respublika.lt

D.Domikaitytė: imtis noriu tik už Lietuvą

2013 balandžio mėn. 13 d. 17:22:16
Sidas AKSOMAITIS, „Respublikos“ žurnalistas
PATRIOTAI. Užsienio šalyse ir treneris Aivaras Kaselis, ir imtynininkė Danutė Domikaitytė turėtų daug geresnes sąlygas, bet sportininkė nori garsinti Lietuvą. Giedriaus Baranausko nuotr.

Lietuvos moterų imtynių rinktinės viena iš lyderių 18-metė šiaulietė Danutė Domikaitytė kartu su treneriais už galimybę vykti į prestižinius turnyrus ir garsinti mūsų šalį užsienyje ne kartą susimokėjo iš savo kišenės, bet mintis ieškoti skalsesnės duonos už jūrų marių jos nevilioja.

„Imtis noriu tik už Lietuvą“, - sako rinktinės trenerių Aivaro Kaselio ir Andriaus Stočkaus auklėtinė, prieš kelias savaites grįžusi su sidabro medaliu iš Latvijos sostinėje Rygoje vykusio tarptautinio aukščiausios Tarptautinės imtynių federacijos (FILA) kategorijos turnyro „V.Freidenfeld’s Cup“.

Su Danute Domikaityte ir Aivaru Kaseliu „Sporto gyvenimas“ kalbėjosi apie viską: sporto iššūkius, Lietuvoje vis dar laikantį patriotizmą bei ateities planus.

- Kaip vertinate savo pasirodymą Latvijoje?

D.Domikaitytė: Galėjau pasirodyti ir geriau, tačiau sidabras irgi geras rezultatas. Tačiau pirmos ir trečios vietų laimėtojai visuomet džiaugiasi labiau nei antroje pozicijoje likęs sportininkas, nes tiek pirma, tiek trečia vietos pelnomos iškovojus pergales, o antra - pralaimėjus. Pralaimėti visada skaudu, bet kiekviena nesėkmė reiškia, kad dar yra kur tobulėti.

- Ko pritrūkote finale, kad įveiktumėte baltarusę, kurią prieš turnyrą įveikėte kontrolinėje kovoje?

D.Domikaitytė: Ėmiausi saugodamasi varžovės veiksmų, kuriuos ji atliko kvalifikacinėse kovose, tačiau priešininkė mane pergudravo pakeitusi taktiką.

- Kokie iššūkiai jūsų dar laukia šiemet?

D.Domikaitytė: Liepos 2-5 dienomis laukia Europos jaunimo čempionatas Makedonijoje, paskui - pasaulio jaunimo čempionatas Bulgarijoje. Šiuose čempionatuose sieksiu aukščiausių rezultatų. Kiek galėsiu, tiek savęs ir atiduosiu.

- Ar didelę reikšmę imtynių sporte turi psichologija?

D.Domikaitytė: Jei būsi psichologiškai nenusiteikusi, galvoje vyraus sumaištis, tai gali nulemti ir pralaimėjimą kovoje. Tokiu atveju negelbės nei geras fizinis ir techninis pasirengimas. Mano pergalės nėra vien mano laimėjimai. Didžiulį indėlį į jas įdeda treneriai A.Kaselis ir A.Stočkus, kuris yra ir sporto psichologas.

A.Kaselis: Imtynės išugdo labai daug savybių, kurios praverčia gyvenime. Ne kiekvienas sportininkas gali išaugti kovotojų sporte, bet jis gali išaugti kovotoju gyvenime ir kovoti už tą mūsų Lietuvą, už šeimą, atkakliai siekti tikslų.

- Imtynės gali būti išbrauktos iš 2020-ųjų olimpinės programos. Jei taip atsitiktų, kas tada?

A.Kaselis: Kiek žinau, JAV visuomenė ir prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) pasirašė didžiulę peticiją Tarptautiniam olimpiniam komitetui, prašydami išlaikyti imtynių sportą olimpinėje programoje. Ketinimais išbraukti imtynes bandoma sugriauti pamatą, ant kurio stovi visas olimpinis sportas. Juk ir olimpinis himnas ragina mesti toliau diską, greičiau bėgti ir imtis stipriau - šios trys sporto šakos davė pradžią olimpiadai.

