Atsakymo laukia ir lietuviainuotraukos

2017 gruodžio mėn. 07 d. 10:40:58 Perskaitė 639

Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) tarė savo žodį ir diskvalifikavo Rusiją iš 2018 m. žiemos olimpinių žaidynių Pjongčange (Pietų Korėja), kurios prasidės vasario 9 d. Šis sprendimas uždegė viltį Lietuvos šokių ant ledo porai, kuri liko pirma už brūkšnio olimpinėje atrankoje. Tiesa, IOC „švariems“ Rusijos sportininkams paliko galimybę varžytis su olimpine vėliava. Taigi mūsiškiams reikia laukti, koks bus Rusijos atsakymas. „Bet kokiu atveju mes pasiruošę, Lietuva pasiruošusi. Viskas dabar laiko klausimas“, - „Vakaro žinioms“ sakė Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė.

 

IOC valdybos posėdyje gruodžio 5 d. Lozanoje (Šveicarija) nusprendė, kad vis dėlto tie Rusijos sportininkai, kurie niekada nebuvo įtarti dėl dopingo vartojimo ir gaus specialios komisijos pritarimą, galės varžytis Pjongčange su olimpine vėliava, o iškovojus aukso medalį būtų giedamas olimpinis himnas. Tokios sankcijos Rusijai pritaikytos už sistemingą dopingo vartojimą su valstybės įsikišimu. Po tyrimo ir papildomų dopingo testų šiemet buvo diskvalifikuotas visas būrys Rusijos sportininkų, kurie neteko net vienuolikos 2014 m. Sočio žiemos olimpinių žaidynių medalių.

IOC prezidentas Tomas Bachas (Thomas Bach) teigė, kad toks sprendimas buvo priimtas po 17 mėnesių trukusio tyrimo, įvertinus visas rekomendacijas ir svarstymus. Tyrimui vadovavęs buvęs Šveicarijos prezidentas Samuelis Šmidas (Samuel Schmid), nepaisydamas nuolatinių Rusijos atstovų neigimų, ataskaitoje pateikė įrodymus dėl „sistemingo manipuliavimo antidopingo taisyklėmis ir sistema“.

T.Bachas pridūrė, kad tai buvo precedento neturintis išpuolis prieš olimpinių žaidynių ir sporto vientisumą: „Toks sprendimas turi nubrėžti liniją ties šiuo žalingu epizodu ir būti katalizatorius efektyvesnei antidopingo sistemai.“

O tuo metu, kol buvo laukiamas oficialus Rusijos prezidento Vladimiro Putino atsakymas dėl diskvalifikacijos, šios šalies sportininkai pasidalijo įvairiomis nuomonėmis. Pavyzdžiui, ledo ritulininkas Ilja Kovalčiukas įsitikinęs, kad dalyvauti olimpinėse žaidynėse yra būtina: „Atsisakyti reikštų pasiduoti.“ Netgi visa Rusijos ledo ritulio rinktinė išsiuntė laišką šalies vadovui, kuriame prašoma leisti dalyvauti žaidynėse Pjongčange.

„Jei Rusija neboikotuos žaidynių, dalyvausiu kaip neutralus sportininkas. Ruošiausi tam ketverius metus, negaliu dabar pasiduoti“, - teigė olimpinis čempionas greitojo čiuožimo atstovas Viktoras Anas.

„Mums svarbu dalyvauti žaidynėse. Išliksime rusai, kad ir kokios spalvos būtų vėliava“, - pridūrė biatlonininkas Ivanas Babikovas.

Tačiau, aišku, buvo ir priešingų nuomonių. Dar prieš IOC posėdį čiuožėja Jevgenija Medvedeva sakė, kad jai nepriimtinas variantas dalyvauti žaidynėse be Rusijos vėliavos, kaip neutraliai sportininkei.

„Suprantu tuos, kurie nori startuoti su olimpine vėliava, tačiau valstybė su tuo sutikti neturėtų“, - samprotavo bobslėjininkas Aleksejus Vojevoda.

„Sunku ką nors patarti kitiems sportininkams, bet aš nesuprantu, kaip galima dalyvauti žaidynėse su neutralia vėliava“, - sakė ledo ritulininkas Aleksandras Ovečkinas. Tiesa, pastarasis rungtyniauja NHL ir į žaidynes veikiausiai bet kuriuo atveju nevyktų.

Vakar V.Putinas Rusijos žiniasklaidai pareiškė, kad valstybė neprieštaraus, jei sportininkai norės dalyvauti žaidynėse su olimpine vėliava.

