respublika.lt

Lietuvė greičiausia Antarktidoje

(0)
Publikuota: 2018 gruodžio 29 13:00:02, Aistė LABINAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Algirdas ir Roma Puišiai Antarktidos maratone finišavo tuo pačiu metu - 42 km 195 m distanciją įveikė per 5 val. 3 min. 32 sek. Stasio Žumbio nuotr.

Kuo daugiau iššūkių ir kuo sunkesnės sąlygos - taip turėtų skambėti Romos Puišienės idealių varžybų apibūdinimas. Nuo vaikystės orientavimosi sportu užsiimanti 42-ejų moteris prieš metus paprašė originalios Kalėdų dovanos - dalyvavimo Antarktidos maratone ir ją gavo. Prieš porą savaičių šis egzotinis ir debiutinis R.Puišienės maratonas buvo vainikuotas auksu. Ji tapo pirmąja Lietuvos atstove, kuri laimėjo šį maratoną.

 

Antarktidoje vykusio maratono bėgimo moterų grupėje 42 km 195 m distanciją R.Puišienė įveikė per 5 val. 3 min. 32 sek. Antrąją vietą užėmė Australijos atstovė Natali Arnold (Natalie Arnold, 6:15.14), trečiąją - Indijos bėgikė Gurmet Soni Bala (Gurmeet Soni Bhalla, 6:55.46 val.).

Šiame maratone dalyvavo ir R.Puišienės vyras Algirdas Puišys. Jis vyrų grupėje užėmė dešimtąją poziciją, finišavęs kartu su savo žmona tuo pačiu metu (5:03.32 val.). Tarp vyrų triumfavo Lenkijos atstovas Piotras Suchenia (3:49.18). Antrąją vietą užėmė australas Izakas Tjeris
(Isaac Thyeri, 4:19.00), o trečiąją - austras Aleksanderis Rudindžeris (Alexander Rudiger, 4:31.57).

Remiantis orų prognozių portalais, šiemet varžybų metu temperatūra siekė beveik 20 laipsnių šalčio. Pirmasis Antarktidos maratonas įvyko 2005 m.

- Daug metų atidavėte orientavimosi sportui, kaip nusprendėte dalyvauti maratone ir dar Antarktidoje? - „Vakaro žinios“ paklausė Romos Puišienės.

- Atsakymas gana anekdotiškas. Prieš praeitų metų Kalėdas vyras paklausė, ko norėčiau dovanų. Kaip tik tuo metu socialiniuose tinkluose pamačiau Antarktidos maratono reklamą, kuri atrodė egzotiškai, neįtikėtinai ir įdomiai. Ir pasakiau, kad to noriu (juokiasi). Taigi ir gavau šio maratono starto paketą. Tiesa, vyras dar pasisiūlė kartu bėgti. Anksčiau apie šį maratoną nieko nebuvau skaičiusi. Tiesiog norėjau išbandyti save bėgime. Paskutinius 15 metų važiavau dviračiu. Bėgimas nebuvo tų laikų mano stipriausia rungtis. Visose multisporto varžybose, kiek būdavo bėgimo, man reikėdavo pakentėti. Taigi pagalvojau, kad reikia sustiprinti bėgimo pusę. Tad nusprendžiau pasirinkti tą projektą.

- Nuo dovanos gavimo iki maratono starto turėjote metus. Kaip atrodė jūsų pasiruošimas šiam iššūkiui?

- Tuos visus metus ir bėgiojome. Žinoma, aš ir iki tol labai aktyviai sportavau, tiesiog tuomet visą laiką važinėjau dviračiu. Tačiau po dovanos įteikimo nusprendžiau, kad laikas pradėti bėgti. Taigi turėjome metų laiko pasiruošimo maratonui planą ir jį vykdėme, bėgiojome.

- Ar per tuos metus nebandėte dalyvauti įprastame maratone ir pasitikrinti jėgas?

- Nedalyvavome. Kadangi tiek man, tiek mano vyrui šis maratonas buvo pirmas, norėjome, kad tas pirmas ir būtų Antarktidoje.

- Nemanėte, kad toks debiutas Antarktidoje gali būti dvigubai sunkesnis?

- Ne, baisu nebuvo. Kai prašiau dovanos, jau suvokiau, kad, jeigu tą maratoną man reikėtų įveikti šiandien, aš jį įveikčiau. O tie metai pasiruošimo bus daugiau susiję su rezultato gerinimu. Kadangi mes tikrai daug sportuojame, esame ne kartą dalyvavę įvairiose sporto varžybose, kurios tęsėsi 6-9 val., nebuvo baisu, kad maratono neįveiksiu ar nepasiruošiu. Taigi tie metai buvo skirti tam, kad tas bėgimas būtų malonus, kad nereiktų „mirti“ per tuos kilometrus.

- Taigi, koks buvo tas debiutinis maratonas? Lengvesnis ar sunkesnis nei tikėjotės?

- Iš tiesų buvo lengviau (juokiasi). Kadangi turėjome labai gerą trenerį - Igną Brasevičių, - kuris viską žino apie maratonus ir papasakojo, kaip reikia bėgti. Laikėmės jo nurodyto plano. Pirmąjį ratą bėgome visiškai lengvai, antrą - irgi. Trečiame ir ketvirtame ratuose galėjome pradėti greitėti, bet kadangi matėme, jog mano konkurentės atsilieka labai daug, tiesiog savo malonumui nubėgome trečią ir ketvirtą ratą vienodu tempu. Buvo labai smagu.

- Su vyru finišavote vienodu laiku, tik skiriasi vietos. Neliūdna, kad ir vyrui nepavyko laimėti?

- Buvome taip susitarę. Maratone svarbus vienodo tempo palaikymas, taigi jis man diktavo tempą. Bėgau už jo ir paskui tiesiog kartu finišavome.

- Turbūt visiems, užsiminus apie Antarktidą, pirma mintis - šaltis. Tad, kokios buvo bėgimo sąlygos?


- Kai atvykome, buvo labai saulėta ir gražu. Visi sakėme, gal šokame iš lėktuvo ir iškart bėgame maratoną. Tačiau jis buvo suplanuotas kitą dieną. Tą dieną oras labai stipriai pablogėjo - apsiniaukė, snigo. Maratono dieną, kadangi snigo visą naktį, buvo pridrėbta daug šviežio sniego, vėjas, gana šalta vietose, kur pučia vėjas. Taigi sąlygos nebuvo lengvos. Dėl to maratono organizatoriai vietoje vieno rato, padarė keturis, kad galėtų sekti situaciją trasoje, jog reikiamu atveju suteiktų pagalbą.

- Ar dar dalyvautumėte tokiame išbandyme?

- Manau, kažką panašaus sugalvosime ir tikrai dalyvausime. Tiesa, kol kas dar nežinome kur. Dar nežinome, kokį iš egzotiškų maratonų pasirinkti. Turbūt man, kaip Vilniaus maratono valdybos pirmininkei, reikėtų prabėgti ir Vilniaus maratoną, pasižiūrėti, kaip atrodo (juokiasi). Manau, maratonų tikrai dar bus. Tačiau kol kas konkretaus plano neturiu. Orientavimosi kalnų dviračiais sporte dabar pertrauka, nes žiema. Sezonas prasidės pavasarį. Taigi ketinu tuomet sugrįžti į orientavimosi kalnų dviračiais varžybas. Kaip bus su bėgimu ir su tais visais egzotiškais maratonais, matysime.

- Ar grįžtumėte į Antarktidos maratoną?

- Ten buvo tikrai smagu. Labai įdomi ir egzotiška gyvenimo kelionė. Tačiau turbūt ten nebedalyvausime. Egzotiškų ir įdomių bėgimų pasaulyje yra labai daug. Taigi norėtųsi įvairovės. Manau, rinksimės galbūt panašų, bet kitą variantą.

- Kokį įspūdį paliko pati Antarktida?

- Įsimylėjau tą žemyną. Tai labai egzotiška ir netikėta vietovė, kokioje galima būti. Buvome įsikūrę privačioje amerikiečių ekspedicijų bazėje. Iš ten ekspedicijos išeina į Vinsono kalną, į Pietų polių. Taip pat ten vyksta moksliniai tyrinėjimai. Žmonės, kurie ten dirba, visa aplinka yra kažkas tokio. Taigi buvo nepaprastai įdomi patirtis. Tai nepakartojamas žemynas. Oras per dieną keičiasi keturis kartus - gali šviesti saulė ir būti šilta, papučia staigiai vėjas ir temperatūra krenta, sninga. Antarktidoje buvome užstrigę penkias dienas, negalėjome išskristi dėl vėjo, blogo oro. Taigi laiko ten pabūti turėjome ir pajusti tą dvasią, kaip ten žmonės gyvena. Norėčiau čia atvežti vaikus, jiems parodyti Antarktidą. Tai yra kažkas neapsakoma.

- Dabar jus reikėtų vadinti nebe orientacininke, o bėgike?

- Sakyčiau, jog esu stipri sniego „mynikė“ (juokiasi). Manau, plento maratone man taip gerai nepavyktų nubėgti kaip Antarktidoje ant visiškai neprognozuojamo grunto, kur sniegas, vėjas, šaltis. Sąlygos labai skiriasi nuo įprasto bėgimo. Žmonės, buvę Antarktidoje, kurie yra tradiciniai plento maratono bėgikai, ten kankinosi, šalo, klimpo sniege. Taigi, tai du skirtingi dalykai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s