respublika.lt
 

Didelis rankinio žingsnis į priekį

2017 birželio mėn. 23 d. 12:45:54
Darius ČIUŽAUSKAS, „Respublikos“ žurnalistas

Lietuvos vyrų rankinio rinktinei nepavyko iškovoti kelialapio į Europos čempionatą. Trūko nedaug, tačiau paskutinis pasaulio vicečempionų norvegų barjeras pasirodė per aukštas. Nepaisant to, lietuviai įrodė, kad yra pajėgūs kovoti su stipriausiomis Senojo žemyno komandomis ir savo žaidimu šalies sporto aistruolius vėl privertė prisiminti rankinį.

×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuvos vyrų rankinio rinktinės vyriausiasis treneris Artūras Juškėnas savo auklėtinių pasirodymą atrankoje į Europos čempionatą įvertino teigiamai. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Kitais metais Zagrebe (Kroatijoje) vyksiančio Europos rankinio čempionato durys Lietuvos vyrų nacionalinei rinktinei užsitrenkė prieš pat nosį. Jas paskutinėse atrankos ciklo rungtynėse uždarė pasaulio vicečempionė Norvegija, po šios pergalės grupėje užėmusi pirmąją vietą ir aplenkusi olimpinę bei pasaulio čempionę Prancūziją. Lietuviai grupėje liko treti, aplenkę ne tik pergalių, bet ir lygiųjų skonio taip ir nepatyrusius belgus.

Kalbėdamas su „Sporto gyvenimu“ Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Artūras Juškėnas, vakar šventęs 47-ąjį gimtadienį, neslėpė, kad labai norėjosi patekti į šešiolikos stipriausių Europos komandų būrį. Tačiau apmaudo, kad to padaryti nepavyko, neliejo.

„Šansas buvo. Bet ar galima jį pavadinti dideliu šansu, jei reikia nugalėti pirmąją ir antrąją pasaulio komandas. Realiai tikėjau, kad galime namuose įveikti prancūzus. Mūsų statymas buvo toks, kad prancūzai Norvegijoje laimės prieš norvegus, o mes juos namuose nugalėsime ir keliausime į Europos čempionatą. Bet sulaukėme smūgio į paširdžius, kai norvegai namuose šventė pergalę. Prancūzai žaidė pačia stipriausia sudėtimi ir vis tiek pralaimėjo solidžiu 5 įvarčių skirtumu. Dvikova Klaipėdoje parodė, kad mes olimpinius ir pasaulio čempionus namuose galėjome įveikti. Pritrūko sėkmės ir lašelio drausmės. Ir taip buvo pasiektas didelis maksimumas. Ar galėjome nugalėti Norvegijoje? Visus varžovus galima įveikti, bet šiandien norvegai yra stipresni“, - sakė A.Juškėnas.

- Ko rinktinei pritrūko, kad patektų į Europos čempionatą?

- Pritrūko, trūksta ir ateityje dar trūks aukšto ar bent jau aukštesnio lygio žaidėjų. Gerbiu mūsų rankininkus, bet juk dauguma jų žaidžia Šveicarijos, Islandijos ar Vokietijos antrosiose lygose bei Lietuvos čempionate. Vyrai į treniruotes ateina po pagrindinių savo darbų ir mes norime, kad jie, kaip lygūs su lygiais, kautųsi su žaidžiančiais Prancūzijoje ir Norvegijoje. Dėkime ranką prie širdies, stebuklas gali įvykti vieną kartą, bet vargu ar jis bus antrąjį.

Trūksta individualaus žaidėjų meistriškumo, visa kita mes turime. Jei yra atsidavimas, prie kurio dar prisideda sėkmė ir „pataikoma“ su sportine forma, net ir esant silpnesniam meistriškumui galima daug ką padaryti. Bet vertinant realiai, jei žaistume 10 rungtynių su Norvegija ir Prancūzija, duok Dieve, kad laimėtume bent kartą ar du. Daugiau negalime, nes tai būtų paprasčiausiai neteisinga. Jie ir sportuoja daugiau, ir atranka kur kas didesnė. O kalbėti apie klubus, kuriuose žaidžiama, ir gaunamus atlyginimus. Manau, kad vien kontraktą su Paryžiaus PSG pasirašęs norvegas Sanderis Sagosenas per metus uždirba tiek, kokie yra šalies čempiono „Dragūno“ ir Lietuvos rankinio federacijos metiniai biudžetai kartu sudėjus.