Lilija Vanagienė, Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė:

„Aš asmeniškai tikėjausi, kad tas sprendimas ir bus toks, kuris neužkirs kelio „švariems“ Rusijos sportininkams dalyvauti Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse. Manau, padarytas labai teisingas sprendimas. Juk būtų labai skaudu, jei iš tų „švarių“ sportininkų būtų atimta teisė kovoti olimpinėse žaidynėse, - kalbėjo L.Vanagienė. - Aišku, yra ir kita medalio pusė - kaip pati šalis į tai pažiūrės. Tačiau dabar tai jau tik laiko klausimas. Tai jau yra politika. O mes tiesiog lauksime. Esame pasiruošę, Lietuva pasiruošusi. Nuo vasaros dirbome, stengėmės. Jeigu rusai vis dėlto nedalyvauja, tai mes iš karto gauname vietą olimpinėse žaidynėse.“

Primename, kad rugsėjo 30 d. Vokietijoje vykusių dailiojo čiuožimo varžybų „Nebelhorn Trophy“, kurios buvo paskutinis atrankos į olimpines žaidynes turnyras, ledo šokių varžybose Lietuvos atstovai Saulius Ambrulevičius ir amerikietė Elison Ryd (Allison Reed) užėmė septintąją vietą ir nepateko į olimpines žaidynes. 25-erių S.Ambrulevičius ir 23-ejų E.Ryd tuomet surinko 142,95 taško. Kelialapius į olimpines žaidynes iškovojo 1-6 vietas užėmę duetai. Mūsiškiams iki laimingojo bilieto pritrūko vos 0,27 taško.

„Yra ir planas A, ir planas B. Esame pasiruošę visiems variantams“, - pridūrė LČF vadovė.

O variantai, kitaip tariant, planai, iš tiesų yra keli. Pirmiausia, žinoma, jei vis dėlto Rusijos sportininkai nedalyvautų ir su olimpine vėliava, tada atsirastų vieta mūsų čiuožėjams. Taip pat juk dailiajame čiuožime daugelis porų yra mišrios, taigi ne visų šalių poros dar gavusios pilietybes, kažkam gali ir neduoti. Ir trečias variantas - traumos.

„2018 m. sausį Maskvoje (Rusija) vyks Europos čempionatas. Jei kokia pora ten blogai pasirodys, tos šalies olimpinis komitetas jų gali neišleisti į žaidynes. Pavyzdžiui, 2004 m. Vokietijos pora Kati Vinkler (Kati Winkler) ir Renė Lozė (Rene Lohse) planetos pirmenybėse iškovojo bronzą, bet Europos čempionate liko tik 11-i ir jiems Vokietija neleido dalyvauti 2006 m. Turino žiemos olimpinėse žaidynėse. Tiesiog tų didelių šalių dideli ir reikalavimai. Arba jei kokios mažos šalies čiuožėjas patirs traumą ir nebebus kuo pakeisti“, - pasakojo L.Vanagienė.

LČF prezidentės teigimu, kol kas aišku tiek, kad Rusijai tikrai neatstovaus lyderiai olimpiniai čempionai Jevgenija Bobrova ir Dmitrijus Solovjevas. Mat J.Bobrova 2016 m. buvo įkliuvusi dėl meldoniumo vartojimo: „Tačiau rusai turi daug gerų porų, jei reikės, greitai pakeis. Taigi iš Rusijos mums kažko tikėtis nereikėtų.“

Aišku, kalbant apie pilietybės suteikimą, pastarasis klaustukas kabo ir virš mūsų poros. Juk norint startuoti Pjongčange E.Ryd reikėtų Lietuvos pilietybės. O čia jau sudėtinga situacija, ypač po to, kai 2013 m. išimties tvarka Lietuvos pilietybė dėl dalyvavimo 2014 m. Sočio žaidynėse buvo suteikta Deivido Stagniūno partnerei iš JAV Izabelai Tobijas (Isabella Tobias). O galiausiai, kai lietuvis patyrė traumą, ši pora iširo ir I.Tobijas Lietuvos pasą iškeitė į Izraelio.

„Galbūt kartais paskutinę minutę būna priimami šaliai naudingi sprendimai... Ta mūsų pora tikrai stipri. O jei ne, turime ir kitą jauną porą - Guostę Damulevičiūtę ir Deividą Kizalą. Abi poros turi surinkusios reikiamus taškus. 2016 m. Lilehamerio jaunimo žiemos olimpinėse žaidynėse Guostė su Deividu užėmė devintąją, o šiemet pasaulio jaunimo čempionate - 17-ąją vietas. Taigi ne iš gatvės paimti, turintys patirties, stipri pora“, - pridūrė L.Vanagienė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net