respublika.lt

O.Strikulienė: Rūtos pergalių kaina

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 26 12:31:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Eltos nuotr.

Respublikos“ savaitės žmogus - Lietuvos „auksinė žuvelė“, plaukikė Rūta Meilutytė, paskelbusi apie savo sportinės karjeros pabaigą. Ar tikrai supratome, kiek svarbiose tarptautinėse varžybose ši 22 metų lietuvaitė prisidėjo prie Lietuvos vardo garsinimo pasaulyje?

 

R.Meilutytė per savo sportinę karjerą iškovojo 20 aukso, 10 sidabro ir 1 bronzos medalį. Lietuvės rekordas - 1 min. 4,35 sek., pasiektas plaukiant krūtine 100 m distanciją, iki šiol nėra viršytas. Tad visas pasaulio plaukikių, jų trenerių bei vadybininkų elitas puikiai žino, jog taip greitai plaukti iki šiol įstengė tik lietuvė, vardu Rūta. O kas yra lietuvė? O kur yra Lietuva? Tad net visiškai geografija nesidomintis pasaulio plaukikas, jo treneris bei vadybininkas vien dėl Rūtos sužinojo, kur ir kas yra Lietuva. Nes čia gimusi pasaulio plaukimo rekordininkė.

Dėl jos pasaulis išgirdo Lietuvos himną

Ji 20 kartų laimėjo auksą. Tai reiškia, jog net 20 kartų turime būti dėkingi Rūtai, jog pasaulyje skambėjo mūsų valstybės himnas. Jog sporto arenose į viršų stiebu kilo mūsų valstybės Trispalvė. Dar prisimename 2012 m. Londono olimpinių žaidynių euforiją, kai auksą laimėjo 15-metė blondinukė. Kaip visi, įskaitant šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę, skubėjo šalia mūsų auksinės mergaičiukės įsiamžinti. Kaip treneriai skubėjo pranešti, jog būtent vienas, o ne kitas įžvelgė kuklioje mergaičiukėje didžiulį plaukikės talentą. Kas buvo šioje talento brandinimo istorijoje pirmas, kas antras, o galbūt trečias. Kas trukdė, kas padėjo, o kas mergaičiukės perspektyvų neįvertino.

Dėl jos - baseinų renesansas


Grįžkime į 2012 metus. Kaunas. Apšiuręs Šilainių mikrorajono baseinas. Apšiuręs, dar nerekonstruotas „Girstučio“ baseinas. Apie R.Meilutytę, jau išvykusią treniruotis į Didžiąją Britaniją, Lietuvoje žino tik plaukimo sporto specialistai. Tautiečiai, jei jiems neteko pažinti Meilučių šeimos ir neteko plaukioti Šilainių baseine, net nenutuokia, jog Londono olimpinėse žaidynėse apsireikš nauja plaukimo „bomba“. Apie tai, jog Londone lietuvaitė gali pretenduoti į auksą, žino tik specialistai ir D.Grybauskaitė, matyt, neatsitiktinai atsidūrusi ūkanotame Albione būtent tada, kai plaukti turėjo Rūta. Taip, ji nuplaukė savo distanciją pergalingai. Pabrėždama, jog yra ne britė, bet būtent Lietuvos pilietė, paaugliškai nusilakavusi nagus mūsų Trispalvės spalvomis. O taip! Mes patyrėme didžiulį netikėtumą, džiaugsmą, triumfą.

Dar vienas Rūtos nuopelnas - visuotinė Lietuvos plaukimo baseinių rekonstrukcija ir paūmėjęs jaunimo susidomėjimas plaukimo sportu. Jei ir anksčiau turėjome talentingų plaukikų ne tik Kaune, Vilniuje, bet ir Anykščiuose, Panevėžyje, tai po Rūtos pasaulinės sėkmės mūsiškė plaukimo mokykla tapo dar solidesnė. Galima kalbėti ne tik apie lietuvišką krepšinio mokyklą, bet ir apie lietuvišką plaukikų ugdymo sistemą. Kaip bebūtų, britas treneris Džonas Rudas (Jon Rudd) gavo ne abejotiną žaliavą, bet Lietuvoje puikiai ištreniruotą, perspektyvią sportininkę. Ugdytą tos mokyklos, kuri anksčiau išugdė Arvydą Juozaitį, Liną Kačiušytę, Birutę Užkuraitytę-Statkevičienę ir aibę kitų garsių plaukikų. Dž.Rudui, gavusiam puikią žaliavą, teliko sudėlioti paskutinius akcentus.

