susikaupiame tik kitoms rungtynėms. Negalime sau leisti galvoti apie ateitį, nes jau kitą dieną galime būti skaudžiai nubausti. Mūsų pajėgumo ekipų Čempionų lygoje tikrai yra daug. Ir net mūsų grupėje. Todėl ir koncentruojamės artimiausiai dvikovai. Manau, kad taip ir reikia dirbti. Džiugina, kad žaidėjai tikrai sugeba tam susikaupti.

- Dabartinė „Neptūno“ sudėtis jus tenkina ir, jei būtų galimybė, ar ką nors keistumėte?


- Visada norisi, kad būtų dar geriau. Tuo labiau kad sezono metu neišvengiamai atsiranda didesnių ar mažesnių problemų. Bjauriausias ir blogiausias dalykas - ligos ir traumos. Prieš geras dvi savaites mus užpuolė roto virusas ir viena kita trauma. Iš karto išsibalansavo treniruočių procesas ir tai atsiliepė žaidimui.

Sunkiai vyko ir pats komandos komplektavimo procesas. Planavome vienaip, bet pasikeitus biudžetui teko kiek pristabdyti ir stebėti situaciją. Procesas buvo gana sudėtingas. Dabar esame sukomplektuota komanda. Svarbiausia, kad visi žaidėjai išgytų ir būtų 100 procentų pasiruošę žaisti taip, kaip gali.

- „Neptūnas“ kaunasi dviem frontais - FIBA Čempionų lygoje ir Lietuvos krepšinio lygoje. Ar užteks jėgų?

- Negali būti nė kalbos, kad jų pritrūksime. Startas LKL nebuvo toks, kokio norėjome. Čia gal ir mano priimtas sprendimas nepasiteisino, nes ilgiau pratęsėme fizinį pasiruošimą ir kondicijų treniruotes. Kai kurie žaidėjai atvyko nevisiškai pasiruošę sezonui, tad skyrėme tam daugiau dėmesio. Buvo ir daugiau blogų ar neplanuotų dalykų, nes kalbėta vienaip, o padaryta kitaip. Kad ir organizuojant V.Garasto taurės turnyrą ir pirmąsias reguliaraus sezono rungtynes. Pasiruošimo planas buvo kitas, bet teko jį keisti, nes kitiems žmonėms dėl to buvo gal ir patogiau. Nukentėjome mes patys. Man, kaip treneriui, reikėjo labiau pakovoti, net ir kitokiais būdais. Bet kaip buvo, taip buvo. Padarėme išvadas ir po truputį visas procesas įsibėgėjo.

Neverkiame ir nežiūrime, kas buvo, o bandome gerinti situaciją, kurią turime. Dvejas rungtynes per savaitę žaidžia daugelis komandų. „Žalgiris“ kartais net trejas. To nori kiekvienas žaidėjas, nes tai geras ritmas. Apskritai krepšininkai nori daugiau žaisti, o ne treniruotis.

Mums, treneriams, visada pritrūksta vienos treniruotėms ir laisvos pusės dienos žaidėjams atsipūsti. Bet tai yra geras ritmas, tik tiek, kad kelionės iš Klaipėdos yra sudėtingos. Žodžiu, bandome padaryti viską, kad rezultatas būtų kuo geresnis.

- Jums dar tenka galvoti ir apie nacionalinę rinktinę?

- Galvojame, tam ir yra planai. Mūsų darbe planuoti laiką ir darbus yra pagrindinis dalykas. Čia viskas labai paprasta. Pirmąją laisvos dienos dalį visada skiriu rinktinės reikalams. Skambučiai, pokalbiai, treniruočių planų derinimas, draugiškų rungtynių varžovai ir taip toliau. Darbas vyksta, tikrai nestovime vietoje. Kad tai trukdo mano tiesioginiam darbui „Neptūne“, tikrai negaliu sakyti. Tai įdomus, šalia esantis procesas. Pagrindinis darbas su rinktine vyks vasarą. Ne pirmą ir ne antrą kartą tai daroma. Tuo labiau kad Lietuvos krepšinio federacijoje dirba patyrę profesionalai, negailintys patarimų, pasidalinantys gera ir bloga patirtimi. Sprendimus priimame bendrai.

- Kaip jautėtės, kai prieš rinktinės stratego rinkimus daugybė žmonių ir krepšinio specialistų tvirtino, kad tapti juo labiau vertas ne jūs, o Rimas Kurtinaitis?


- Gyvename demokratinėje visuomenėje, tad niekam negalima uždrausti sakyti, kas ką nori. Aš visada išklausau ir perskaitau pagrįstą nuomonę. Kad ir kokia ji būtų. Ji gali būti ir labai kritiška, tačiau turi būti pagrįsta, o ne kai užsilipus ant statinės labai garsiai rėkiama, kad esi teisiausias. Per tiek metų aš išmokau atsiriboti nuo tam tikrų dalykų, komentarų ir rašinių spaudoje. Normalu, kad vyko diskusija. Viena pusė palaikė vieną kandidatą, kita - kitą, trečia - trečią.

