respublika.lt

Romualdas Marcinkus - lakūnas, futbolininkas, karys

(0)
Publikuota: 2014 kovo 28 16:44:39, Algirdas KLIMKEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
AUKSINIAI. 1932 m. Romualdas Marcinkus (pirmoje eilėje iš kairės) su LFLS komanda iškovojo antrąjį Lietuvos čempionų titulą. Algirdo Klimkevičiaus archyvo nuotr.

Lietuvos futbolo aušroje šios sporto šakos pradininkų gretose netrūko karininkų. 1918 m. paskelbus Lietuvos Nepriklausomybę, futbolas sparčiausiai plito kariuomenėje ir ypač populiarus buvo tarp aviatorių. Aukščiausiai iškilo Steponas Darius ir Romualdas Marcinkus. Lietuvos sporto tėvu vadinamo S.Dariaus gyvybė nutrūko 1933 m. liepos 17 d. istorinio skrydžio per Atlantą metu, o R.Marcinkaus, karo lakūno, gyvenimo kelias baigėsi 1944 m. kovo 29 d. po nesėkmingo bandymo ištrūkti iš vokiečių nelaisvės.

Dangaus paukštis

R.Marcinkus gimė 1907 m. liepos 22 d. Jurbarke, 1923 m. jis su šeima persikėlė į Kauną. 1926 m. buvo priimtas į Karo mokyklą, o 1927 m. įstojo į Kauno LFLS (Lietuvos fizinio lavinimo sąjunga). 1929 m. spalio 6 d. Karo akademiją baigusiam R.Marcinkui buvo suteiktas pėstininkų leitenanto laipsnis.

Aviacijos karininko karjerą R.Marcinkus pradėjo 1932 m. gegužės 14 d., kai baigė Vytauto Didžiojo karininkų kursų Aviacijos skyriaus III laidą. 1934 m. R.Marcinkaus karo piloto karjeroje tapo patys įspūdingiausi: metų pradžioje išbuvęs ore reikiamą kiekį valandų ir įgavęs pilotažo patirties, R.Marcinkus pelnė I eilės karo lakūno vardą. Tais pačiais metais R.Marcinkus dalyvavo aviacijos viršininko plk. ltn. inžinieriaus Antano Gustaičio surengtame ANBO IV reprezentacinės eskadrilės skrydyje aplink Europą.

Po šio legendinio skrydžio R.Marcinkus buvo paskirtas Aviacijos sporto ir fizinio lavinimo skyriaus vadovu, o 1936 m. liepos 23 d. jam suteikiamas karo aviacijos kapitono laipsnis. R.Marcinkaus karo lakūno karjera Lietuvoje nutrūko 1939 m. rugsėjo pabaigoje. Dar rugpjūčio 7 d. jis apdovanojamas Lietuvos aviacijos garbės ženklu - „Plieno sparnai“, o po kelių savaičių sekė bausmė - rugsėjo 28 d. karo aviacijos viršininkas brig. gen. A.Gustaitis nubaudė 5 parų areštu namuose už blogą internuoto vokiečių karininko saugojimą ir priežiūrą. Jau kitą dieną po bausmės, 1939 m. rugsėjo 29 d., R.Marcinkus pateikė prašymą dėl išleidimo į atsargą. Jo prašymas buvo patenkintas.

Futbolo talentas

Tikėtina, kad dar sparčiau kilti karo aviacijos karjeros laiptais R.Marcinkui sukliudė jo aistra futbolui. Kai 1935 m. jis buvo paskirtas Aviacijos mokyklos adjutantu, jo atestacijos lape pastebima, kad jis labiau atsidavęs sportui nei karo tarnybai. Pirmuosius šio žaidimo įgūdžius Romualdas gavo Jurbarke, o persikėlęs į Kauną žaidė suaugusiųjų komandose. 1927 m. R.Marcinkus tapo LFLS nariu ir su šia komanda 1927 ir 1932 m. iškovojo Lietuvos meisterio (čempiono) titulus, o 1928, 1929 ir 1933 m. tapo šalies vicemeisteriu. Šalies futbolo pasaulyje Romualdas pagarsėjo 1927 m., kai vos 20-ies debiutavo Lietuvos nacionalinėje rinktinėje. Nors jo atstovaujama Lietuvos rinktinė 3:6 nusileido Latvijos ekipai, pirmąjį įvartį pelniusio jaunojo futbolininko pasirodymas buvo įvertintas labai gerai.

1930 m. R.Marcinkus su Lietuvos rinktine iškovojo Baltijos šalių futbolo turnyro taurę. Už sėkmingas tarptautines varžybas su Latvija ir Suomija 1934 m. balandžio 22 d. Lietuvos kamuolio žaidimo sąjunga R.Marcinkų apdovanojo specialiu prizu. 1935 m. antrą kartą su Lietuvos futbolo rinktine R.Marcinkus (jau ne tik žaidėjas, bet ir treneris) iškovojo Baltijos šalių futbolo turnyro taurę. Deja, dideli fiziniai krūviai ir psichologinė įtampa išsekino organizmą, sušlubavo sveikata. 1936 m. jis paliko LFLS futbolo komandą ir perėjo į Šančių „Kovą“, su kuriuo trečią kartą tapo Lietuvos čempionu. Vis dėlto po trumpos pertraukos jis grįžo į Kauno LFLS, tačiau ryškesnių laimėjimų pasiekti nebespėjo.

R.Marcinkaus futbolininko karjerą nutraukė trauma. 1938 m. gegužės 17 d. Lietuvos ir Latvijos rungtynių metu R.Marcinkus patyrė sunkią dešiniojo kelio traumą, po jos gydėsi Karo ligoninėje Kaune, vėliau buvo operuotas Anglijoje, gydėsi Vokietijoje, Čekoslovakijoje. Po šios traumos į aktyvųjį sportą Romualdas nebegrįžo. Lietuvos rinktinėje R.Marcinkus iš viso sužaidė 41 rungtynes (pelnė 2 įvarčius). Net 31 kartą jis šalies komandą į aikštę vedė ryšėdamas kapitono raištį.

Apie talentingą futbolininką labai pagarbiai atsiliepė ir buvę jo bendražygiai. „Marcinkus buvo linksmo būdo, geranoriškas, negailėdavo patarimų, lankydavo net ir jaunimo rungtynes. Man patiko jo žaidimas. Aikštėje jis buvo labai drąsus, fiziškai stiprus, šoklus, gerai žaidė galva. Visi priešininkai privengdavo su juo susidūrimų“, - prisiminė Vytautas Ilgūnas.

„Mums Romas buvo idealus futbolininkas. Prisimenu jį kaip puikų centro saugą (nors iš pradžių jis žaidė puolime), įdomiai ir išradingai skirstantį kamuolius. Patiko ir jo laikysena už aikštės ribų - kuklus, džentelmeniškas, draugiškas, visada pasitempęs“, - teigė dimisijos pulkininkas leitenantas Stasys Buzas.

Jauniausias treneris

Beje, R.Marcinkui priklauso unikalus pasiekimas. Jis buvo ne tik Lietuvos rinktinės žaidėjas, kapitonas, bet ir žaidžiantis treneris. Tais laikais ne tik futbolo klubai, bet ir rinktinė dažniausiai žaisdavo be trenerio. Klubines komandas treniruodavo, o gal greičiau - prižiūrėdavo, vyresni ar baigę žaisti futbolininkai, bet tikrųjų futbolo trenerių nebuvo. Tik 1927 m. Lietuvos futbolo lygos (LFL) vadovybė į šalies rinktinę pakvietė vengrą Ferensą Molnarą (Ferenc Molnar), bet jo karjera pasibaigė po dviejų pralaimėjimų (3:6 - Latvijai ir 0:5 - Estijai). 1930-1931 m. su rinktine dirbti mėgino austras Otas Ditrichas (Otto Dietrich). Pergale Baltijos taurės turnyre prasidėjęs darbas baigėsi po trijų iš eilės pralaimėjimų (Rumunijos, Latvijos ir Estijos rinktinėms) 1931 m.

1932 m. LFL vadovai priėmė istorinį sprendimą - rinktinės stratego postą patikėjo tuo metu vos 25-erių R.Marcinkui. Debiutas (1:2 pralaimėta latviams) prisvilo, bet jau kitose rungtynėse naujasis treneris pats žengė į aikštę ir padėjo 1:0 įveikti Estijos rinktinę. R.Marcinkaus - trenerio ir žaidėjo - era rinktinėje (su pertraukomis) tęsėsi iki 1938 m. nelaimingosios dvikovos su Latvija. Romualdas iki šiol yra jauniausias visų laikų Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris. Per 19 rungtynių jo vadovaujama (ir atstovaujama) šalies rinktinė iškovojo 7 pergales, patyrė 7 nesėkmes ir 5 kartus sužaidė lygiosiomis.

 

R.Marcinkų vertino ir Kūno kultūros rūmų (aukščiausia valstybinė sporto institucija) vadovybė. 1935 m. jis pirmasis iš lietuvių buvo dviem mėnesiams išsiųstas tobulinti trenerio žinių į Austrijos sostinę Vieną. Grįžęs į Lietuvą jis futbolininkams įvedė specialias pratybas gimnastikos salėje, treniruotes sniegu padengtoje aikštėje ir pan.

R.Marcinkus neapsiribojo tik trenerio darbu, jam rūpėjo ir Lietuvos futbolo ateitis. Jis domėjosi futbolo literatūra, rašė metodinius straipsnius į spaudos leidinius. 1936-1937 m. ėmėsi rengti futbolo vadovėlį. 1938 m. jo straipsnius apie žaidimo taktiką visus metus spausdino laikraštis „Lietuvos sportas“.

Tačiau 1939 m. rugsėjo 1 d. prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas sutrukdė R.Marcinkui užbaigti pradėtus darbus. Giliai sukrėstas Vokietijos invazijos į Lenkiją, jis likusią savo gyvenimo dalį paskyrė kovai su fašistiniais grobikais.

Karo uraganas

Staigiai pasitraukęs iš karo tarnybos, R.Marcinkus išvyko ir iš Lietuvos. 1940 m. kovo viduryje pasiekė Paryžių ir iškart padavė prašymą priimti į Prancūzijos karines pajėgas. Po kelių mėnesių Prancūzijos prezidento dekretu buvo priimtas į Prancūzijos kariuomenę pėstininku, vėliau pervestas į Prancūzijos karo aviaciją. Tačiau jau birželio 19 d. su kitais svetimšaliais kariais R.Marcinkus buvo priverstas trauktis į Alžyrą. 1940 m. rudenį jis pasiekė Didžiąją Britaniją ir netrukus įstojo į Karališkąsias oro pajėgas. 1941 m. gegužės 1 d. sėkmingai baigęs apmokymus, buvo paskirtas į legendinę 1-ąją eskadrilę. Joje buvo suformuotas specialus dalinys naktiniams reidams virš Lamanšo.

„Uragano“ pilotas dešimt kartų kilo pagal skubaus pakilimo signalą, dalyvavo oro erdvės valymuose, lėktuvų grupių kautynėse ir dvikovose, patruliavo virš Lamanšo, lydėjo bombonešius ir pan. 1942 m. vasario 12 d. Lamanšo sąsiauryje vokiečiai vykdė operaciją „Cerberis“, į oro mūšį pakilo ir R.Marcinkus. Šis mūšis buvo lemtingas. Romualdo pilotuojamas naikintuvas buvo pašautas, nukrito į Lamanšo sąsiaurį, o lietuvis pateko į vokiečių nelaisvę.

1942 m. birželio pradžioje R.Marcinkus buvo perkeltas į Karo belaisvių nuolatinę Liuftvafės stovyklą Nr.3 („Stalag Luft III“). Ten jis įsitraukė į slaptos karo belaisvių organizacijos „X“, rengusios pabėgimo planą, veiklą. 1944 m. kovo 24-osios naktį iš stovyklos pabėgo 76 britų karininkai (tarp jų - ir R.Marcinkus). Deja, išsigelbėti pavyko tik keturiems bėgliams. Romualdas kovo 26 d. su trimis likimo draugais buvo sulaikytas Pilos stotyje. Siekiant įbauginti likusius kalinius, didžioji dalis pabėgėlių buvo nubausti mirties bausme.

1944 m. kovo 29 d. miške prie Prucės miestelio bausmė įvykdyta ir kapitonui R.Marcinkui. Jis buvo palaidotas Žaganės kapinių memoriale pabėgėliams, vėliau urna su palaikais perlaidota Britų karių kapinėse Poznanėje, Lenkijoje.

Jau tapo tradicija, kad jubiliejiniais R.Marcinkaus ir britų lakūnų žūties metais Poznanėje renkasi Lenkijos, Lietuvos ir Didžiosios Britanijos aviatorių atstovai, žuvusiųjų artimieji. Tikriausiai taip bus ir šį kartą. Su jais bus ir visa Lietuva.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s