Širdžių čempionai prieš favoritusnuotraukos

2018 liepos mėn. 14 d. 12:09:40 Perskaitė 839

„Labas rytas! Jums neprisisapnavo. Kroatija žais pasaulio čempionato finale“, - tokie žodžiai rytą po pusfinalio rungtynių pasirodė Kroatijos rinktinės tviterio paskyroje. Jie parodo, kaip sunku buvo prieš turnyrą tikėtis tokio ilgo kroatų žygio. Gali būti, kad rytoj maždaug 20 val. kroatai bučiuos pasaulio taurę ir švęs, tačiau finale ne jie bus favoritai. Tarp jų ir taurės stovi tvirta kaip betonas Prancūzijos rinktinė. Šioje sienoje plyšių kol kas nesurado niekas.

 

Kroatams būtų pravartu išversti vieną lietuvišką dainą. Jie galėtų draugiškai traukti: juk mūsų pasauly tik keturi milijonai... Turbūt visose mažose Europos valstybėse rytoj, kai Maskvos „Lužnikų“ stadione prasidės finalas, bus sergama už kroatus. Ir ne tik mažose. Kroatai kentė, rodė charakterį, nors atkrintamosiose rungtynėse retai rodė gerą žaidimą. Jie triskart atsilikinėjo ir triskart išsigelbėjo. Jei Brazilija ar Vokietija pasiektų finalą po dviejų baudinių serijų ir pratęsimo, dauguma sirgalių raukytųsi. Sakytų, kad ne toks turi būti didžios komandos kelias.

Tačiau Kroatija maža, jos rinktinei daug kas atleistina. Taip, niekas negali prieš turnyrą nuvertinti komandos, kurioje žaidžia Luka Modričius, Ivanas Rakitičius ir dar keli garsūs futbolininkai. Bet ir favoritėmis tokios ekipos nevadinamos. Rinktinių reitinge Kroatija yra tik 20-a. Dar niekada taip žemai reitinge esanti komanda nežaidė pasaulio čempionato finale. O ir ligšioliniai pasiekimai nėra įspūdingi. Nuo 1998-ųjų, kai kroatai iškovojo pasaulio pirmenybių bronzą, jie nėkart neperžengė grupių etapo barjero. Kai tokia komanda dantis sukandusi prasibrauna į finalą, visi ploja. Tai yra futbolo žavesys.

Kitoje pusėje yra realybė. Yra rinktinė, per 20 metų trečią kartą pasiekusi finalą. Primename, kad 1998 m. prancūzai tapo čempionais. Tada pusfinalyje jie 2:1 įveikė būtent kroatus, o finale 3:0 sutriuškino brazilus. 2006 m. prancūzai finale tik po baudinių serijos nusileido italams. Istoriniai pasiekimai nėra rimtas argumentas prieš lemiamas rungtynes, tačiau „mėlynieji“ argumentų turi daug.

Kroatai kovos su komanda, kurios treneris Didjė Dešamas (Didier Deschamps) leido sau išbraukti iš sudėties „Manchester United“, Londono „Arsenal“ ir Miuncheno „Bayern“ žaidėjus. Su komanda, kuri tinginiavo grupės varžybose, bet paskui be jokių pratęsimų ir baudinių pašalino iš kelio Argentiną, Urugvajų bei Belgiją. Su komanda, kurioje futbolo specialistai nemato nė vienos silpnos grandies.

Kas bus pagrindiniai veikėjai rytdienos dramoje? Daug kas priklausys nuo argentiniečio Nestoro Pitanos, jis paskirtas finalo arbitru. Dar daugiau priklausys nuo trenerių D.Dešamo ir Zlatko Daličiaus. Beje, jei finalą laimės prancūzai, D.Dešamas pasižymės neeiliniu pasiekimu. 1998 m. jis buvo rinktinės kapitonu. Sėkmės atveju D.Dešamas taps trečiuoju žmogumi, laimėjusiu čempionatą ir žaidžiant, ir treniruojant. Iki šiol tai padarė tik brazilas Marijus Zagalas (Mario Zagallo) ir vokietis Francas Bekenbaueris (Franz Beckenbauer).

Kažkuris finalo dalyvis rytoj turbūt džiaugsis ne tik pasaulio taure, bet ir naudingiausio čempionato žaidėjo prizu. Tiesa, laureatą ekspertai išrinks dar prieš finalą. Realiausiu kandidatu gauti prizą vadinamas L.Modričius. Dar neaišku, ar į aikštę galės išbėgti visi geriausi futbolininkai. Kroatijos stovykloje yra daug nerimo dėl naudingiausiu pusfinalio mačo su anglais žaidėju pripažinto Ivano Perišičiaus.

Kroatai triskart žaidė pratęsimą, o trys pratęsimai yra tarsi papildomos rungtynės. Jiems reikės sukaupti paskutines jėgas. „Mes būsime turbūt pirma komanda čempionatų istorijoje, sužaidusi ne septynis, o aštuonis mačus. Išeikvota daug jėgų, bet rungtynių su prancūzais nebijojome. Esu įsitikinęs, kad mums užteks laiko atgauti jėgas. Negali būti pasiteisinimų, nes tai pasaulio čempionato finalas. Toks šansas atsiranda tik kartą gyvenime“, - teigė Z.Daličius.

Prancūzams svarbu prisiminti 2016 m. Europos čempionatą. Užpernai jie žaidė namie, buvo favoritai, bet nusileido portugalams. „Neslėpsiu, prieš Europos čempionato finalą mes manėme, kad darbas jau atliktas. Po pergalės pusfinalyje prieš vokiečius nusprendėme, kad jau laimėjome čempionatą. Tos rungtynės mums buvo tikrasis finalas. Žinoma, gerbėme portugalus, bet jų kelias į finalą buvo paprastesnis... Nenorime kartoti šios klaidos“, - sakė saugas Polis Pogba (Paul Pogba).

Interviu

Apie finale žaisiančių rinktinių galimybes „Vakaro žinios“ kalbėjosi su ilgamečiu Lietuvos rinktinės žaidėju, buvusiu jos kapitonu Deividu Šemberu.

- Kuri komanda prieš finalą turi daugiau kozirių?

- Manau, Prancūzijos komanda turi favoritės statusą. Tai yra ypač talentinga komanda su dideliu potencialu, labai gerai subalansuota visose linijose. Mano nuomone, ji yra realiausia pretendentė į čempionės titulą. Tą sakiau ir anksčiau, prasidėjus atkrintamosioms varžyboms, o iškritus Brazilijai ir Ispanijai, tai tapo akivaizdu. Prancūzijos rinktinė turi vieną didžiausių potencialų Europoje, žiūrint ne tik į dabartį, bet ir į ateitį. Ši komanda demonstruoja patį brandžiausią, stabiliausią, užtikrintą žaidimą. Futbolininkai yra labai aukšto lygio, visi jie turi aukščiausio lygio rungtynių patirties. Taigi Prancūzija yra pagrindinė pretendentė į čempionės titulą.

- O kokie gali būti kroatų koziriai, ar jų apskritai yra?

- Be abejo, Kroatija pavergė daugelio futbolo gerbėjų širdis. Maža šalis nukeliavo iki finalo, demonstruodama gana gražų, malonų akiai žaidimą. Dažniausiai ji atsilikinėdavo, bet išplėšdavo pergales. Tai taip pat yra nebloga rinktinė, turinti ryškius lyderius, bet lyderių nėra 11, kaip Prancūzijos rinktinėje. Kroatų komandoje jų yra 5-6. Tie futbolininkai diktuoja visą žaidimą. Galima kalbėti apie šiokį tokį nuovargį, bet profesionalo atsistatymui 2-3 dienų visiškai pakanka. Todėl čia akcento nedėčiau, bet manau, kad šiuo metu Kroatijos rinktinė nusileidžia Prancūzijos rinktinei pagal žaidimo komponentus.

- Galimas kroatų nuovargis buvo nuolat akcentuojamas prieš rungtynes su anglais, tačiau jei tai ir turėjo neigiamų pasekmių, tai tik anglams. Prancūzams turbūt nevertėtų to akcentuoti?

- Tikrai ne. Nereikia galvoti, kad kroatai gali būti pavargę. Yra laiko atsigauti, užgydyti žaizdas. Profesionaliame sporte dabar tai daroma ypač greitai. Be abejo, kai pasižiūri į Ivaną Rakitičių, žaidžiantį 70-as rungtynes per sezoną, tai yra nuostabu. Sužaisti tiek rungtynių tokiu lygiu per vieną sezoną yra kažkas pasakiško. Tačiau matome, kad žaidėjas puikiai atrodo tiek fiziškai, tiek visais kitais atžvilgiais. Tai yra žaidėjų klasė. Luka Modričius, Marijus Mandžukičius, I.Rakitičius, Ivanas Perišičius - visi jie yra aukščiausio lygio futbolininkai, vedantys paskui save komandą. Komanda jais tiki, kolektyvas yra puikiai suderintas. Galima sakyti, kad kroatai yra tikrai pasirengę finalui. Daugelyje Europos valstybių bus sergama būtent už kroatus, nes tai yra maža šalis, pavergusi daugelio širdis. Bet šiandien Prancūzijos rinktinė pagal savo potencialą yra stipresnė.

- Labai didelė tikimybė, kad kažkuris finalo dalyvis bus pripažintas naudingiausiu čempionato žaidėju. Kas, jūsų nuomone, yra pagrindiniai kandidatai?

- Manau, būtų teisinga, jei naudingiausiu žaidėju būtų paskelbtas laimėjusios komandos atstovas. Juk titulą laimi ne vienas žaidėjas, o komanda. Kroatijos rinktinėje išsiskiria L.Modričius. Tarp kandidatų gali būti I.Rakitičius, I.Perišičius. Kažkas iš šių žaidėjų, bet realiausias kandidatas - L.Modričius. Prancūzų gretose naudingiausiu gali būti pripažintas ir Kilianas Mbapė, ir Samuelis Jumtiti, ir Ngolo Kantė. Toje komandoje galima vardinti visus žaidėjus, sunku prognozuoti. Dar yra Antuanas Grizmanas, Olivjė Žiru. Aišku, O.Žiru turi mažiau šansų, bet gražu žiūrėti, kaip dirba trys atakuojantys žaidėjai - K.Mbapė, O.Žiru ir A.Grizmanas. Kaip jie keičiasi, kaip vienas kitą saugo, užpildo laisvas zonas. Matyt, treneris yra puikiai paaiškinęs, ką kiekvienas žaidėjas turi daryti aikštėje. Net jei prancūzų priekinė linija nemuša įspūdingo įvarčių skaičiaus, ji atlieka labai daug nematomo darbo. Tas darbas gal nelabai malonus akiai, bet labai naudingas, siekiant rezultato. Prancūzai gražaus žaidimo ir nedemonstruoja, bet siekia maksimalaus rezultato. Labai tikėtina, kad jį ir pasieks.

- Ar tikitės rezultatyvių rungtynių? Finale tai būtų neįprasta.

- Rezultatyvių rungtynių nesitikiu, jų nesitikėjau ir pusfinalyje. Finale klaidos kaina yra labai didelė. Kiekvienas žaidėjas, net puolėjai, supranta, kad kiekviena klaida gali būti lemtinga. Laisvų zonų bus mažai, pademonstruoti savo greitį abiejų komandų žaidėjams bus sudėtinga. Todėl, manau, ir įvarčių nebus daug. Nebent pagelbėtų standartinės situacijos, bet komandos puikiai viena kitą analizuoja, todėl bus pasirengusios ir tam. Vienas įvartis gali nulemti laimėtoją, daugiausiai - du įvarčiai.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net