- Kokius teigiamus šio atrankos ciklo akcentus galite išskirti?

- Pirmiausia pasitvirtino mano tikėjimas, kad rankinis gali pritraukti žiūrovų. Akivaizdžiai įsitikinta, kad tai nėra neįdomi, nepatraukli ir nepopuliari sporto šaka. Reikėjo tik pergalių, ir jos atsirado. Tiek su Belgija, tiek su Norvegija. Be didelių išlaidų reklamai, nes tam federacija neturi pinigų, Klaipėdoje surinkome apypilnę areną. Aš įsitikinęs, kad jei dar bus pergalių ir jos bus nuolatinės, arenos bus pilnos. Daug žmonių pamatė, kokia sporto šaka yra rankinis, ir ėmė labiau juo domėtis. Tikiu, kad tai padės jiems kitaip jį vertinti ir daug geriau suprasti.

Šis ciklas parodė, kad mes jau subrendome ir galime žaisti su pagrindinėmis Europos komandomis. Ar galime jas nugalėti, kitas klausimas. Bet žaisti galime ir net kaip lygūs su lygiais. Juk ištraukus atrankos burtus buvome labai patenkinti gera proga „apšaudyti“ jaunimą ir svajojome, kaip nors kartą belgus nugalėti. Tokių buvo minčių. O mums pavyko išlaikyti intrigą iki paskutiniųjų rungtynių ir net turėjome labai realų šansą patekti į Europos čempionatą. Būtų kitaip susiklosčiusios aplinkybės ir tikrai būtume į šias pirmenybes keliavę kaip trečia geriausia komanda. Žengėme tikrai didelį žingsnį į didesnį profesionalumą.

- Kaip vertintume dešimtbalėje sistemoje Lietuvos rinktinę?

- Labai norėjome, kad Norvegijoje kovotume iki paskutinio švilpuko. Deja, nepavyko. Pritrūko jėgų, meistriškumo, tikėjimo ir sėkmės. Tai buvo vienintelės mūsų rungtynės, kuriose įmetėme tik vieną įvartį greitai puldami. Jei tai būtume padarę, kaip pavyko namuose žaidžiant su Prancūzija, įvertinčiau devyniais. Tad galiu rašyti 7-8.

- Šis puslapis jau užverstas. Tačiau jau netrukus teks atversti naują ir vėl pradėti kovą dėl teisės dalyvauti pasaulio čempionate.

- Dabar žaidėjai atostogauja. Naujam sezonui ruoštis pradėsime rugpjūčio mėnesį. Dalyvausime atrankoje į 2019 metų pasaulio čempionatą. Nors žaidėjų atsinaujinimas ir taktinis ruošimasis vyksta nuolat, rudenį didelių pasikeitimų nebus. Stipriausios sudėties buvome tik žaisdami su Belgija ir abejas šias rungtynes laimėjome. Kitose rungtynėse trūko vieno ar dviejų traumuotų pagrindinių žaidėjų. Rungtynės Norvegijoje parodė, kad mes sau tokios prabangos leisti negalime ir kad kiti žaidėjai kol kas tinkamai šių spragų neužpildo. Į rinktinę besibeldžiantys rankininkai stovi šalia, bet jiems nežmoniškai trūksta tarptautinių rungtynių patirties, nes neužtenka žaisti tik Lietuvos čempionate. Taip pat ir individualaus požiūrio į savo meistriškumą. Žaidėjai turėtų profesionaliau ruoštis būsimoms tokioms varžyboms, nes tai yra kitas lygis.

- Rankininkai ilsisi, o kaip treneris?

- Pirmiausiai atšvęsiu gimtadienį, o paskui kokias dešimt dienų atostogausiu ir visiškai nieko negalvosiu apie rankinį.

- Tačiau laukia ne tik darbas su rinktine, bet ir Klaipėdos „Dragūnas“.