- Pernai startavote suaugusių moterų imtynėse. Ar sunku buvo adaptuotis?

D.Domikaitytė: Su suaugusiųjų varžybose dalyvaujančiomis moterimis ir anksčiau yra tekę susidurti stovyklose. Galiu imtis su bet kokio rango imtynininke - tam mane parengė treneriai.

- Kaip susidomėjote imtynėmis?

D.Domikaitytė: Prieš penkerius metus, kai dar gyvenau Anykščių rajono Troškūnų miestelyje, šia sporto šaka mane sudomino klasės draugas. Pirmasis mano treneris -

Arvydas Krikščiūnas. Jau pirmoje treniruotėje negalėjau sustoti - taip patiko! Aktyviai sportavau, dalyvaudavau jaunių ir jaunimo čempionatuose, o po dvejų metų mane pastebėjo treneris A.Kaselis ir pakvietė atvykti į Šiaulius sportuoti profesionaliai.

- Ką pasakytumėte teigiantiems, kad imtynės - nemoteriška sporto šaka?

D.Domikaitytė: Nemoteriškų sporto šakų nėra. Moterys žaidžia ir regbį, ir futbolą, ir krepšinį. Moterų imtynės labai populiarios Vokietijoje. Imtynes nemoteriška sporto šaka vadinti gali tik labai siauro akiračio žmonės. Imtynėse labiausiai žavi pergalės skonis, o pergalių norisi dar ir dar.

- Ar įmanoma šių dienų Lietuvoje užsidirbti duoną iš imtynių?

A.Kaselis: Rėmėjų rasti nėra lengva. Gelbėja tai, kad tarp šių dienų verslininkų bei politikų yra ir buvusių imtynininkų, mėgstančių šį sportą ir pasirengusių pagal išgales padėti. Būna, kad federacija nespėja skirti lėšų ar neskiria jų pakankamai, tada už pasirengimo procesą, išvykas į stovyklas, turnyrus, benziną, akreditacijas tenka mokėti iš savo kišenės. Dalyvauti turnyruose - brangus malonumas, yra tekę ir kreditine kortele pasinaudoti. Ir šiandien virš galvos kybo paskolėlė, kurią investavome į praėjusį Europos čempionatą. Klysta galvojantys, kad imtynininkai Lietuvoje iš sporto gali išspausti pelną. Kol kas yra taip: investuoji 15 tūkst. litų, o už iškovotą medalį gauni 1 tūkst. litų premiją.

- Nejaugi normalu, kad garsinant Lietuvą tenka investuoti asmenines lėšas?

A.Kaselis: Mūsų šalyje, kad ir kaip mes ją branginame, daug kas nenormalu. Galėtume nerti į tą emigracijos liūną ir išvykti. Tačiau kuo tada didžiuosimės? Tokioje mažoje Lietuvoje tikrai turėtume tvarkytis puikiai, mums turėtų užtekti visko, deja, taip nėra. Švedui, lenkui ar vokiečiui juokingos tos sumos, kurios skiriamos imtynių sportui Lietuvoje. Tačiau į ateitį norisi žvelgti optimistiškai: Šiaulių miesto savivaldybė Danutei už Europos bronzą skyrė 400 litų dydžio stipendiją, pagal išgales stengiasi padėti ir federacija. Deja, federacijos išgalės nėra adekvačios tai kainai, kurią mokame mes.

- Gal užsienietės imtynininkės varžyboms rengiasi irgi iš savo lėšų?