Dėl jos - masinė euforija

Pasaulis yra žiaurus. Jis ir liaupsina, ir kartu morališkai gniuždo. Tu esi beveik kaip senovės Romos gladiatorius. Tai patyrė ne vienas garsus sportininkas, aktorius, politikas. O ypač skaudžiai pajunta tie, kurie svaiginančio populiarumo pasiekė ankstyvoje jaunystėje. Kai tau sekasi, tave garbina. Tave beveik sudievina. Tave naudoja kaip prekės ženklą. Įvelia į užsienio politiką. Kaip Rūtos atveju, su Rusijos Federacijos plaukike Julija Jefimova. Žmonės tave vos ne ant rankų nešioja. Kartu tau užversdami ant pečių tokią atsakomybę, kurios ypač jaunas žmogus jau nepajėgus pakelti. Tik laimėti! Tik auksas! Sidabras, bronza ar ketvirtoji, septintoji vieta minios lūkesčių jau netenkina. Į tave minia projektuoja visus savo nenusisekusius šeimyninius gyvenimus. Visas braškančias asmenines karjeras, per mažus atlyginimus, nemandagų kaimyną ar per menką asmeninę savivertę. Minios žmogus psichologiškai tampa priklausomas nuo pergalių. Jei tu laimi - džiūgauja, triumfuoja. Susitapatina. Minios žmogaus gyvenimas jau neatrodo visiškai blankus, beviltiškas. Bet jei pralaimi, minios žmogus arba morališkai sugniūžta, arba ima kerštauti. Kaip nuvylusiai meilei. Ima įžeidinėti anoniminiuose komentaruose. Trypti kojomis. Ir visai nepagalvoja, kad būti pasaulyje greičiausiai plaukiančių sportininkų ketvertuke, septintuke ar dešimtuke - jau savaime yra stebuklingas pasiekimas.

Tad kodėl Rūta, nusprendusi baigti plaukikės karjerą, turėtų mums jaustis skolinga? Ir prieš mus teisintis? R.Meilutytė, suteikusi mums tiek triumfo akimirkų, tiek džiaugsmo, tikrai yra nusipelniusi privatumo. Turėti daugiau laiko bendrauti su broliais, tėčiu, močiute. Kurti sau naują asmeninį gyvenimą. Nusipelniusi pajausti gyvenimą, kurio niekada neturėjo. Nes kasdien turėjo tik vandenį. Kasdien 5-7 treniruočių valandas. Kai bendraamžės gyveno daug įvairesnius, sodresnius gyvenimus, o Rūta matė tik vandenį. Jaunam žmogui tai neteisinga. Tai negalėjo per ilgai tęstis.

Ji - kaip socialinė žinutė

Ar pabaiga? Toli gražu. Kai žmogui tik 22 metai, tai tik kitokio gyvenimo pradžia. Nes, kaip viešai yra pareiškęs Lietuvos plaukimo federacijos pirmininkas Emilis Vaitkaitis, Rūtos fenomenas - ne tik plaukimo pergalės, bet ir socialinė žinutė. Laimintis sportininkas gauna tribūną, kurioje atskleidžia savo požiūrį į Tėvynę, lietuvybę, emigraciją. Rūta nepabijojo viešai kalbėti ir apie savo nusivylimus, depresijas. Tad ši sportininkė per trumpą karjeros laiką turbūt pasiuntė savo kartai socialinių žinučių daug daugiau nei kiti garsūs Lietuvos sportininkai...

Dėl sporto ji buvo tapusi savotiška tremtine. Treniravosi Didžiojoje Britanijoje ir JAV. Treneriai, sporto funkcionieriai, gerbėjai iš jos daug reikalavo. Tik ar kas nors jaunos mergaičiukės paklausė - Rūta, kaip šiandien jautiesi? Ne fiziškai, bet psichologiškai. Apie ką mergaitiškai svajoji? Ko pati nori? Kažkelinto aukso medalio ar normalesnės, ne tiek sekinančios gyvensenos? Nes pasaulyje yra ne tik baseino takelis, ne tik milžiniški įsipareigojimai ganėtinai neištikimiems gerbėjams. Pasaulyje yra ir kitokių takų. Pavyzdžiui, per pavasario pievas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s