- Pailsėjęs iš karto kibsiu į „Dragūno“ reikalus, nes pirmą kartą kaip stipriausia šalies komanda pateikėme paraišką dalyvauti Čempionų lygos atrankos varžybų kvalifikaciniame etape. Kaip juokaujame, neduok Dieve, mūsų paraišką patvirtins. Europos rankinio federacija (EHF) atrinktus klubus paskelbs birželio 24 d. Priimant sprendimą lemiamu faktoriumi taps ne tik ekipos meistriškumas, bet ir sugebėjimas pritraukti žiūrovų, populiarinti rankinį ir gerinti jo infrastruktūrą. Jei pateksime į Čempionų lygą, pulsime prieš Klaipėdos miestą ant kelių ir bandysime stiprintis. Tokių savų rėmėjų mes neturime, tad ir labai pajėgių žaidėjų pasikviesti negalime. Jei sulauksime neigiamo atsakymo, tuomet „Dragūnas“ kovos antrojoje pagal pajėgumą Europos taurėje - EHF taurės varžybose.

- Jūsų vadovaujamas Klaipėdos „Dragūnas“ jau vos ne dešimtmetį dominuoja Lietuvos čempionate. Per pastaruosius aštuonerius metus laimėti septyni čempionų titulai ir tik kartą iškovoti sidabro medaliai. Ar tai nėra ženklas, kad rankinio lygis šalyje ne tik žemas, bet ir nekyla?


- Jis ir negali būti labai aukštas, nes visi mes „sėdime“ ant tų pačių žmonių ir mažų pinigų. Ir jis nejuda. Tačiau pastarąjį čempionatą mes laimėjome ne dėl to, kad jo lygis žemas. Prieš 3 ar 4 metus turėjome trigubai stipresnę komandą. O laimėti visas rungtynes reguliariajame čempionate pavyko tik šiame sezone. Galbūt mums pavyko labiau sustyguoti žaidimą, gal sugebėjome priversti žaidėjus iki galo atsiduoti ir labiau norėjome nugalėti, ko kitiems nepavyko padaryti. Lietuvoje rankinio lygis nėra labai žemas. Aukščiausiojoje lygoje turime 10 komandų. Ar galima teigti, kad kitų komandinių sporto šakų lygis šalyje yra labai aukštas? Viskas priklauso nuo to, su kuo lyginsi. Jei lyginsime Lietuvos ir Europos rankinį, tai mūsų lygis yra žemas. Bet jei žiūrėsime tik savo šalyje, ar gali kas tiksliai pasakyti, kuri sporto šaka yra antroje vietoje. Kas pirmoje, klausimų nekyla niekam.

Labai blogai, kad verdame savo sultyse. Reikia lįsti į platumas, o jose reikia pinigų. Čia ratas ir užsidaro. Mano vizija tokia, kad Lietuvoje privalome turėti bent vieną profesionalią ir finansiškai stiprią komandą, kurios biudžetas siektų apie 700 tūkst. eurų. Jei kovosime Europoje ir įveiksime keletą etapų, pakelsime bendrą susidomėjimą rankiniu, automatiškai kils aukštyn ir kitos šalies komandos.

- Ar realiai vertinant esamą situaciją įmanoma artimiausiu metu suburti tokią komandą?

- Jei kas prieš aštuonerius metus man būtų pasakęs, kad tiek kartų iš eilės tapsime Lietuvos čempionais, būčiau pagalvojęs, jog toks orakulas turi psichinių problemų. Jei kas prieš trejus metus būtų pasakęs, kad savo noru paduosime paraišką dalyvauti Čempionų lygoje, būčiau pagalvojęs tą patį. Viskas yra realu. Tik reikia kelti visai kitus tikslus, suburti žmones ir jų visiems kartu siekti. Reikia norėti nežmoniškai, o aš taip ir noriu.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PASIRAŠĖ: krepšininkai broliai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai pasirašė sutartį su aukščiausioje Britanijos lygoje (BBL) rungtyniaujančiu Londono „Royals“ klubu.
  • LYGIOSIOS: Lietuvos futbolo A lygos 24-ojo turo rungtynės šeštadienį tarp Vilniaus „Riterių“ ir Vilniaus „Žalgirio“ baigėsi lygiosiomis 1:1 (1:1).
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Tobago Anthony Joseph.

Kaip manote, ar mažos mokyklos ugdo pašalpininkus?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate tai, kad Vilniuje stadionas „statomas“ jau 30 metų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +11 C

 +0 +1 C

 

 -1 +2 C

+14 +16 C

+10 +12 C

 

 +11 +12 C

0-4 m/s

 0-3 m/s

 

0-2 m/s

 

USD - 1.1030 PLN - 4.3575
RUB - 70.3933 CHF - 1.0942
GBP - 0.8823 NOK - 9.9423
reklama
Ūkis