Kaip žalgiriečiai tapo krepšinio dievaisnuotraukos

2018 gegužės mėn. 16 d. 11:55:44 Perskaitė 511

Vakar Kauno „Žalgirio“ krepšininkai išskrido į Belgradą, kur vyks Eurolygos finalo ketverto turnyras. Žalgiriečiai nusileis varžovams pavardžių garsumu, bet taip buvo ir 1999 m., kai Kauno ekipa tapo Eurolygos čempione. Kol komanda rengiasi lemiamoms kovoms, prisiminkime 1999-ųjų triumfą Miunchene ir jį lydėjusias linksmybes. Prisiminkime laikus, kai „Žalgirį“ oro uoste pasitiko 20 tūkst. žmonių minia, gerbėjai siaubė Vilniaus ir Kauno gatves, Tajesas Ednis (Tyus Edney) buvo paskelbtas Dievu, o dabartinis rinktinės treneris Dainius Adomaitis stebino ekstravagantiška šukuosena.

 

Auksinį sezoną „Žalgiris“ pradėjo būdamas Eurolygos debiutantu, bet jis užtikrintai pirmavo savo grupėse tiek pirmajame, tiek antrajame etapuose. Aštuntfinalo ir ketvirtfinalio serijose kauniečiai vienodu rezultatu (2-0) nugalėjo dvi Stambulo komandas - „Ulker“ ir „Anadolu Efes“. Taigi ano „Žalgirio“ žygis buvo netgi įspūdingesnis nei šiemetinio. Varžybų sistema skyrėsi, bet lemiamos kovos vyko taip pat - reikėjo pasiekti dvi pergales finalo ketverte.

Poryt Belgrade žalgiriečiai pusfinalyje susikaus su Eurolygos čempionu Stambulo „Fenerbahce“. Jei pavyks pasiekti finalą, jame lauks Maskvos CASK arba Madrido „Real“. Skamba grėsmingai, bet 1999 m. Miunchene laukė nė kiek ne prastesnė kompanija. Pusfinalyje kauniečiai žaidė su Pirėjo „Olympiakos“, dėl kito kelialapio į finalą kovojo du Bolonijos klubai - titulą gynęs „Kinder“ ir „Teamsystem“. Belgrade netrūks garsių krepšininkų, bet vargu ar kažkuris iš jų yra didesnė žvaigždė nei 1999 m. „Kinder“ lyderiai Predragas Danilovičius bei Antuanas Rigodo (Antoine Rigaudeau).

Manoma, kad Belgrade „Žalgirį“ palaikys maždaug 2 tūkst. sirgalių. 1999 m. „Respublika“ rašė, jog į Miuncheną atvyko maždaug 500 gerbėjų. Be to, krepšininkus palaikė jų žmonos, kurioms leista vykti kartu. Žinoma, per 19 metų komanda visiškai pasikeitė. Prisiminti Miuncheno atmosferą gali tik Darius Maskoliūnas, kuris tuomet buvo kapitonu, o dabar yra trenerio Šarūno Jasikevičiaus asistentas. 1999 m. žalgiriečius treniravo Jonas Kazlauskas. Atmosfera Miunchene, beje, nebuvo persmelkta krepšiniu, nes Eurolygos finalo išvakarėse „Bayern“ futbolininkai kovojo dėl kelialapio į Čempionų lygos finalą. Vietos žmonėms labiau rūpėjo futbolas.

Balandžio 20 d. „Žalgiris“ įspūdingai nušlavė nuo kelio „Olympiakos“. Kauniečiai visą laiką pirmavo ir laimėjo 87:71. Finale laukė Bolonijos derbį laimėjęs „Kinder“, prie kurio vairo stovėjo krepšinio profesoriumi vadinamas Etorė Mesina (Ettore Messina). Žalgiriečiai buvo jau įpratę prie garsių varžovų pavardžių. „Tai šiek tiek baugina, bet mes vis laimime ir laimime. Net keista - ar mes tokie stiprūs, ar varžovai tokie silpni“, - prieš finalą svarstė D.Maskoliūnas.

Balandžio 22 d. paaiškėjo, kad žalgiriečiai yra patys stipriausi. Finale jie po pertraukos sukaupė net 19 taškų persvarą. Varžovai, kurių gretose siautėjo A.Rigodo, sumažino ją iki 5 taškų, bet „Žalgiris“ mačo pabaigoje atsitiesė ir laimėjo 82:74. Naudingiausiu finalo ketverto žaidėju buvo pripažintas T.Ednis, nors tiek pusfinalyje, tiek finale rezultatyviausiai žaidė kitas amerikietis Entonis Būvis (Anthony Bowie).

„Pasiėmėme „Kinder“ kiaušinius, suvalgėme šokoladą, atidarėme siurprizą, o ten - Eurolygos taurė“, - šmaikštavo D.Adomaitis. Pergalės proga keli krepšininkai nusiskuto galvas plikai, bet D.Adomaitis pranoko visus, nes į Kauną grįžo su labai įdomia šukuosena. Būtų nuostabu, jei rinktinės treneris ryžtųsi pakartoti eksperimentą dabar.

Švęsti pergalės į gatves suplūdo minios žmonių. Tiek Kaune, tiek Vilniuje. Gerbėjai vartė kelio ženklus bei telefono būdeles, kentėjo ir vitrinos. Sostinėje buvo apverstas net automobilis. Kai kurie gerbėjai persistengė, tačiau energijos užteko ir kitai dienai. Balandžio 23 d., vidurdienį, Karmėlavos oro uoste čempionus pasitiko maždaug 20 tūkst. sirgalių. Ten ir buvo iškeltas garsusis plakatas su užrašu „T.Ednis yra Dievas“.

Nors žalgiriečių dar laukė Lietuvos krepšinio lygos finalo kovos su Vilniaus „Lietuvos rytu“, prieš tai jiems teko atlaikyti šlovės naštą svarbiausiose valstybės įstaigose. Balandžio 28 d. komanda apsilankė ir prezidentūroje, ir Seime, ir Vyriausybėje. Premjeras Gediminas Vagnorius pažadėjo skirti žaidėjams ir treneriams 1,12 mln. litų premiją, o klubui - dar 4 mln. Krepšinio šventė turėjo tik vieną trūkumą - ji greitai baigėsi. Po sezono „Žalgirį“ paliko maždaug pusė krepšininkų. Laukti kitos kelionės į finalo ketvertą teko beveik du dešimtmečius.

1999 m. finalo ketverto rezultatai

„Žalgiris“ - Pirėjo „Olympiakos“ (Graikija) 87:71
(Entonis Būvis - 19, Dainius Adomaitis -15, Tajesas Ednis - 13 (6 rez. perd.), Saulius Štombergas - 10; Draganas Tarlačas - 15, Dimitris Papanikolau - 12, Arsenas Adė Mensa - 12)

„Žalgiris“ - Bolonijos „Kinder“ (Italija) 82:74
(E.Būvis - 17, T.Ednis - 14 (6 rez. perd.), S.Štombergas - 12, Iržis Zidekas - 12; Antuanas Rigodo - 27, Ugas Skonočinis - 15, Radoslavas Nesterovičius - 12)

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net