A.Kaselis: Baltarusijoje imtynininkės gauna maistpinigius, dotacijas už kiekvieną pasiektą vietinės reikšmės iškovojimą. O laimėjus Lietuvos čempionatą jokio finansinio įvertinimo nerealu net tikėtis. Ne viena Lietuvos sportininkė išvyko į užsienį ir atstovauja svetimoms šalims, o už tai gauna geras treniruočių ir gyvenimo sąlygas. Mes vis dar stovime už tą lietuvybę, tačiau ir Lietuva turėtų būti už savo žmones. Man keista, kad Lietuvoje daugelyje sporto šakų stokojama lėšų saviems. Pasisekė Azerbaidžano imtynininkams, nes šios šalies prezidentas Ilhamas Alijevas pats yra buvęs imtynininkas. Azerbaidžaniečiai pirmiausiai rūpinasi savo sportininkių išlaikymu ir tik tada žvalgosi legionierių. Azerbaidžano moterų rinktinėje tarp 11 imtynininkių - tik 4 azerbaidžanietės, visos kitos legionierės. Pilietybės suteikimo problema ten neegzistuoja - jiems reikalingas medalis, reikalinga, kad pagerbiant nugalėtojus būtų keliama ir Azerbaidžano vėliava. Labai palankios sąlygos imtynininkėms mokytis ir sportuoti Švedijoje.

- Kas sustabdo nuo minčių užsitikrinti normalias treniruočių sąlygas svetimoje valstybėje?

A.Kaselis: Jei atsidursime ant bedugnės krašto ir suvoksime, kad nebeturime net tos kreditinės kortelės, aš neabejoju, kad taip ir nutiks. Tikrai pasirašytume kokį nors kontraktą, garantuojantį sportuojančiam žmogui geresnę ateitį. Tačiau tikime, kad iki to nebus prieita. Mes čia gyvename, čia mūsų Lietuva.

D.Domikaitytė: Vis dar tikimės, kad federacija pradės mus remti 100 proc. Siekiame rezultatų, norime parodyti, kad galime laimėti ir Europos bei pasaulio čempionatuose, atstovauti mūsų šaliai olimpiadoje. Norisi tobulėti ir likti Lietuvoje.

Dosjė


Danutė Domikaitytė

Gimė 1995 m. vasario 15 d.

Pasiekimai


Daugkartinė Lietuvos jaunimo ir suaugusių moterų imtynių čempionė. Nuo 2009 m. įtraukta į Lietuvos moterų imtynių rinktinę, įtraukta į olimpinės rinktinės pamainos sąrašus.

2011 m. Baltijos jūros šalių žaidynių čempionė. Atvirojo tarptautinio turnyro „Charny Bor Open“ (Lenkija) nugalėtoja.

2012 m. Europos jaunių imtynių čempionato bronzos medalio laimėtoja, šia pergale atvertusi istorinį puslapį Lietuvos moterų imtynių sporte - iki šiol nė vienai šalies imtynininkei nebuvo pavykę iškovoti medalio Senojo žemyno čempionate. 3-ioji vieta atvirajame tarptautiniame turnyre „Charny Bor Open“ ir atvirajame Lenkijos čempionate. Baltarusijos imtynių meistrų turnyro nugalėtoja suaugusiųjų grupėje. 1-oji vieta tarptautiniame jaunimo turnyre „Bodenpookall Cup“ Vokietijoje.

2013 m. 3-ioji vieta FILA kategorijos imtynių turnyre triskart olimpinio čempiono Aleksandro Medvedžio „Grand Prix“ laimėti. 2-oji vieta FILA kategorijos turnyre „V.Freidenfeld’s Cup“.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Sporto gyvenimas"


Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • FUTBOLAS: antrą Šv. Velykų dieną Vilniaus Fabijoniškių gimnazijos stadione susirinkusiems žiūrovams „Vilniaus“ futbolo klubas pergalės nepadovanojo - traumų išretinta vilniečių ekipa nusileido Kėdainių „Nevėžio“ futbolininkams, kai varžovai pelnė įvartį 11 m baudiniu paskutinę pridėto laiko minutę.
  • PARTRENKĖ: pirmadienio pavakarę Vilniuje automobilis „VW Passat“ partrenkė 10 metų berniuką.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
baneris Big Daddy Wilson

Ar kelia grėsmes užsieniečių antplūdis Lietuvos darbo rinkoje?

balsuoti rezultatai

Ar dirbsite per Velykas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +3  +4 C

   +2   +4 C

 

 +4   +6 C

+14 +16 C

 +15  +17 C

 

+16   +18 C

3-4 m/s

 2-4 m/s

 

 4-6 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis