(0)
Publikuota: 2019 birželio 16 10:29:48, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Rafaelis Nadalis atvirą Prancūzijos čempionatą laimi beveik kasmet, o Ešlės Barti pergalė buvo sensacinga. EPA-Eltos nuotr.

Atviras Prancūzijos teniso čempionatas patvirtino pastarųjų metų tendencijas - vyrų varžybose yra aiški hierarchija, o moterų kovos yra nenuspėjamos. Grunto dangos karalius ispanas Rafaelis Nadalis čempionu tapo rekordinį 12-ąjį kartą. Moterų varžybų nugalėtoja australė Ešlė Barti (Ashleigh Barty) dvi savaites Paryžiuje pavadino stebuklingomis. Ji sako, kad titulo visiškai nesitikėjo.

93 pergalės ir tik du pralaimėjimai - toks yra R.Nadalio grafikas atvirame Prancūzijos čempionate, dažniau vadinamame „Roland Garros“. 33-ejų ispanas Paryžiuje dominuoja taip, kaip joks kitas tenisininkas nėra dominavęs jokiame „Didžiojo kirčio“ turnyre. Pirmą kartą „Roland Garros“ čempionu jis tapo dar 2005 m. Sekmadienį šis titulas iškovotas jau 12-ą kartą.

Antrąją vietą reitinge užimantis R.Nadalis finale 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 nugalėjo 4-ąją pasaulio raketę austrą Dominiką Tymą (Dominic Thiem). Šie tenisininkai finale susitiko ir pernai. D.Tymas gali pasiguosti bent tuo, kad šįkart laimėjo vieną setą, nes pernai jis pralaimėjo „sausai“.

R.Nadalis yra laimėjęs 18 „Didžiojo kirčio“ turnyrų. Rekordininko šveicaro Rodžerio Federerio (Roger Federer) sąskaitoje yra 20 titulų. Kadangi R.Federeriui jau 37-eri, o R.Nadalis beveik nepralaimi Paryžiuje, realu, kad ispanas savo principinį varžovą pasivys. Visgi grunto karalius teigia, jog jam rūpi ne rekordas. Svarbiau tai, kad pavyko atsitiesti po nelabai sėkmingos sezono pradžios. „Jei laimėsiu dar porą „Didžiojo kirčio“ turnyrų ir pasivysiu Rodžerį, bus neįtikėtina. Tačiau net jei nepasivysiu, vis tiek vyksta kažkas neįtikėtino. Vėl laimėjau „Roland Garros“, vėl puikiai jaučiuosi korte“, - džiaugėsi R.Nadalis.

Vieną rekordą jis jau pagerino. Iki R.Nadalio niekas nebuvo 12 kartų laimėjęs vieno „Didžiojo kirčio“ turnyro. Australė Margaret Kort (Margaret Court) 1960-1973 m. 11 kartų laimėjo atvirą Australijos čempionatą. Sąsają su šia sportininke turi ir E.Barti. Mat ji tapo pirmąja australe po M.Kort, triumfavusia „Didžiojo kirčio“ turnyre.

23-ejų E.Barti finale 6:1, 6:3 sutriuškino čekę Marketą Vondroušovą. „Sužaidžiau idealų mačą. Aš taip didžiuojuosi savimi ir savo komanda. Tai buvo beprotiškos ir stebuklingos dvi savaitės“, - sakė E.Barti. Paryžiuje ji niekada nebuvo nuėjusi toliau kaip iki antrojo rato.

Prieš turnyrą australė reitinge buvo aštunta. Jos pergalę galima vadinti sensacija, bet sensacijos moterų tenise tapo kasdienybe. Tai patvirtino ir 19-metės M.Vondroušovos žygis į finalą. Iki atviro Prancūzijos čempionato ji buvo tik 38-oji pasaulio raketė. Naujame reitinge australė yra antra, čekė - 16-a.

Labiau stebina ne tai, kad „Roland Garros“ aikštynuose triumfavo aštuntoji pasaulio raketė, o jos kelias į teniso viršūnę. Paauglystėje E.Barti buvo labai perspektyvi. Ji tapo 2-ąja jaunių rakete ir triskart žaidė „Didžiojo kirčio“ turnyrų dvejetų varžybų finaluose. Ir štai 2014 m. pabaigoje mergina nusprendė, kad teniso jai gana, atėjo laikas pagyventi normalų paauglės gyvenimą. Karjera buvo sustabdyta.

Pažaidusi kriketą, į teniso kortus E.Barti grįžo 2016 m. pavasarį. Iki 2019-ųjų ji labiau pasižymėjo dvejetų varžybose, bet šie metai tapo persilaužimo metais. Sausį E.Barti pateko į Australijos čempionato ketvirtfinalį, o praėjusį savaitgalį pasiekė tai, apie ką, pasak jos pačios, net nesvajojo - laimėjo „Didžiojo kirčio“ turnyrą.