Įspūdingas A lygos debiutantų startas

(0)
Publikuota: 2015 kovo 06 15:11:53, Evaldas GELUMBAUSKAS, „Respublikos“ žurnalistas
×
SNAIPERIS. Klaipėdos „Atlanto“ puolėjas Andrejus Paniukovas debiutą A lygoje pažymėjo 4 įvarčių fejerverku. Egidijaus Jankausko nuotr.

Lietuvos futbolo A lygos čempionate savaitgalį buvo sužaistos pirmojo turo rungtynės. Sėkmingai pirmenybėse debiutavo Kauno futbolo klubai „Stumbras“ ir „Spyris“, jie savo gerbėjus pradžiugino pergalėmis prieš „Šiaulius“ ir „Klaipėdos granitą“. Nenuvylė ir Utenos „Utenis“. Po 28 metų pertraukos į aukščiausią šalies futbolo lygą sugrįžę uteniškiai privertė rimtai paplušėti nugalėtojų titulą ginančius Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkus.

Čempionų egzaminas

Būtent Utenos „Utenio“ ir Vilniaus „Žalgirio“ rungtynėmis pirmadienį baigėsi A lygos pirmojo turo kovos. Nors žalgiriečiai buvo vadinami neabejotinais šios dvikovos favoritais, į LFF stadioną susirinkę žiūrovai tapo atkaklios kovos liudininkais. Pirmame kėlinyje Mindaugo Čepo vadovaujami „Utenio“ futbolininkai drausmingai gynėsi ir neleido įsibėgėti tituluotiems savo varžovams. Vis dėlto antrame kėlinyje iššovė „Žalgirio“ naujokas brazilas Eliveltas (Elivelto). 53 min. po puikios kombinacijos 23 metų futbolininkas pelnė pirmą įvartį, o 68 min. po Vytauto Lukšos perdavimo pasižymėjo ir antrą kartą. Praėjusiame sezone su Panevėžio „Ekranu“ Eliveltas iš viso pelnė 13 įvarčių.

„Pirmos rungtynės niekada nebūna lengvos, - konstatavo „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio poste debiutavęs Valdas Dambrauskas. - „Utenis“ atvyko tikrai gerai pasiruošęs, labai disciplinuotai ir organizuotai gynėsi. Mums koją kišo ir šioks toks jaudulys, buvo daug chaoso, skubėdavome, trūko paskutinio perdavimo. Bet antrame kėlinyje buvo lengviau. Vis dėlto šiandien „Žalgirio“ žaidėjų meistriškumas yra aukštesnis. Turėjome ir progų, įmušėme kelis įvarčius, žaidimas atsivėrė.“

Pralaimėjimas nenuliūdino ir „Utenio“ stratego M.Čepo. Buvęs „Žalgirio“ žaidėjas ir treneris pasidžiaugė ir tuo, kad pirmenybės prasidėjo susitikimu su čempionų komanda. „Labai smagu žaisti su tokiais varžovais, demonstruojančiais tikrai kokybišką, greitą žaidimą, kuriame yra mintis. „Žalgiris“ pelnytai laimėjo. O aš esu patenkintas tuo, kaip gynėmės pirmajame kėlinyje, bet netiko žaidimas puolime. Antrajame kėlinyje buvo kelios klaidos gynyboje, o jų negalime daryti žaisdami su tokiomis komandomis kaip „Žalgiris“. Jos iš karto virsta įvarčiais. Šiek tiek apmaudu, kad nepavyko patiems įmušti, nes progų tikrai turėjome. Apibendrinant rungtynes, „Utenio“ prisistatymas daugiau ar mažiau pavyko“, - teigė M.Čepas.

Veteranų šūviai

Tuo metu Kauno miesto futbolo mėgėjai džiaugėsi pergalingais savo komandų debiutais A lygoje. I lygos varžybų nugalėtojas Kauno „Stumbras“ šeštadienį namuose 3:1 (3:0) įveikė Šiaulių „Šiaulių“ futbolininkus. Šeimininkų gretose dar pirmame kėlinyje pasižymėjo Erikas Skripkinas, Audrius Račkus ir Artūras Rimkevičius. Beje, šis 31 metų puolėjas 2011-2012 m. žaidė Šiauliuose ir vilkėdamas šios komandos aprangą Lietuvos čempionate pelnė 44 įvarčius. 2012 m. A lygos pirmenybėse A.Rimkevičius įmušė net 35 įvarčius ir tapo rezultatyviausiu žaidėju.

„Visų pirma noriu pasveikinti kauniečius su A lyga, su pirmosiomis rungtynėmis, gražiu žaidimu ir gražia pergale. Emocijos labai geros, - po rungtynių kalbėjo „Stumbro“ vyriausiasis treneris Darius Gvildys. - Noriu pasidžiaugti už vaikinus, kurie sužaidė labai geras, įdomias rungtynes. Nespardė bet kur kamuolio, laikėme jį ant žemės. Apskritai futbolininkai padarė tai, ko aš ir prašiau. Kita vertus, manau, kad šiandien kaip komanda mes pranokstame „Šiaulius“. Buvo nuojauta, kad šiauliečiams pritrūks laiko, nes jie vėliau pradėjo ruoštis čempionatui, daug jų žaidėjų ne taip seniai susirinko. Ir tai matėsi aikštėje.“

Su paskutiniu D.Gvildžio teiginiu sutiko ir „Šiaulių“ ekipos vyriausiasis treneris Tomas Ražanauskas. „Kiek vyrai šią dieną yra pasiruošę, tiek ir sužaidė. Mums šiek tiek trūksta laiko, susižaidimo ir treniruočių. Vis dėlto manau, kad artimiausiu metu žaidėjų forma gerės ir gerės. Dirbsime, bandysime sezono metu pagerinti ir bendrą fizinę būklę, ir susižaidimą. O šiaip jokios tragedijos neįvyko. Čempionate iš viso yra 36 egzaminai, vieno neišlaikėme, dar liko 35“, - samprotavo T.Ražanauskas.

Sekmadienį pergalę iškovojo ir „Spyris“. Su „Žalgirio“ pavadinimu ir krepšinio klubo emblema papuošta žalia apranga žaidę kauniečiai savo žiūrovų akivaizdoje 2:1 (1:1) nugalėjo „Klaipėdos granitą“. Svečiai pirmavo po Deivido Lukošiaus įvarčio, bet 45 min. rezultatą išlygino Benas Olencevičius. O pergalingą įvartį 79 min. įmušė tituluočiausias „Spyrio“ žaidėjas Andrius Velička. 35 metų futbolininkas per savo ilgametę karjerą A lygos varžybose pelnė jau 122 įvarčius.

„Labai džiaugiamės pergale, šie trys taškai mums yra aukso vertės, - konstatavo „Spyrio“ strategas Laimis Bičkauskas. - Pradžia nebuvo lengva, žaidėjus kaustė jaudulys. Gerai, kad antrame kėlinyje mums pavyko sužaisti geriau. Prie to prisidėjo ir A.Velička. Matome, kad jo patirtis leidžia jam gerai žaisti tokio lygio varžybose.“

Įvarčių mašina

Ryškiausiu A lygos pirmojo turo žaidėju tapo dar vienas čempionato debiutantas, Klaipėdos „Atlanto“ puolėjas Andrejus Paniukovas. Praėjusiame sezone A lygos čempionate trečią vietą užėmęs „Atlantas“ savo aikštėje 5:1 (1:1) sutriuškino ketvirtoje vietoje finišavusį „Trakų“ klubą, o A.Paniukovas įmušė net 4 įvarčius. Taip 20-metis futbolininkas pateikė rimtą pretenziją į 2015 m. A lygos snaiperio titulą.

Tiesa, rungtynių pradžia tokio įvarčių fejerverko nežadėjo. Pirmame kėlinyje svečiai po Luko Kochanausko įvarčio pirmavo, bet kėlinio pabaigoje A.Paniukovas rezultatą išlygino, o dar po kelių minučių „Atlanto“ vartininkas Edvinas Gertmonas atrėmė „Trakų“ gynėjo Lino Klimavičiaus smūgiuotą 11 metrų baudinį. Antrame kėlinyje aikštėje dominavo šeimininkai. Tris kartus pasižymėjo A.Paniukovas, kartą - kitas legionierius iš Rusijos Maksimas Maksimovas, ir „Atlantas“ šventė įtikinamą pergalę. „Rezultatas tikrai apgaulingas, nes pradžia buvo labai sunki, pirmame kėlinyje galėjome praleisti bent tris įvarčius. Aš jau 15 min. norėjau prašyti keitimo, bet išsilaksčiau ir viskas buvo gerai. Po pirmojo kėlinio treneris, švelniai tariant, buvo supykęs, turėjome rimtą pokalbį. Akivaizdu, kad tai padėjo. O debiutas tikrai geras, džiaugiuosi, kad įmušiau keturis įvarčius“, - po rungtynių teigė A.Paniukovas.

Rusijos aukščiausiojoje lygoje žaidžiančiai Maskvos „Dinamo“ ekipai priklausantis A.Paniukovas pastaruosius kelis sezonus praleido Maskvos srities „Chimki“, Nalčiko „Spartak“ ir Kaliningrado „Baltika“ klubuose, juose iš viso sužaidė 27 rungtynes ir pelnė 3 įvarčius. Į Klaipėdos „Atlantą“ futbolininkas perėjo šių metų pradžioje ir iš karto tapo komandos lyderiu. Kontrolinėse rungtynėse Rusijos futbolininkas įmušė 6 įvarčius ir buvo rezultatyviausias „Atlanto“ žaidėjas. Rusijos žiniasklaidoje teigiama, kad Lietuvoje futbolininkas, kuriam atlyginimą moka „Dinamo“ klubas, žais tik iki vasaros. „Norėtųsi, kad Andrejus ir toliau taip štampuotų įvarčius. Jis tikrai moka ir gali realizuoti progas“, - tvirtino „Atlanto“ strategas Konstantinas Sarsanija.

A.Paniukovo benefisas pribloškė ir „Trakų“ trenerius. „Prieš rungtynes apie šį puolėją neturėjome informacijos. Ir jis prisistatė mums visu pajėgumu, įmušė keturis įvarčius. Ir jo benefisą lėmė ne mūsų komandinės gynybos problemos, o individualios klaidos, pralaimėtos dvikovos“, - samprotavo „Trakų“ vyriausiasis treneris Valdas Urbonas.

„Kruojos“ bėdos

Kitose pirmojo turo rungtynėse nesėkmę patyrė šalies vicečempionė Pakruojo „Kruoja“. Ji sekmadienį Panevėžyje 1:3 (0:0) nusileido Marijampolės „Sūduvai“. Nugalėtojams du įvarčius po pertraukos pelnė Tomas Radzinevičius, vieną pridėjo rungtynių pabaigoje 11 metrų baudinį realizavęs „Sūduvos“ legionierius iš Italijos Maksimilianas Ugė (Maximiliano Ugge). Pakruojo ekipoje pasižymėjo Tomas Birškys.

Šiose rungtynėse „Kruojai“ negalėjo padėti Tomas Salamanavičius, Rytis Pilotas ir Dominykas Galkevičius. Lietuvos futbolo federacija (LFF) dar penktadienį atsisakė registruoti šiuos tris žaidėjus A lygos varžyboms. LFF skelbia, kad ji turi teisę atsisakyti registruoti žaidėją, jei yra informacijos, kad dėl jo dalyvavimo klubo veikloje gali būti pažeidžiama pačios ekipos ir futbolo, kaip sporto šakos, reputacija ir integralumas. „Kruoja“ šį sprendimą apskundė LFF Vykdomajam komitetui.

Beje, praėjusią savaitę Kaune vykusiame Vykdomojo komiteto posėdyje buvo priimtas sprendimas neleisti „Kruojai“ registruoti naujų klubo dalininkų. LFF generalinis direktorius Edvinas Eimontas teigė, kad tokį sprendimą nulėmė iš UEFA gauta konfidenciali informacija, kad užsienio šalies piliečiai, siekiantys tapti „Kruojos“ klubo pagrindiniais dalininkais, neatitinka nepriekaištingos reputacijos kriterijų.