respublika.lt

Akistata, primenanti auksinį sezoną

2018 balandžio mėn. 14 d. 19:00:11
Arūnas ABROMAITIS

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai Eurolygos ketvirtfinalyje nežaidė labai seniai - nuo čempioniško 1998-1999 m. sezono. Ateinančią savaitę kauniečiai vėl varžysis šiame etape, jų laukia susidūrimas su Pirėjo „Olympiakos“. Sugrįžimas į ketvirtfinalį yra puiki proga prisiminti 1999-ųjų žygį į finalą. Atkrintamosiose varžybose „Žalgiris“ sudorojo du Turkijos klubus, o pusfinalyje nepaliko šansų ir tam pačiam „Olympiakos“. Gal ir Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniams pavyks padaryti tai, ką prieš beveik du dešimtmečius sugebėjo Jono Kazlausko treniruojami žalgiriečiai.Kukliausias bandymas


Kauno klubas yra Eurolygos senbuvis, tačiau jis nuolat turėdavo tenkintis reguliariuoju sezonu arba „Top 16“ etapu. Norint prisiminti visus sezonus, kuomet „Žalgiris“ pateko į atkrintamąsias varžybas, užtenka suskaičiuoti iki trijų. O ir vienas iš tų trijų kartų nebuvo įspūdingas. 2000-2001 m. stipriausi Europos klubai buvo pasidalinę į Eurolygą ir Suprolygą, dėl to abiejų turnyrų lygis nebuvo pats aukščiausias. Kauniečiai žaidė Eurolygoje ir pasiekė aštuntfinalį, kurio serijoje 0-2 nusileido Atėnų klubui AEK.

Tuo metu komandos lyderiai buvo Grigorijus Chižniakas, Tomas Masiulis, Donatas Slanina, Stivas Vudberis (Steve Woodberry), svarbius vaidmenis atliko Andrius Jurkūnas ir Kęstutis Marčiulionis. Žalgiriečius treniravo Algirdas Brazys.

Reikia pripažinti, kad patekimas į aštuntfinalį nebuvo žygdarbis. Grupėje, kurioje buvo šešios komandos, reikėjo aplenkti dvi ekipas. Žalgiriečiai aplenkė tris - Madrido „Estudiantes“, Lugano „Snakes“ ir „Zadar“. Jau vien tai, kad Eurolygoje žaidė Šveicarijos klubas („Snakes“), parodo, kaip dabartinis turnyras skiriasi nuo tuometinio. Dabar, kai varžosi 16 stipriausių Žemyno komandų, Šveicarijos klubą tokioje kompanijoje sunku net įsivaizduoti.

Jaudulys nesutrukdė


Taigi skaičiuojant geriausius „Žalgirio“ pasirodymus Eurolygoje, lieka du sezonai - šis ir 1998-1999 m. Kuo pasibaigs šis, dar niekas nežino. Kuo pasibaigė 1998-1999 m. sezonas, žino kiekvienas Lietuvos krepšinio gerbėjas. „Žalgiris“ tapo Eurolygos čempionu, finale Miunchene 82:74 įveikęs Bolonijos klubą „Kinder“. Artėjant kovai su „Olympiakos“, prisiminkime kelią į finalą.

Tame kelyje kliūtimi bandė tapti ir „Olympiakos“, tačiau iš pradžių reikėjo peršokti du turkiškus barjerus. Atkrintamųjų varžybų žygis prasidėjo 1999 m. kovo 2 d. Kaune - žalgiriečiai 76:62 nugalėjo Stambulo klubą „Ulker“. „Žalgiris“ buvo Eurolygos debiutantas, tačiau per pirmąjį ir antrąjį etapus patyrė tik dvi nesėkmes. „Daugeliui geras „Žalgirio“ žaidimas yra siurprizas, bet man - ne“, - prieš pirmąsias aštuntfinalio rungtynes tvirtino „Ulker“ treneris Cetinas Jilmazas. „Žalgirio“ varžovų treneriai panašius žodžius ne kartą ištarė ir šį sezoną.

Pirmosiose rungtynėse Kauno ekipą į priekį vedė legionieriai. 21 tašką surinko Entonis Būvis (Anthony Bowie), 19 - Iržis Zidekas (Jiri Zidek). Treneris J.Kazlauskas nebuvo labai patenkintas žaidimu. Antrojo kėlinio viduryje (tuo metu ir buvo tik du kėliniai) rezultatas dar buvo lygus 49:49. J.Kazlauskas sakė, kad pirmajame kėlinyje nepavyko suvaldyti jaudulio, komanda pernelyg dažnai klydo. Treneris nuogąstavo, kad dažnos klaidos gali pakišti koją Stambule.

Tačiau kovo 4 d. Stambule buvo netgi lengviau nei Kaune. Galutinis rezultatas - 93:82 „Žalgirio“ naudai - neatspindi rungtynių scenarijaus. 12 min. kauniečiai pirmavo 36:18, 35 min. - 86:71. Šįkart rezultatyviausias nugalėtojų gretose buvo 25 taškus pelnęs Saulius Štombergas. Stambulo komandos neišgelbėjo net 32 taškus surinkęs Harunas Erdenajus. Beje, šio turko lyderystė visai nestebino. Tą sezoną H.Erdenajus pasižymėjo 20,1 taško vidurkiu ir pagal rezultatyvumą tarp visų Eurolygos krepšininkų buvo trečias.

Įžaidėjų dvikova

„Gal reikia paprašyti Turkijos pilietybės“, - po aštuntfinalio kovų juokavo J.Kazlauskas, mat ketvirtfinalyje laukė dar vienas Stambulo klubas - „Efes Pilsen“. Ši komanda savo gretose turėjo geriausiu Eurolygos įžaidėju vadintą Petarą Naumoskį bei būrį stiprių aukštaūgių: Mirsadą Turkčaną, Zoraną Savičių, Huseiną Bešoką. Buvo ekipoje ir tuo metu dar jaunas, bet vėliau NBA lygoje pasižymėjęs Hidajetas Turkoglu. Tiesa, ketvirtfinalyje su „Žalgiriu“ jis nežaidė.

Pirmosios rungtynės Kaune įvyko kovo 23 d. Prieš jas P.Naumoskis sakė, kad vienintelis „Žalgirio“ koziris yra savų sienų pranašumas. Jei serijoje būtų prireikę trečiųjų rungtynių, jos būtų vykusios Kaune. „Efes Pilsen“ koziriai, P.Naumoskio nuomone, buvo patirtis ir galinga priekinė linija. „Manau, mums užteks dvejų rungtynių“, - pareiškė „Efes Pilsen“ lyderis. Vienas svarbiausių klausimų „Žalgirio“ stovykloje buvo, kas dengs P.Naumoskį. „Priklausys nuo susitikimo pradžios - ar pavyks Tajesui Edniui (Tyus Edney) su juo susitvarkyti. Jei ne, jį dengs kiti. Turime kelis variantus“, - teigė J.Kazlauskas.

Pirmosiose rungtynėse T.Ednis su pavojingu varžovu susitvarkė. Kauniečiai laimėjo 69:68, P.Naumoskis pelnė 14 taškų, bet žaidimo metu pataikė tik 4 iš 12 metimų. Įžaidėjų dvikovoje T.Ednis savo oponentui nenusileido, jis surinko 9 taškus, tačiau atliko 10 rezultatyvių perdavimų. Rezultatyviausias Kauno ekipoje buvo Tomas Masiulis - 13 taškų.

Be abejo, varžovai pažadėjo revanšą. „Žalgirio“ planuose turkų revanšo nebuvo. „Sakėte, kad turkai žadėjo grįžti į Kauną. Mes irgi žadame, tačiau be jų“, - juokėsi T.Ednis. „Efes Pilsen“ į Lietuvą negrįžo, „Žalgiris“ laimėjo seriją 2-0. Kovo 25 d. Stambule kauniečiai po pirmojo kėlinio atsiliko 32:33, bet galų gale šventė įtikinamą pergalę 84:70. „Buvo psichologinis karas. 30 min. nervinomės ir mes, ir jie, tačiau po to mums pavyko palaužti turkus“, - rungtynes komentavo S.Štombergas. P.Naumoskis šįkart pridarė daug problemų, pelnė 28 taškus, bet mačo didvyriu tapo T.Ednis. Mažasis amerikietis surinko 20 taškų ir atliko 10 rezultatyvių perdavimų.

Nebaisus „Olympiakos“


Jau po ketvirtfinalio rungtynių į Lietuvą grįžusių žalgiriečių Vilniaus oro uoste laukė maždaug 1000 gerbėjų. Tačiau svarbiausia užduotis dar laukė. Keturi stipriausi Europos klubai balandžio 20-22 dienomis susitiko Miunchene. Prieš kelionę žalgiriečiams teko pasijaudinti Lietuvos krepšinio lygos rungtynėse. Pusfinalio seriją su „Šiauliais“ kauniečiai laimėjo 2-0, tačiau antroji pergalė išvykoje buvo dramatiška - 90:89.

„Olympiakos“, kaip ir „Žalgiris“, pirmavo savo grupėse pirmajame bei antrajame etapuose. Kaip ir „Žalgiris“, Pirėjo klubas 2-0 laimėjo tiek aštuntfinalio, tiek ketvirtfinalio serijas. Varžovų komandą treniravo krepšinio maestro Dušanas Ivkovičius, ji visai neseniai (1997 m.) buvo laimėjusi Eurolygą. J.Kazlauskas sakė, kad žalgiriečių pranašumas gali būti greitis, o Pirėjo klubas turi stipresnę priekinę liniją. „Olympiakos“ aukštaūgių grandyje buvo Draganas Tarlačas, Fabrisijus Obertas (Fabricio Oberto), Džonas Rodžersas (John Rogers), Panajotis Fasulas. Antrojoje linijoje svarbiausius vaidmenis atliko Arianas Komazecas, Entonis Goldvairas (Anthony Goldwire), Dimitris Papanikolau ir Milanas Tomičius.

Garsios pavardės nepadėjo, „Olympiakos“ pusfinalyje subyrėjo tarsi kortų namelis. Lyderio vaidmens nuo pat susitikimo pradžios ėmėsi E.Būvis, pelnęs 6 iš 8 pirmųjų „Žalgirio“ taškų. Likus žaisti 14 min., kauniečiai pirmavo net 62:38. Galutinis pusfinalio rezultatas - 87:71. „Negalėjau nė pagalvoti, kad bus taip lengva. Mane įtampa kaustė gal tik pirmąsias 5 min. O kai pradėjome pirmauti, pasirodė, kad „Olympiakos“ - ne toks baisus, kaip mums jį piešė“, - sakė T.Masiulis.

Nugalėtojams 19 taškų pelnė E.Būvis, 15 - Dainius Adomaitis. T.Ednis pridėjo 13 taškų ir 6 rezultatyvius perdavimus. Daugiausiai problemų žalgiriečiams pridarė D.Tarlačas, surinkęs 15 taškų ir atkovojęs 9 kamuolius. Rungtynės vyko balandžio 20 d. Įdomu, kad šiemet tą pačią dieną „Žalgiris“ žais su „Olympiakos“ antrąsias ketvirtfinalio rungtynes. Žinoma, klubuose beveik neliko 1999 m. pusfinalyje dalyvavusių žaidėjų. Išimtys - Darius Maskoliūnas ir M.Tomičius. 1999-aisiais jie susidūrė aikštelėje, dabar dirba „Žalgirio“ ir „Olympiakos“ vyr. trenerių asistentais.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: penktadienį Ramiajame vandenyne į pietus nuo Meksikos krantų įvyko 6 balų žemės drebėjimas.
  • NUGALĖJO: Švedijoje Pasaulio badmintono federacijos (BWF) serijos turnyro „RSL Swedish Open“ moterų vienetų varžybų pirmajame rate penktadienį lietuvė Vytautė Fomkinaitė 21:13, 21:8 nugalėjo Danijos atstovę Annę Fuglsang.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar pasitikite privačiais pensijų fondais?

balsuoti rezultatai

Kiek laiko per dieną internete praleidžiate ne darbo reikalais?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3      0 C

  -7      0  C

 

  -7     -1  C

-2    +1 C

   -3    +1   C

 

  -2     +1  C

7-12 m/s

2-5 m/s

 

3-5 m/s

 

reklama
Kalėdos 2018