Tuo metu stengiausi susikaupti darbui „Neptūne“, nes buvo labai svarbus momentas. Prasidėjo sezonas, grafikas įtemptas, reikėjo žaisti pirmąsias rungtynes tiek užsienyje, tiek Lietuvoje. Nebuvo laiko apie ką kitką galvoti, stengiausi palikti įvykius savo eiga. Būtų išrinkę kitą rinktinės trenerį, būčiau jį tik pasveikinęs.

- Ar visų rinktinės kandidatų žaidimą stebite?

- Taip. Kai turiu laiko, parsisiunčiu iš serverių pažiūrėti rungtynes tų krepšininkų, kurių nematau gyvai. Juk yra žaidžiančių ne tik Eurolygoje. Žiūriu statistiką, stebiu naujienas, palaikau ryšį ir su pačiais žaidėjais. Darbas vyksta, nes kiekvieną krepšininką pažįstu asmeniškai, žinau, koks jis žaidėjas. Juk krepšinis ne tik mano darbas, bet ir pomėgis bei visas laisvalaikis. Domiuosi visais potencialiais kandidatais, ypač tais, kuriuos seniai mačiau.

- Skeptikai teigia, kad Lietuvos rinktinei vis sunkiau bus pasiekti skambesnių pergalių, nes joje žaidžia krepšininkai, kurie nėra tikrieji lyderiai savo komandose.

- Manau, kad treneris Jonas Kazlauskas su savo kolektyvu padarė tikrai neįtikėtiną darbą, jie sugebėjo žaidėjus, kurie savo ekipose nėra lyderiai, sulipdyti į vieną komandą ir pasiekti tokių rezultatų. Tai ir yra pagrindinė trenerio užduotis. Lietuviai žaidėjai išsiskiria tiek individualiai, tiek savo krepšinio supratimu. Lietuviškas krepšinis turi savo braižą - komandiškumas, mokėjimas dalintis kamuoliu. Komandinis žaidimas yra mūsų pranašumas ir išskirtinumas. Manau, kiekvienas treneris norėtų, kad kiekvienose rungtynėse atsirastų vis naujas lyderis. Tokia rinktinė varžovams būtų sunkiausiai nuspėjama. Tačiau viskas turi vykti natūraliai, o ne darant lyderį per prievartą, kažko neleidžiant žaisti. Rinktinėje turi žaisti geriausi krepšininkai. O tuo metu esantieji geriausios formos turi žaisti daugiausia laiko. Tai juk rinktinė, ir joje turi būti tik patys geriausi.

- Ar svajojate kaip treneris pasiekti daugiau nei kaip žaidėjas?

- Tai ne tik mano svajonė. Visų. Paklauskite LKL dirbančių trenerių, ar jie nesvajoja tapti rinktinės vyriausiuoju treneriu arba dirbti rinktinės kolektyve ir laimėti medalius ar čempionų titulą. Visi pasakys, kad apie tai svajoja. Tai normalu. Kad ir kur būtum, kad ir ką darytum, pradžioje turi išsikelti patį aukščiausią tikslą ir jo siekti. Stengtis tapti nugalėtoju, čempionu ar pirmosios vietos laimėtoju, nesvarbu, kaip pavadinsi. Ugdyti mentalitetą sau ir žaidėjams, kad kiekvienose rungtynėse eini tik laimėti.

- Jūsų visas gyvenimas paskirtas krepšiniui. Ar iš šeimos įspėjimo signalų negaunate?

- Konkrečių signalų dar negaunu, bet kažkokių būna. (Juokiasi - aut. past.) Tikrai turiu be galo protingą ir gražią žmoną, nuostabią šeimą. Ji supranta mano darbo specifiką ir labai mane palaiko. Žmona ir dukros labai padeda, kad pabūčiau ir pailsėčiau su šeima. Nors tam laiko lieka taip mažai.

- Tai laikote save laimingu žmogumi?


- Esu labai laimingas ir nebijau to pasakyti. Nuostabi šeima, žmona, vaikai, broliai, seserys, sveiki tėveliai, kurie yra garbingo amžiaus. Visur reikia daugiau įžvelgti baltos spalvos ir pozityvo, o ne matyti tik negatyvą.

- Kur švęsite Kalėdas?

- Su šeima važiuosime aplankyti tėvelių, o Kūčių vakarienės susėsime Vilniuje.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar tikite, jog Punios šilą reikia kirsti?

balsuoti rezultatai

Ar žinotumėte, kaip elgtis atominės avarijos atveju?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +10 C

 +10 +11 C

 

 +12 +14 C

+22 +24 C

 +24 +25 C

 

 +23 +25 C

0-2 m/s

 0-3 m/s

 

0-5 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis