respublika.lt

2018 birželio 21, ketvirtadienis

Varėna vis dar didžiuojasi rankiniunuotraukos

2017 birželio mėn. 17 d. 13:00:45
Arūnas ABROMAITIS, „Respublikos“ žurnalistas

Tie laikai, kai Varėnos „Ūla“ buvo viena stipriausių Lietuvos rankinio komandų, jau tapo istorija. Varėniškiai nepretenduoja į medalius aukščiausiame lygyje, bet tai nereiškia, kad rankinis Dzūkijos miestelyje nebėra pagrindinė sporto šaka. Susumavus jaunimo čempionatų rezultatus, paaiškėjo, kad vaikinų varžybų reitingo lyderė Lietuvoje yra būtent Varėna. Rankinio treneris Tomas Barysas neslepia, kad aplenkti didmiesčius yra malonu.

 

Būrys prizininkų

Jei ieškotume pavyzdžio, kaip sporto šakos tradicijos perduodamos iš kartos į kartą, Varėna puikiai tiktų. „Ūla“ Lietuvos čempionate 1995 ir 2004 m. iškovojo sidabrą, 2002 ir 2005 m. - bronzą. Dabar medaliai yra gerokai nutolę suaugusiųjų varžybose, tačiau jaunimo turnyruose jų netrūksta.

T.Baryso treniruojami Varėnos 15-mečiai gegužės pabaigoje tapo Lietuvos čempionais. Finale jie 29:25 įveikė Vilniaus „Tauro“ sporto mokyklos auklėtinius. Varėnos 11-mečiai, 17-mečiai ir 19-mečiai Lietuvos čempionatuose užėmė antrąsias, 9-mečiai ir 10-mečiai - trečiąsias vietas. 12-mečių komanda liko ketvirta.

„Sezono pabaigoje suvedamas visų sporto mokyklų ir sporto centrų reitingas. Nerealu, bet tarp vaikinų mes šiemet pirmi. Pagal reitingą aplenkėme Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, Panevėžį. Pas mus yra viena gimnazija ir viena progimnazija. Vilniuje yra daugybė gimnazijų. Pažvelgus į tai, kokį pasirinkimą turime mes ir kokį - jie, tikrai smagu. Aišku, daug vaikų ten surenka krepšinis ir futbolas. Taip pat yra ir pas mus. Tačiau tos gilios rankinio tradicijos padeda patraukti vaikus. Yra gera mokykla, rezultatai iškalbingi“, - sakė T.Barysas.

Mergaitės atsilieka


Varėnos sporto centre darbuojasi penki rankinio specialistai. Viena trenerė dirba su mergaitėmis, vienas treneris - ir su berniukais, ir su mergaitėmis, dar trys treneriai - tik su berniukais. Varėnos merginos pastaruoju metu savo pasiekimais vaikinams neprilygsta. Praeityje tvirtas pozicijas turėjo ir moterų rankinis.

„Turėjome stiprų trenerį Vytautą Strucką, kuris dirbo su merginomis, bet jis pavasarį išėjo į pensiją. Jis turėjo šaunių rezultatų, yra laimėjęs čempionatus, su moterimis žaidė ir aukščiausiojoje lygoje, iškovojo trečiąją vietą. Tačiau treneris pavargo, o pamaina į jo vietą neužaugo. Merginos buvo labai stiprios, nuolat būdavo finaluose, o paskui kažkaip geso ir užgeso“, - apgailestavo T.Barysas. Dėl nedidelio merginų indėlio Varėna yra pirmojoje vietoje tik vaikinų, o ne bendrame reitinge.

Motyvacijos paieškos


Be abejo, vaikus treniruojantys sporto specialistai Varėnoje susiduria su tais pačiais iššūkiais kaip ir visame pasaulyje. „Gal būtų kvaila lyginti mano laikus ir dabartį. Viskas labai pasikeitė. Informacinės technologijos ima viršų. Kai paklausi, kodėl kažko nėra treniruotėje, sako, kad sėdi „online“. Suprantu vaikus, nes pats esu labai azartiškas, bet mums treniruotės būdavo šventas reikalas. Dabar sunkiau, bet grupėje yra maždaug 70 proc. vaikinų branduolys, kurie visada ateina į treniruotes, nepraleidžia. Kiti 30 proc. migruoja. Jiems viskas priklauso nuo nuotaikos“, - pasakojo rankinio treneris.

Iššūkis rankiniui yra ir konkurencija su kitomis sporto šakomis - Lietuvoje populiariausiu krepšiniu ir pasaulyje populiariausiu futbolu. T.Baryso tokia konkurencija negąsdina: „Žinoma, vaikai labai nori žaisti krepšinį. Dėl to viskas gerai. Aš visada sakau, kad jei norite, eikite ir į futbolą, ir į krepšinį. Tikrai niekada nestabdysiu, svarbu, kad jūs sportuotumėte, nesėdėtumėte kažkur rūsyje. Dabar girdisi istorijos apie narkotikus. Baisu, kad vaikai nepaslystų. Tegul tik jie treniruojasi, būna toliau nuo tokių dalykų.“

Treneriai ieško būdų, kaip paskatinti vaikus, ir vienas iš tokių būdų yra kasmetinės kelionės į Vokietiją. „Turime gražią tradiciją važiuoti į Vinzeno miestelį šalia Hamburgo. Ten vyksta turnyrėlis, kuris vaikams būna kaip sezono užbaigimas. Vežame juos visą laiką, nesvarbu, ar vaikai ką nors laimi Lietuvos čempionatuose. Kelionė būna smagi, skirta ne rezultatų siekimui. Užsukame į atrakcionų parką, vaikai išsidūksta, o paskui tris dienas pasimėgauja rankiniu. Šiemet važiavo trys komandos, viena iš jų tapo savo grupės nugalėtoja, kita - trečiosios vietos laimėtoja. Tarsi desertas po Lietuvos čempionato“, - sakė T.Barysas.

Neišnaudoti rezervai

Rankinio aukštumų siekiančių vaikų būtų dar daugiau, jei rimčiau sportuoti galėtų vaikai iš kaimo mokyklų. „Aš dirbu ir Merkinės gimnazijoje. Tenka investuoti patiems, bandome vežioti vaikus. Turime ir treniruotes Merkinėje. Yra vienas vaikas iš Matuizų. Jis labai perspektyvus, nors apie tai tokiame amžiuje gal nereikėtų kalbėti. Kartais vaikas atrodo labai perspektyvus, bet sulaukęs 16-os sugalvoja, kad rankinio jam visai nereikia. Vaikų amžiuje apie perspektyvas geriau patylėti. Tačiau smagu, kad vaikai sportuoja, veržiasi, patys važiuoja iš kaimo. Nėra taip, kad žaistų tik varėniškiai. Vis dėlto realiai 99 proc. yra varėniškiai“, - teigė T.Barysas.

„Ūlos“ rankininkas Šarūnas Krisiulevičius dirba fizinio lavinimo mokytoju Panočių mokykloje, kuri anksčiau buvo vidurinė, dabar - pagrindinė. „Jis turėjo būrelį, sakė, kad vaikai nori žaisti. Bet iškyla klausimas, kaip juos atvežti“, - akcentavo T.Barysas. Nuo Varėnos iki Panočių yra maždaug 20 km. Tai ne pats didžiausias atstumas didžiausiame Lietuvos rajone, bet ir ne toks, kurį vaikas gali įveikti pats.

Kitas neišnaudotas rezervas - bendradarbiavimas su „Ūlos“ klubu. Užsienyje įprasta, kad klubai rūpinasi jaunimo ugdymu, Lietuvoje tokių tradicijų dar nėra. „Man to trūksta, - pripažino T.Barysas. - Pats esu žaidęs „Ūloje“, tai buvo nerealus laikas. Laimėjome trečiąją vietą, kai man buvo 16 metų. Su žaidėjais, su ten dirbančiais žmonėmis viskas gerai, bet su vadovybe... Nežinau, kaip jie į tai žiūri. Kažkada bandėme kalbėti, prašyti daugiau dėmesio sporto centrui, bet žiūrima maždaug taip, kad taip ir turi būti - jūs auginkite jaunimą ir užauginkite jį klubui.“

Saikingas optimizmas


Baigę mokyklą varėniškiai dažniausiai patraukia į didžiuosius miestus. To išvengti turbūt neįmanoma, nes profesionaliais sportininkais tampa vienetai, o išsilavinimo reikia visiems. „Ūla“ Lietuvos čempionate nėra autsaiderė, bet ir negali konkuruoti su geriausiais klubais. Paskutinis blykstelėjimas buvo 2014 m., kai varėniškiai iškovojo Lietuvos taurę.

Visgi T.Barysas nemano, kad aukšto lygio rankinis Varėnoje nyksta: „Treneris Rolandas Markinas nerealiai dirba, kad klubas išliktų. Lenkiu prieš jį galvą. Klubas vis tiek prisideda prie to, kad vaikai nori rankinio, nes jie mato žaidimą. Tai yra vienintelė sporto šaka, kuri garsina Varėną. Mano laikais tai buvo viskas, mes kabodavome balkonuose ir vos negriūdavome į aikštelę, kai „Ūla“ žaisdavo su Kauno, Šiaulių ar Panevėžio komandomis. Gaila, kad dabar pergalių mažiau, nors nepasakysi, kad jų visai nėra. Šiemet „Ūla“ liko septinta ir ketvirtfinalyje gerai žaidė su Alytaus „Varsa-Stronglasu“. Tai nebuvo žaidimas į vienus vartus. Komanda šį sezoną sužaidė garbingai, reikia jai padėkoti ir ieškoti galimybių ją išlaikyti kitą sezoną.“

Studijos nebūtinai eliminuoja rankininką iš klubo. „Tai yra vadyba - kaip padaryti, kad tą žmogų turėtume. Kažkas turi dirbti. Aišku, man lengva kalbėti. Suprantu, kad reikia kažką padaryti, bet kaip, iš kur paimti pinigų? Vyrai parvažiuoja penktadieniais, grįžta pas mamas kotletų. Tačiau jei nori kovoti su stipresniais klubais, turi būti procesas, kiekviena treniruotė turi būti sudėliota. Mes irgi buvome universitete ir važinėdavome. Manau, kad R.Markinas tikrai nepasiduos. Jis myli tai, ką daro. Jam reikia dėkoti, kad klubas gyvuoja. Būtų dar 3-4 tokie žmonės ir gal būtų trečia vieta, o ne septinta“, - svarstė T.Barysas.

Pasak jo, šiuo metu nelengva atsakyti į klausimą, ar rankinis yra populiariausia sporto šaka Varėnoje. O štai garantuoti, kad rankinis iš miestelio niekur nedings, tikrai galima. „Vaikų skaičiumi nenusileidžia krepšinis, futbolas. Tačiau ten yra konkurencija, didieji miestai turi daug žmonių. O mūsų parengti vaikai laimi, turime pasiekimų. Negaliu įvertinti kitų sporto šakų pasiekimų, bet mes dar tikrai dirbsime. Rankinio kamuolys širdies vietoje plaks dar ilgai. Vaikai važiuoja į varžybas, laimi, parsiveža medalį. Daugiau ar mažiau, bet kažkiek jų liks rankinyje. Treneriai myli savo darbą. Jei pastatys salę prie baseino, tai Varėnoje tik augink naujus Karabatičius“, - šypsojosi T.Barysas. Nikola Karabatičius yra Prancūzijos rinktinės žaidėjas, triskart pripažintas geriausiu pasaulio rankininku. Kas galėtų paneigti, kad kažkur Varėnoje arba rajone auga toks pats talentas, kurį tereikia atrasti ir sudominti.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUSTABDĖ: po istorinio viršūnių susitikimo tarp JAV prezidento Donaldo Trampo ir Šiaurės Korėjos vadovo Kim Čen Uno Japonijos žinybos sustabdė civilinės apsaugos pratybas, per kurias mokomasi, kaip reaguoti į galimas raketų atakas iš Šiaurės Korėjos.
  • PAREIGOS: buvęs žemės ūkio ministras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Bronius Markauskas vadovaus Seimo Migracijos komisijai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar Lietuvai reikia progresinių mokesčių?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +12   +16 C

   +12  +14 C

 

   +10  +12 C

  +23   +28 C

   +17  +20 C

 

   +15   +17 C

    8-13 m/s

   1-6 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1578 PLN - 4.3152
RUB - 73.6225 CHF - 1.1537
GBP - 0.8788 NOK - 9.4693
reklama
Sveikata Grožis